Běloruské ministerstvo spravedlnosti poprvé za deset let zaregistrovalo opoziční organizaci. Je jí hnutí s názvem Mluv pravdu (Havary praudu), založené básníkem Uladzimirem Njakljajevem. Informovala o tom v úterý agentura Interfax s odkazem na oznámení ministerstva. Hnutí o registraci v minulosti žádalo už šestkrát, zatím vždy neúspěšně.

Hnutí Mluv pravdu vzniklo v roce 2010 a od té doby už dvakrát nominovalo vlastního kandidáta do prezidentských voleb proti dosavadní hlavě státu Alexandru Lukašenkovi. Prvním z nich se stal tehdejší šéf hnutí, spisovatel Njakljajev, v roce 2015 pak aktivistka Tacjana Karatkevičová. Njakljajeva běloruské soudy v roce 2011 odsoudily za účast v masové protivládní demonstraci proti Lukašenkovu znovuzvolení, o dva roky později byl rozsudek zrušen.

Podle běloruského ministerstva spravedlnosti jsou cíli hnutí například vzdělávání společnosti v oblasti politiky, ekonomiky a sociálních a humanitárních vztahů, formování jednotného veřejného mínění nebo budování vzájemných vztahů státu a veřejnosti.

Představitelé hnutí rozhodnutí ministerstva uvítali a zároveň vyzvali úřady, aby "zaregistrovaly i další demokratické organizace, které léta usilují o legalizaci své činnosti".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist