Ve Francii se v pondělí konaly u příležitosti Prvního máje demonstrace za zachování sociálních jistot pro pracující a nezaměstnané, ale také proti krajně pravicové Národní frontě, jejíž kandidátka Marine Le Penová se dostala do druhého kola prezidentských voleb.

Podle tamějších médií se desetitisíce lidí sešly v Paříži, Marseille, Nantes i Lille. Při demonstraci stoupenců levice ve francouzské metropoli vypukly potyčky mezi levicovými extremisty a policií, která použila slzný plyn. Šest policistů utrpělo zranění, z toho nejméně jeden vážná.

Násilí rozpoutalo u pařížského Náměstí Bastily asi 150 maskovaných demonstrantů, kteří na příslušníky pořádkových sil házeli zápalné lahve a kameny, uvedl web deníku Le Figaro. Policejním těžkooděncům se výtržníky podařilo v přilehlé ulici z části obklíčit. V Paříži podle policejních údajů demonstrovalo asi 30 000 osob, podle organizátorů jich bylo 80 000.

Le Penová v poledne uspořádala svůj poslední předvolební mítink ve Villepinte na severním předměstí Paříže. Svého centristického rivala Emmanuela Macrona kritizovala za to, že neřekl, kdo bude v případě vítězství jeho premiér. "Můj sok se neodvažuje říct, koho jmenuje, bezpochyby proto, aby Francouze nevyděsil," řekla Le Penová podle francouzského tisku svým sympatizantům.

Le Penovou ve Villepinte doprovázel neúspěšný prezidentský uchazeč a její kandidát na předsedu vlády Nicolas Dupont-Aignan. Macrona označil za "mladou a nevyzrálou" verzi končícího prezidenta Francoise Hollanda. Zvolení Macrona by podle něj znamenalo "definitivní zavření Francie do vězení, jakým je Evropská unie".

Při druhém kole prezidentských voleb 7. května je podle něj v sázce budoucnost Francie a budování jednotné Evropy je možné jen spoluprací na "konkrétních projektech".

Macron uspořádal svou poslední velkou předvolební akci na výstavišti La Villette na severovýchodním okraji Paříže. "Tváří v tvář urážkám a oplzlostem zemi znovu vybudujeme," řekl na shromáždění několika tisíc svých příznivců. Zároveň svou soupeřku přirovnal k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a obvinil ji z "dobře známé hrubosti" a zdůraznil, že Francouzi "chtějí naději a optimismus". "Proto nás umístili do čela (volebních preferencí)," dodal s tím, že i v rozhodujícím druhém kole voleb v neděli musí zaznít "hněv" voličů, kteří jej projevili již v prvním kole.

Macron také odmítl zrevidovat svůj záměr liberalizovat pracovní trh ve Francii, k čemuž ho vyzval poražený soupeř z prvního kola, levicový radikál Jean-Luc Mélenchon s tím, že by tak zradil svůj program. Mélenchon nedoporučil svým téměř 20 procentům voličů z prvního kola, koho volit, ale v pondělí zdůraznil, že to nebude Le Penová. Podle průzkumů jich polovina půjde volit Macrona a třetina se hlasování nezúčastní.

Macron dopoledne u jednoho z pařížských mostů uctil památku Maročana Brahima Bouarrama, jehož 1. května 1995 svrhli do Seiny krajně pravicoví aktivisté. Otec dvou dětí neuměl plavat a utopil se. Pachateli byli účastníci demonstrace Národní fronty u sochy Jany z Arku v Paříži.

Ve stejnou dobu se konalo u sochy francouzské hrdinky setkání, které na tomto místě jako tradičně pořádal bývalý předseda krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen, otec Le Penové. Z davu zaznívaly výkřiky jako "Francie Francouzům" nebo "islám ven".

Některé akce proti Le Penové se podle francouzských médií konaly pod záštitou odborů. Ty ale nejsou v otázce podpory některého z kandidátů jednotné. Část z nich demonstrovala proti Le Penové, aby pomohla zastavit krajní pravici, zatímco jiné odbory vystupovaly proti oběma uchazečům o úřad hlavy státu. Část odborů se totiž podle agentury AP obává, že Macron by v případě vítězství zrušil systém ochrany práv pracovníků. Velká část levicových voličů ho dokonce považuje za větší zlo kvůli jeho liberalismu, zatímco u Le Penové nacházejí tendenci ke stejným ochranářským opatřením, jaká požadují i mnozí levicoví politici.

Demonstrace a volební mítinky v Paříži i jinde se konaly za přísných bezpečnostních opatření. V ulicích francouzské metropole bylo nasazeno na 9000 policistů, četníků a vojáků, informovala francouzská média.

Podle čerstvého průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura OpinionWay, Macron příští neděli Le Penovou porazí poměrem 61 procent ku 39 procentům hlasů. Podle agentury Kantar Sofres-OnePoint je poměr 59 ku 41 procentům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist