Turecko zablokovalo přístup k Wikipedii – volně přístupné encyklopedii na internetu. Důvodem je obsah, který prezentuje Turecko jako zemi podporující teror. S odvoláním na sdělení ministerstva dopravy, námořních záležitostí a komunikace to v sobotu oznámila turecká tisková agentura Anadolu.
Ministerstvo uvedlo, že stránky byly zablokovány, protože se staly informačním zdrojem, který slouží skupinám vedoucím kampaň proti Turecku na mezinárodní scéně.
Turecká organizace Turkey Blocks, která sleduje cenzurní zásahy na webové síti, dříve uvedla, že uživatelé se od sobotního rána nemohou připojit k žádné jazykové mutaci Wikipedie. Dodala, že je to na základě rozhodnutí telekomunikačního úřadu. Zákaz prozatím nevydal žádný příslušný soud, ale rozhodnutí justice se podle organizace dá očekávat v nejbližších dnech.
Agentura Anadolu rovněž uvedla, že úřady varovaly Wikipedii, aby odstranila obsah přirovnávající Turecko k teroristickým skupinám, ale ta to neučinila. Turecko také požaduje po Wikipedii, aby si otevřela v Turecku kancelář, jednala v souladu s mezinárodním právem a dodržovala rozhodnutí soudu a nebyla součástí projektu, jehož cílem je útočit na Turecko. Pokud tyto požadavky splní a závadný obsah bude odebrán, stránky budou opět přístupné.
Turecko podobně naposledy loni zasahovalo například proti sociální síti Twitter a videoportálu YouTube s cílem bránit v šíření kritiky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Čtyři tisíce zaměstnanců hrozbou pro bezpečnost
Tamní úřady propustily více než 3900 zaměstnanců státní správy, armády a četnictva. Ve svém oficiálním oznámení to v sobotu uvedla turecká vláda. Propouštění je zřejmě nejnovější rozsáhlou čistkou spojenou s loňským pokusem o státní převrat, informovala agentura Reuters.
Mezi propuštěnými je mimo jiné 1127 zaměstnanců ministerstva spravedlnosti, včetně vězeňské stráže a úředníků, 484 akademiků a 201 zaměstnanců ministerstva pro náboženské záležitosti. Všichni jsou podezřelí z napojení na teroristické organizace a struktury, které představují hrozbu pro národní bezpečnost, uvedla vláda.
Je to již druhá rozsáhlá čistka od dubnového referenda, které výrazně posílilo pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ve středu bylo suspendováno více než 9000 policistů a dalších 1000 bylo zadrženo kvůli údajnému napojení na hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který je podle vlády zodpovědný za loňský pokus o puč a jehož příznivce vláda pronásleduje dlouhodobě.
Od neúspěšného loňského červencového převratu již bylo propuštěno více než 120 000 osob, a to jak ze státního, tak soukromého sektoru. Více než 40 000 jich bylo zatčeno. Vláda tyto čistky vysvětluje nutností vymýtit všechny podporovatele pokusu o puč.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist