Černohorští zákonodárci v pátek schválili dokument o členství země v Severoatlantické alianci (NATO). Pro členství v NATO se vyslovilo 46 z 81 poslanců. Proruská opozice hlasovaní bojkotovala. Před budovou v horském městečku Cetinje, kde se zákonodárci zasedali, se mezitím uskutečnil protest několika set stoupenců opozice. Informovala o tom agentura Reuters.

Černá Hora disponuje asi 2000 vojáky a má přístup k Jaderskému moři. Další země, které mají přístup k tomuto moři, tedy Albánie, Chorvatsko a Itálie, už v NATO jsou.

Proti členství Černé Hory v NATO se postavilo Rusko, které tuto balkánskou zemi dlouhodobě považuje za oblast svých zájmů. Černá Hora Rusko viní z přípravy zmařeného pokusu o převrat během voleb loni v říjnu. O to se prý Rusko pokusilo, aby zamezilo členství Černé Hory v NATO. Rusko toto obvinění odmítá.

Premiér Černé Hory Duško Marković v pátek zákonodárcům řekl, že členství v NATO bude zárukou bezpečnosti, ekonomického pokroku a regionální stability.

"Toto shromáždění má možnost učinit rozhodnutí, které si budou lidé pamatovat, dokud bude existovat Černá Hora," řekl. "Na tento den se bude vzpomínat jako na jeden z nejpozitivnějších v historii," dodal.

Na protestu, který se uskutečnil před budovou, kde se hlasovalo, demonstranti skandovali "zrada" a "zloději". Na jednom z transparentů stálo: "Vrahové z NATO, vaše ruce jsou potřísněné krví!". S členstvím rovněž nesouhlasí někdejší prezident země Momir Bulatović, který řekl, že ratifikace dokumentu je výsledkem nátlaku a lží.

Lídři opozice slibují, že pokud se dostanou k pomoci, vyhlásí o členství Černé Hory v NATO referendum.

Obyvatelé Černé Hory, kterých je 620 000, jsou rozděleni na stoupence prozápadní politiky a na ty, kteří věří v spojenectví s ortodoxními křesťany a přiklánějí se tak spíše k Srbsku a Rusku.

Rusko i proruská opozice v Černé Hoře jako důvod nesouhlasu s členstvím rovněž uvádějí bombardování Jugoslávie v roce 1999.

Černá Hora byla přizvána do NATO v prosinci 2015. Protokol o přistoupení ratifikovali představitelé 27 z 28 členských zemí aliance. Zbývající souhlas musí vydat Španělsko, jehož senátoři o ratifikaci budou hlasovat 17. května.

Přistoupení Černé Hory k NATO bude prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist