Americký viceprezident Mike Pence v pondělí řekl, že "éra strategické trpělivosti" se Severní Koreou je u konce, uvedla agentura AP. Pence to prohlásil během návštěvy demilitarizované zóny na hranici mezi Jižní Koreou a Severní Koreou, včetně hraničního přechod Pchanmundžom.

Jižní Korea je první Pencovou zastávkou na desetidenní cestě po Asii a Tichomoří. Do Soulu dorazil Pence těsně před tím, než Severní Korea provedla další test zatím neupřesněné rakety. Ten ale skončil neúspěšně. Pokus Pence označil za provokaci.

Pence do Asie zamířil v době, kdy nový americký prezident Donald Trump přitvrdil postoj vůči KLDR. Šéf Bílého domu novinářům tento týden řekl, že "Severní Korea je problém, o který bude postaráno".

Opakovaně také řekl, že pokud hlavní severokorejský obchodní partner – Čína – nebude ochoten vyvinout na KLDR dostatečný tlak, pak by USA mohly vzít záležitosti do vlastních rukou.

Pence v pondělí ale řekl, že Trump doufá, že Čína bude využívat svých "mimořádných pák" na KLDR, aby se Pchjongjang nakonec vzdal svého vojenského úsilí.

"Ale éra strategické trpělivosti je u konce," řekl Pence. "Prezident Trump dal jasně najevo, že trpělivost Spojených států a našich spojenců v této oblasti vypršela, a že chceme vidět změnu. Chceme, aby Severní Korea upustila od svého bezohledného vývoje jaderných zbraní, a také jejich neustálé používání a testování balistických raket je nepřijatelné," zdůraznil Pence.

Japonský premiér vyzval KLDR, aby přestala provokovat

Japonský premiér Šinzó Abe v pondělí vyzval Severní Koreu, aby nepodnikala další "provokativní kroky", podřídila se rezolucím OSN a upustila od rozvoje jaderných a raketových zbraní. V projevu v parlamentu rovněž oznámil, že vláda připravuje plány pro případ, že do Japonska zamíří kvůli krizi na Korejském poloostrově množství uprchlíků.

Abe se tak vyjádřil v rámci projevu v japonském parlamentu. Dodal, že o KLDR bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném summitu na konci tohoto měsíce.

Lavrov doufá, že USA nepodniknou vůči KLDR akce jako v Sýrii

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že doufá, že Spojené státy se zdrží jednostranných akcí vůči KLDR, jako byl nedávný útok střelami Tomahawk na leteckou základnu vládních sil v Sýrii. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

"Odmítáme jaderné a raketové akce Pchjongjangu porušující četné rezoluce Rady bezpečnosti OSN. To ale vůbec neznamená, že lze stejným způsobem porušovat mezinárodní právo použitím síly za nerespektování Charty OSN. Proto velmi doufám, že nedojde k jednostranným akcím podobným těm, které jsme nedávno viděli v Sýrii," prohlásil Lavrov.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist