Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se omluvil za svůj kontroverzní výrok, v němž porovnával syrského prezidenta Bašára Asada s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem.

Spicer na úterní tiskové konferenci prohlásil, že ani Hitler se nesnížil k tomu, aby během druhé světové války použil chemické zbraně proti vlastnímu lidu.

Na následný dotaz novinářky o upřesnění, co přirovnáním k Hitlerovi myslel, vysvětlil, že nacistický vůdce nikdy chemický arzenál nenasadil způsobem jako Asad. Hitler je nicméně zodpovědný za vyhlazovací tábory, kde nacistické Německo masově likvidovalo především Židy v plynových komorách.

"Mám na mysli sarin, nikdy plyn nepoužil proti vlastní lidem způsobem, jako to činí Asad," vysvětlil Spicer. Další novináři v sále k tomu namítli, že Hitler nervový plyn využíval k holokaustu. "Ne ale jako Asad, kdy plyn shazoval ve městech na nevinné obyvatele," dodal Spicer.

Téměř vzápětí se objevily výzvy k jeho rezignaci. Spicera k odstoupení vyzvala například šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, Centrum Anny Frankové nebo herečka a zpěvačka Barbra Streisandová.

Spicer se omluvil a připustil, že udělal chybu, když použil "nevhodnou a necitlivou narážku na holokaust, který nelze s ničím srovnávat". Chtěl prý jen zdůraznit ohavnost útoku, při němž zahynulo asi 80 lidí.

Na vině je Asad, nelze to tolerovat

Americký ministr obrany Jim Mattis v úterý řekl, že není pochyb o odpovědnosti syrské vlády za chemický útok v syrském městě Chán Šajchún minulý týden. Dodal, že hlavním cílem USA v Sýrii je stále boj proti radikálům z takzvaného Islámského státu a že odvetný americký útok na syrskou leteckou základnu byl samostatnou operací.

Syrský režim by měl "dlouze a usilovně" přemýšlet, než znovu podnikne podobný bezhlavý útok, dodal Mattis. Spojené státy se podle něj nemohou vměšovat do syrské občanské války, ale také nemohou nečinně přihlížet použití chemických zbraní.

Napětí mezi Spojenými státy a Ruskem po americkém zásahu v Sýrii se podle něj "nevymkne kontrole", neboť to není v zájmu Ruska. Washington i Moskva nadále udržují diplomatickou komunikaci, uvedl Mattis a připomněl, že v Rusku je na návštěvě americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Mattis také řekl, že pohyb útočné skupiny amerického vojenského námořnictva v západním Pacifiku nesouvisí s žádnou konkrétní událostí a je jen preventivní.

KLDR v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které zneklidnily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Spojené státy v reakci vyslaly ke Korejskému poloostrovu útočnou skupinu plavidel v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Podle Mattise bude trvat ještě více než týden, než flotila vyrazí ze své současné pozice směrem ke Korejskému poloostrovu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist