Radikální organizace Islámský stát (IS) ztratila v Iráku více než tři čtvrtiny území, které původně od roku 2014 obsadila. Uvedl to dnes armádní mluvčí Jahjá Rasúl. Bojovníci IS obsadili především západní provincii Anbár a sever Iráku. Nyní IS bojuje o svou poslední baštu v západní části města Mosul.

Podle Rasúla má IS nyní pod kontrolou 30 tisíc čtverečních kilometrů iráckého území, což je 6,8 procenta plochy Iráku. Než začal území ztrácet, měl pod kontrolou 40 procent území Iráku. Rasúl řekl, že údaj, který má nyní k dispozici, se vztahoval k 31. březnu letošního roku.

Největšími ztrátami pro IS byla loni prohraná bitva o Fallúdžu a pád města Ramádí v prosinci 2015. Obě města jsou v provincii Anbár, kde žijí převážně sunnité, i když většina iráckého obyvatelstva vyznává šíitský islám.

Dobytí Fallúdže loni v létě bylo považováno za rozhodující krok k zahájení bitvy o dvoumilionový Mosul. Sunnitský IS získal toto druhé největší irácké město bez boje v roce 2014 a z tamní mešity pak jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát.

Boj o město Mosul trvá do loňského října. Zatím armáda osvobodila jeho východní část, o tu západní bojuje od února.

Území ovládané Islámským státem
mapa
Komentář: červená - vládní jednotky, černá - Islámský stát, žlutá - kurdské jednotky, zelená - rebelové Zdroj: http://isis.liveuamap.com/

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist