Uzbecký občan podezřelý z pátečního útoku ve Stockholmu v úterý před vyšetřující soudkyní přiznal spáchání teroristického činu a souhlasil s tím, aby byl vzat do vazby. Řekl to jeho advokát. Soudkyně posléze o uvalení vazby rozhodla. Devětatřicetiletý Rakhmat Akilov, sympatizující s džihádisty, s použitím kamionu zabil čtyři lidi a další zranil.

"Akilov přiznává spáchání teroristického činu a přijímá umístění do vazby," oznámil právní zástupce zadrženého Johan Eriksson, jehož jmenoval soud. Uzbek se slyšení před soudcem účastnil, ale sám nepromluvil, řekl novinář AFP přítomný začátku slyšení, který byl přístupný veřejnosti.

Po následném uzavřeném jednání, které trvalo přibližně hodinu, soudkyně Malou Lindblomová rozhodla, že Akilov bude držen ve vazbě až do konání procesu.

Uzbekovi, pokud bude uznán vinným, hrozí podle AFP doživotní vězení.

Šéf švédské policie Dan Eliasson už v pondělí prohlásil, že o Akilovově vině nejsou pochybnosti.

V souvislosti se zločinem byl zatčen i druhý člověk, ale prokuratura v úterý podle agentury Reuters rozhodla o jeho propuštění. Úřady o této osobě žádné podrobnosti nesdělily, ani její věk či pohlaví. Naznačily jen, že byla zadržena kvůli možnému spojení s Akilovem, nikoli kvůli podezření ze závažnějšího trestného činu.

Policie zadržela Akilova v sobotu. Podle vyšetřovatelů předchozího dne řídil kamion, s nímž vjel do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru hlavního města a poté prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns. O život při tomto útoku přišli dva Švédové, Belgičan a Brit. Dalších 15 osob utrpělo zranění. Uzbek podle policie sympatizuje s teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist