Americká soukromá společnost SpaceX se v noci na pátek SELČ poprvé pokusí vypustit na oběžnou dráhu kolem Země družici pomocí již dříve použitého prvního stupně nosné rakety. K historickému letu se raketa Falcon 9 vydá z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě z rampy 39A, která byla využívána k misím Apollo a později i raketoplánů.

Plánovaný významný počin firmy podnikatele Elona Muska dostal podle serveru Spacenews definitivně zelenou po pondělním úspěšném statickém testu motorů. Společnosti SpaceX se již opakovaně podařilo po startu a vynesení nákladu do vesmíru znovu přistát s prvním stupněm Falconu 9.

Vícenásobná využitelnost raket by zlevnila lety do vesmíru a rovněž zrychlila jejich přípravu.

Raketa má podle sdělení SpaceX k vypuštění dvouapůlhodinové okno, které začne v pátek 27 minut po půlnoci SELČ. Jejím nákladem je komerční komunikační satelit SES-10, jenž by měl být uveden na geostacionární oběžnou dráhu přibližně 32 minut po startu.

"Prvním opakovaným letem rakety orbitální třídy na světě bude mise se satelitem SES-10 znamenat historický milník na cestě k plnému a rychlému opětovnému používání (nosných raket)," konstatovala společnost na svém webu.

První stupeň Falconu 9, který je připraven k opakovanému použití, loni 8. dubna vynesl do vesmíru zásobovací loď Dragon společnosti SpaceX s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Poté poprvé úspěšně přistál na autonomní přistávací plošině plovoucí na moři. Stejný návratový manévr by měl provést i v pátek.