Dva lidé zůstávají po středečním teroristickém útoku u parlamentu v Londýně v kritickém stavu, řekl v pátek šéf protiteroristické policie Mark Rowley. Policisté podle něj v noci provedli dvě "významná zatčení". Počet osob, které v souvislosti s atentátem skončily ve vazbě, tak stoupl na devět.

Pachatel útoku Khalid Masood se narodil jako Adrian Russell Ajao, dodal Rowley na tiskové konferenci. Vyzval lidi, kteří muže znali, aby se přihlásili policii. Vyšetřovatelé se podle Rowleyho snaží zjistit vše o jeho známých, případných komplicích a místech, která Masood navštívil.

"Někde mohou existovat lidé, kteří mohli mít, pokud jde o Masooda, obavy, ale z rozličných důvodů se třeba necítili na to, aby nám je sdělili," uvedl Rowley.

Podle detektivů, které citoval britský tisk, konvertoval rodák z Kentu v jihovýchodní Anglii k islámu později. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda jej někdo řídil.

Sám Masood, který měl bohatou kriminální minulost, podle britského tisku ve svém životopise tvrdil, že v roce 2005 odjel učil angličtinu do Saúdské Arábie a v roce 2009 se vrátil do Británie a vyučoval v Lutonu. Později žil i v Birminghamu.

Incident si dosud vyžádal pět mrtvých, včetně útočníka, jehož policisté zastřelili. Zraněno bylo podle Rowleyho nejméně 50 lidí, z toho 31 muselo být hospitalizováno.

Dvaapadesátiletý Masood najel ve středu autem do lidí na mostě přes Temži a následně pobodal u budovy parlamentu policistu, který později svým zraněním podlehl. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).