Nedaleko východoukrajinského velkoměsta Charkov vzplál v noci muniční sklad. Oznámil to ve čtvrtek ukrajinský vojenský prokurátor Anatolij Matios. Požár následoval po výbuchu, který prokurátor označil za sabotáž.

Ve skladu bylo uloženo 138 tisíc tun převážně dělostřelecké munice. Prokuratura nemá žádné zprávy o případných obětech.

"Ve 2:46 (01:46 středoevropského času) byl v muničním skladu městečka Balaklija u Charkova hlášen požár, jehož příčinou byla sabotáž," oznámil na Facebooku Matios s tím, že jde o výsledek předběžného šetření.

Na Ukrajině vybuchl sklad se zbraněmi, 20 tisíc lidí bylo evakuováno

Ukrajinská agentura Interfax oznámila, že lidé ze vzdálenosti do pěti kilometrů se museli evakuovat.

Zbraně z hořícího skladu jsou podle ukrajinské televize určeny hlavně jednotkám, které bojují proti proruským povstalcům na východě země. Televize připomenula, že o podpálení tohoto skladu se někdo pokusil už v prosinci 2015. Při explozích, které v říjnu 2015 zasáhly muniční sklad ve městě Svatove v Luhanské oblasti, přišli o život dva lidé.

Podle agentury AFP jsou ukrajinské vojenské sklady, v nichž je munice často uložena jenom s dodržením základních pravidel, často terčem proruských povstalců. Konflikt na východě Ukrajiny začal v roce 2014 a vyžádal si na 10 tisíc lidských životů.

Na Ukrajině vybuchl sklad se zbraněmi, 20 tisíc lidí bylo evakuováno