Nizozemských parlamentních voleb se 15. března zúčastnilo rekordních 82 procent registrovaných voličů, což je o sedm procent více než při předchozích volbách v roce 2012. Podle agentury DPA to v úterý oznámila volební komise v rámci zveřejnění konečných výsledků voleb, které se neliší od již známého rozdělení mandátů.

Je potvrzeno, že do parlamentu se dostalo 13 politických formací. Přesvědčivě zvítězila pravicová liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která ve 150členné sněmovně obsadí 33 křesel. Druhá skončila nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) populisty Geerta Wilderse, jež získala 20 mandátů.

Po 19 poslancích budou mít napříště Křesťanskodemokratická výzva (CDA) a levicoví liberálové Demokraté 66. Shodně 14 zástupců v zákonodárném sboru získaly Socialistická strana (SP) a Zelená levice (GL).

Potvrzena je velká ztráta dosavadního partnera VVD ve vládní koalici Strany práce (PvdA). Místo dosavadních 38 křesel jich nyní obsadí jen devět.

Vzhledem k tomu, jak jsou mandáty rozdělené, budou vládní koalici, která potřebuje většinu nejméně 76 hlasů, muset vytvořit nejméně čtyři strany. Jako možná se podle DPA jeví koalice, v níž budou VVD, CDA a D66 a ještě jedna ze stran, jež budou mít nejméně pět poslanců.