Republikánským poslancům se ve čtvrtek podařilo odhlasovat novou reformu zdravotního pojištění v klíčovém rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů, přestože tři konzervativní republikánci se postavili proti. Hlasovat se bude ještě v jednom výboru, než bude návrh předložen plénu sněmovny. Tam by se mělo hlasovat do konce měsíce, aby mohlo následné projednávání novely v Senátu skončit do konce parlamentní schůze v polovině dubna.

Rozpočtový výbor odhlasoval reformu poměrem hlasů 19 ku 17 a optimisté z řad republikánů nepochybují, že zákon dolní sněmovnou projde. Televize CNN ale včera uvedla, že vzhledem k nynějšímu rozložení sil je schválení v Senátu pochybné, pokud nebude návrh zásadně revidován.

Návrh nové vlády má nahradit program přezdívaný Obamacare, který zavedl předchůdce Donalda Trumpa Barack Obama. Díky jeho programu získalo přístup ke zdravotnímu pojištění nově 20 milionů Američanů. Trump chce Obamacare zrušit a nahradit programem, který má být levnější a dostupnější.

Mnozí o tom ale pochybují. Nezávislá kongresová komise počátkem týdne dospěla k závěru, že Trumpův plán naopak zvýší počet nepojištěných Američanů, a to do roku 2026 o 24 milionů. Výrazně se zároveň zvýší deficit státního rozpočtu. Proti novému programu zdravotního zabezpečení se stavějí i nemocnice a lékaři.

Republikánskou stranu Trumpův návrh rozdělil. Odmítají ho zastupitelé z konzervativní republikánské frakce zvané Freedom Caucus, podle nichž reforma kopíruje Obamacare a nejde v jeho zrušení dostatečně daleko.

Prezident ve čtvrtek televizi Fox News řekl, že na novele zdravotního pojištění se ještě mnohé změní, zejména během doby, než přijde na pořad hlasování v Senátu. "Je to velmi předběžné, spousta věcí je neurovnaná. Bude se o tom jednat, o lidi se buď postaráme, nebo to nepodepíši," řekl Trump.