Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy a nahradit ji novým systémem. V úterý o tom informovaly světové agentury. Odpadnout by měla především všeobecná povinnost mít zdravotní pojištění.

"Náš návrh zákona přenáší moc z Washingtonu k Američanům," uvedl republikán Kevin Brady, předseda komise Sněmovny reprezentantů, která je za reformu zodpovědná.

Namísto státních příspěvků chtějí republikáni zavést dobrovolné pojištění, které by bylo zvýhodněné v podobě slev na dani ve výši dvou až čtrnácti tisíc dolarů (50 až 360 tisíc korun).

Zachovat naopak chtějí povinnost pojišťoven přijímat i osoby, které již dříve trpěly nějakým onemocněním. Z ustanovení takzvané Obamacare by mělo podle představ republikánů v platnosti zůstat také to, které umožňuje, aby mladí lidé do 26 let byli pojištěni společně se svými rodiči.

Předložený návrh je podle agentury DPA sporný i mezi samotnými republikány. Ve výborech Sněmovny reprezentantů by se o něm mělo jednat ještě tento týden. Narazit by norma ale mohla v Senátu, kde republikáni disponují jen těsnou většinou. Řada republikánských senátorů přitom již oznámila, že s navrhovanou podobou zákona nesouhlasí.

"Nemají na to hlasy," ubezpečila už v pátek šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.

Zrušení zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy bylo jedním z ústředních slibů předvolební kampaně republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Ke zrušení reformy svého demokratického předchůdce vyzval Trump i minulý týden v projevu k oběma komorám Kongresu.

Reforma zdravotnického systému byla jednou z programových priorit prvního funkčního období prezidenta Obamy. Šéf Bílého domu její potřebnost zdůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví. Kongres reformu schválil v roce 2010 a republikáni od té doby slibovali, že ji zruší, až se dostanou k moci.