Americký prezident Donald Trump chce zvýšit letošní rozpočet na obranu o 54 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), tedy o devět procent ve srovnání s loňským rokem. S odvoláním na nejmenované činitele Bílého domu o tom v pondělí informovaly agentury AP a AFP. Zatímco podle předních demokratů přidává Trump vojsku příliš, republikánský šéf sněmovního armádního výboru naopak tvrdí, že je to málo.

Demokratům vadí především fakt, že prezident svůj krok hodlá kompenzovat snížením přísunu peněz do všech ostatních resortů s výjimkou těch, které rovněž mají v popisu práce zajišťování bezpečnosti. Trump už upřesnil, že peníze půjdou policejním složkám a na opatření, která mají pomáhat v boji proti zločinu.

Trump má také v úmyslu tvrdě omezit finanční pomoc, kterou USA poskytují v zahraničí. Již dříve se spekulovalo o omezení příspěvků do programů OSN či dalších projektů. Na domácí půdě se s největšími škrty ve výši desítek miliard dolarů bude podle všeho potýkat Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) a ministerstvo zahraničí, upozornil ve svém posledním vydání list The New York Times. Úspory zasáhnou i sociální programy, dodal deník.

Předsedkyně demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že Trump neplní předvolební sliby, podle nichž chtěl stavět americké pracující rodiny na první místo, neboť nové peníze pro armádu půjdou na úkor omezení federálních fondů podporujících právě tyto skupiny obyvatel. "Škrty ve výši 54 miliard dolarů dalekosáhle a nadlouho poškodí naši schopnost vyhovět potřebám Američanů a zajistit pracovní pozice pro budoucnost," citovala Pelosiovou agentura Reuters.

Naopak republikánský předseda sněmovního výboru pro ozbrojené složky Mac Thornberry považuje Trumpův návrh za málo ambiciózní; armáda by podle něho měla dostat přidáno více. "Během vlády (prezidenta Baracka) Obamy došlo ke dvacetiprocentnímu snížení našich financí určených pro armádu v době, kdy se svět stává nebezpečnějším. Nemůžeme sice během roku napravit všechny škody způsobené těmito škrty, ale můžeme a měli bychom udělat více," uvedl republikán v prohlášení.

Číselné podrobnosti ohledně financování vnitřní bezpečnosti USA mají být zveřejněny až příští měsíc v Kongresu, kde budou podány návrhy na úpravy výše daňových poplatků a na další programová opatření.

Uvedený nárůst výdajů Pentagonu by měl splnit Trumpovy předvolební sliby, že hodlá mohutně posílit americké ozbrojené síly, upozornila AP.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na Twitteru napsal, že Trump v pondělí při setkání se členy vlivné Národní asociace guvernérů hovořil o zvýšení vojenských výdajů, přičemž do svého plánu zahrnul "veřejnou i národní bezpečnost". Také dodal, že "provede více věcí s méně prostředky". Upozornil ale, že s 20 biliony dolarů státního dluhu "si země musí utáhnout opasek".

"Tento rozpočet následuje můj slib o udržení Američanů v bezpečí," citoval Trumpa britský list The Independent. "(Rozpočet) bude zahrnovat historický nárůst výdajů na obranu," dodal prezident.

Trump rovněž řekl, že hodlá znovu vybudovat zeštíhlenou armádu. Prý má v úmyslu jednat rychle, aby zemi zreformoval. Podle jeho slov USA "nikdy nevyhrávají války", přičemž vůbec nejhůř je to vidět na Blízkém východě. "Píchli jsme do vosího hnízda. Je to binec," řekl prezident skupině guvernérů.

O svých plánech chce Trump podrobněji hovořit v úterním projevu (v noci na středu středoevropského času) před oběma komorami Kongresu.