Na těle mrtvého bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX. Sdělila to v pátek podle agentury AFP malajsijská policie. Kim Čong-nam byl podle vyšetřovatelů nejspíš otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Oznámení podle agentury AP vyvolalo obavy ohledně bezpečnosti letištní budovy, kterou úřady po 11 dnů ponechaly bez dekontaminace.

Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam byl s největší pravděpodobností otráven jakousi jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje, když v Kuala Lumpuru čekal na svůj let zpět do Macaa, kde dlouhodobě žil. Na letišti ho podle videozáznamu napadly dvě ženy, které policie zadržela.

Jedna z obviněných se po atentátu roznemohla a trpěla zvracením, řekl novinářům šéf policie Khalid Abu Bakar, odmítl však upřesnit, zda onemocněla žena z Indonésie, či z Vietnamu. Obě podezřelé byly podle něj poučeny, aby si hned po atentátu opláchly ruce.

VX je extrémně smrtící neurotoxická látka, je bezbarvá a bez zápachu. Používá se jako chemická zbraň, podle OSN patří mezi zbraně hromadného ničení. Nebezpečná je pro dýchací orgány a v práškové podobě poškozuje kůži. Způsobuje křeče a smrt udušením. Na zabití stačí deset miligramů látky v práškové podobě; to podle expertů odpovídá pár zrnkům soli.

Je považována za ještě nebezpečnější než nervový plyn sarin, použitý v tokijském metru při smrtících útocích v roce 1995 či v občanské válce v Sýrii, kde v roce 2013 zabil stovky lidí. Ale zatímco sarin se odpaří, v případě VX může trvat dny i týdny, než vyprchá.

Jihokorejští analytici tvrdí, že severokorejský program výroby chemických zbraní je zaměřen na sarin a VX, Pchjongjang to popřel. Jisté zásoby stále mají Spojené státy a Rusko.

Případ vyvolal diplomatické spory. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty. Pchjongjang obvinění odmítá a prohlásil, že malajsijské vyšetřování vraždy je plné pochybností. Požaduje, aby tělo bylo okamžitě předáno KLDR.

Malajsijská policie nadále šetří, jak se zakázaná chemická zbraň dostala do země; podle expertů dotázaných agenturou AFP by se látka snadno dala propašovat v diplomatických zavazadlech.

Kim Čong-nam byl bratr současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarší syn bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován.

Kim Čong-nam měl pověst hráče v kasinech a povaleče a byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku.