Zatímco ještě na přelomu loňského října a listopadu za alternativu současného stavu demokracie považovalo 23,9 procenta respondentů zrušení parlamentního systému a nastolení diktatury, letos v lednu tento názor zastávalo již pouze 16 procent dotazovaných. Klesl také podíl Slováků, kteří upřednostňují vystoupení země z EU, a to o 28 až 30 procent z dřívějších 35 procent.

"Příčiny těchto změn neznáme. Můžeme se jen domnívat, že názory lidí mohla ovlivnit široká medializace výsledků listopadového průzkumu či poměrně intenzivní diskuse o podstatě liberální demokracie," uvedl Institut pro ekonomické a sociální reformy (INEKO), který byl zadavatelem průzkumu.

Podle Martina Slosiarika z agentury Focus, která průzkumy provedla, mohou být zmiňované rozdíly ve výsledcích obou průzkumů vyvolány jistou mírou nejistoty lidí ohledně vývoje bezpečnostní situace ve světě.

Odchod Slovenska z EU otevřeně prosazuje krajně pravicová strana Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko, která také sbírá podpisy pod petici za vypsání referenda o této otázce.

INEKO uvedl, že většina Slováků demokracii podporuje a že její kritici jsou ve značné menšině. Více než dvě třetiny respondentů se v souvislosti s možným zdokonalením demokracie vyslovily pro větší angažovanost slušných lidí při spravování veřejných záležitostí. Téměř dvě třetiny dotazovaných by uvítaly posílení nezávislosti a odbornosti policejních vyšetřovatelů, prokuratury, soudnictví a kontrolních a regulačních orgánů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist