Osm případů, kdy v rodinách s dětmi zasahovala norská sociální služba Barnevernet, se za posledních 15 měsíců dostalo k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku. Upozornila na to norská právnička Gro Hillestadová Thuneová, která to označila za "nesmírně vážné varování pro Norsko". Na soud ve Štrasburku se chce se stížností obrátit také Češka Eva Michaláková.

Norská sociální služba Barnevernet dlouhodobě čelí kritice, že ve svých snahách o ochranu dětí před zneužíváním zachází příliš daleko. Loni vyvolal protesty v některých zemích světa případ odebrání pěti dětí rumunsko-norským rodičům Bodnariuovým kvůli údajnému hrubému zacházení a náboženské indoktrinaci. Děti byly rodičům později vráceny.

Jak dnes uvedl deník The Local, jejich případ ale zdaleka není ojedinělý. Anders Henriksen z norského Úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR) deníku The Local loni řekl, že v roce 2014 bylo rodičům v Norsku odebráno celkem 1664 dětí, z nichž 424 mělo matku narozenou v zahraničí. Tyto statistiky vyvolávají kritiky, že se Barnevernet dopouští "únosů" dětí kvůli kulturním odlišnostem ve výchově.

Od prosince 2015 řešil Evropský soud pro lidská práva osm různých případů souvisejících s odebráním dětí sociální službou Barnevernet. Norská právnička Hillestadová Thuneová, která u Evropského soudu pro lidská práva působí 17 let, zdůraznila, že Norsko musí na vysoký počet stížností na Barnevernet reagovat.

Hillestadová Thuneová tento týden v norské televizi TV2 kritizovala odebrání syna norským rodičům Aimee Hansenové Lölandové a Arnemu Lölandovi. Důvodem byla duševní zaostalost matky, která podle sociální služby Barnevernet bránila náležité péči o dítě. Devětašedesátiletý Löland byl sociální službou označen jako "příliš starý", než aby mohl být dobrým otcem. Podle právničky Thuneové je tento výrok norských úřadů s největší pravděpodobností porušením Lölandových lidských práv.

Norská televize TV2 již dříve uvedla, že děti jsou rodičům v Norsku stále častěji odebírány hned po narození. V roce 2008 Barnevernet odebral hned po narození rodinám 16 dětí, v roce 2014 to bylo už 44.

"Je to nesmírně silné varování Norsku ze Štrasburku, že se Evropský soud pro lidská práva zabývá tolika případy v oblasti sociální péče o děti," prohlásila právnička Thuneová.

Podle deníku The Local se v Norsku objevuje čím dál víc hlasů kritických k praktikám sociální služby Barnevernet. V otevřeném dopise 170 norských expertů v oblasti ochrany dětí, včetně řady právníků a psychologů, označilo Barnevernet za "dysfunkční organizaci, která dělá ve svých rozhodnutích chyby s vážnými důsledky".

Kritiky se ozývají i za hranicemi Norska. Mnoho občanů České republiky, Ruska, Litvy, Indie, Brazílie a dalších zemí obviňuje Norsko, že zneužívá svých pravomocí a rozbíjí rodiny, napsal list The Local. Obavy ohledně služby Barnevernet vyjádřilo i sousední Švédsko.

K Evropskému soudu pro lidská práva se nyní chce obrátit se stížností také Češka Eva Michaláková. Rodičům Michalákovým norská sociální služba v roce 2011 odebrala syny Denise a Davida kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů. Předloni norské úřady zbavily Michalákovou rodičovských práv.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist