Pro obnovu rusko-amerických vztahů se v pátek v Moskvě vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. Po jednání se slovinským prezidentem Borutem Pahorem nevyloučil, že by se s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohl sejít ve slovinské metropoli Lublani.

Moskva podle Putina vítá Trumpova prohlášení o potřebě zlepšení vztahů mezi oběma státy. Čeká, až bude americká vláda připravena k dialogu. Oba státy mohou společně čelit hrozbám terorismu a dalším globálním výzvám, zdůraznil ruský vůdce.

Připravenost k rusko-americkému summitu vyjádřil po amerických prezidentských volbách Kreml i Bílý dům. Datum prvního setkání Putina s Trumpem ale zatím stanoveno nebylo. Poprvé spolu oba státníci telefonicky hovořili před dvěma týdny. Rozhovor prý byl "dobrý, konstruktivní a užitečný".

Podle nedávného prohlášení ruského prezidentského mluvčího se první přímé jednání uskuteční v řádu měsíců, protože potřebuje pečlivou přípravu. Ruská média spekulují, že Putin by se s Trumpem mohl sejít ještě před summitem skupiny velkých ekonomik G20, která se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku.

Putin v pátek prohlásil, že nemá nic proti tomu, aby se jeho budoucí setkání s Trumpem konalo v Lublani. Dodal ale, že dohoda o místu jeho konání nezáleží jen na Moskvě, závisí na mnoha dalších okolnostech.

Ze Slovinska pochází Trumpova nynější žena Melania, která se v roce 1970 narodila jako Melanija Knavsová v jihoslovinském městě Novo Mesto a dětství prožila v pětitisícové Sevnici. Putin už v Lublani jeden summit absolvoval, v roce 2001 se ve slovinské metropoli sešel s tehdejším prezidentem USA Georgem Bushem mladším.