"Od tohoto dne už bude jen Amerika především (America first)," sliboval Donald Trump na své inauguraci.

Netrvalo dlouho a nizozemská televize VPRO se jeho slov chytila a vytvořila video, které bojuje za to, aby bylo Nizozemsko "tou druhou" zemí.

Moderátor v něm hlasem nápadně připomínajícím amerického prezidenta vyzdvihuje, proč by se mohlo Trumpovi Nizozemsko líbit. "Máme Madurodam, nejlepší miniaturní městečko na světě. Je malé, takže nebude těžké ho zaplnit lidmi," reaguje video na malý počet lidí při Trumpově inauguraci. Mimo to propaguje svůj údajně skvělý systém pro daňové úniky či kontroverzní svátek černého Petra.

Do "soutěže" o druhé místo se brzy připojily i další, nejen Evropské země.

"Německá kultura je ta nejlepší kultura na světě," láká ve svém propagačním videu německý pořad Neo Magazin Royale. Vyzdvihuje Berlínskou zeď, Angelu Merkelovou, Adolfa Hitlera, ale i obě světové války. "Obě jsme je vyhráli. Jestli někdo tvrdí něco jiného, jsou to fake news," zní ve videu.

"Vážený pane prezidente. Vítejte u videa o Švýcarsku, nejvíc sexy zemi v Evropě," otevírá svoji propagaci Švýcarsko ve videu z dílny kanálu SRF Comedy. Trumpa láká například na vysoké hory či hrubé zacházení s ženami.Češi se k vlně přidali hned dvěma videi.

První je z dílny internetové televize Stream. "Česko, Československo, Západní Rusko, jak chcete. Jsme země s deseti miliony obyvatel, takže nás je asi tolik jako na vaší inauguraci."

Propagační video z dílny Streamu si neklade za cíl učinit Českou republiku druhou v pořadí, ale rovnou chce, aby se stala padesátým prvním americkým státem. "Malá lekce historie pro vás. V roce 1968, když se nám nedařilo, nám přijeli pomoct Rusové. A bylo to nejlepší. Nic nás to nestálo a postarali se i o fake media. Nikdo neměl lepší hranice než my. Byly tak dobré, že se nikdo nemohl dostat ani dovnitř, ani ven."  Video má na serveru YouTube okolo 39 tisíc zhlédnutí.

Dalším videem je kreslený skeč od brněnské firmy 60seconds, který začíná slovy: "Divil byste se, kolik toho máte s Českou republikou společného. Nesnášíte migranty, my je nesnášíme také. I když žádné nemáme, protože k nám žádní nechtějí přijít."

Dále následuje rekapitulace prezidentů země: "Bývalý prezident Václav Klaus, skvělý člověk. Nesnášíte Evropskou unii? On také. A co je nejlepší? Zjistil, že globální oteplování neexistuje, a napsal o tom knihu. Skvělou knihu. Je to bestseller." O Andreji Babišovi se ve videu zase mluví jako o jasném adeptovi na dalšího prezidenta: "Je to miliardář, stejně jako vy. A může vás naučit, jak vyj*bat se systémem. Cokoliv děláte, jen se ho neptejte na jeho daně. Je to skvělej chlap."

David Spáčil z 60seconds, společnosti zabývající se tvorbou krátkých kreslených skečů, pro HN uvedl, že video vznikalo dva dny a vzniklo z vlastní iniciativy společnosti. Za méně než 12 hodin video na Facebooku nasbíralo přes 14 tisíc zhlédnutí.

Webová stránka itsgreat.eu vznik nových satirických videí pravidelně monitoruje a shromažďuje odkazy na ně.

Vedle Nizozemska, Německa, Švýcarska a Česka má své video například i Maroko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist