Nový americký prezident Donald Trump se setká poprvé se spojenci v NATO na zasedání aliance koncem května v Evropě. Uvedl to v neděli při telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, sdělil v noci na pondělí Bílý dům.

Trump vyjádřil svou pevnou podporu Severoatlantické alianci, ale vyzval evropské členské státy, aby vyvinuly větší finanční úsilí, zdůraznil Bílý dům v prohlášení.

Trump v předvolební kampani loni opakovaně označil alianci 28 zemí za zastaralou. Od lednového nástupu do funkce ale už několikrát uvedl, že je základem společné obrany. Zároveň však vždy zdůrazňoval, že je nutné, aby se spojenci spravedlivě rozdělili o náklady na společnou obranu. Spojené státy zatím hradí většinu nákladů.

V květnu dorazí Trump na summit G7 v Itálii

Donald Trump slíbil v sobotním telefonickém rozhovoru italskému premiérovi Paolovi Gentilonimu, že v květnu přijede do Itálie na summit skupiny zemí G7. Informovaly o tom v neděli Bílý dům i italská vláda. Trump také zdůraznil, že považuje NATO za důležitou alianci.

Podle italské vlády se americký prezident s Gentilonim shodl na nutnosti spolupráce Evropy a USA pro udržení stability a míru ve světě a také na spolupráci Spojených států s Itálií v boji proti terorismu a na řešení krizí na Ukrajině a na Blízkém východě.

Americký prezident přislíbil rovněž svou účast na summitu zemí skupiny G7, která se bude v květnu konat v sicilském městě Taormina. Mohlo by se tak jednat o první návštěvu nového amerického prezidenta v Evropě. Dříve se jako o možné první příležitosti, u níž by Trump mohl Evropu navštívit, hovořilo o summitu skupiny velkých ekonomik G20, který pořádá Německo na počátku července.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist