Rumunská vláda na nedělním mimořádném zasedání zrušila nařízení, kterým chtěla odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Oznámila to televize Digi24. Kabinet kvůli tomuto záměru v posledních dnech čelil rozsáhlým demonstracím v Bukurešti i v dalších rumunských městech. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a statitisíce lidí dál v ulicích požadují demisi vlády. Podle rumunských médií vyšlo v neděli do ulic po celém Rumunsku celkem půl milionu lidí, což je nejvíce od počátku současných protestů.

Vláda Sorina Grindeanua hodlá zveřejnit dokumentaci o diskusi, která přijetí kontroverzního nařízení předcházela. Grindeanu v sobotu prohlásil, že nařízení nebylo špatné, ale že se ho nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit. Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavé reakce i v rámci Evropské unie.

Kabinet v neděli schválil memorandum o odtajnění stenografického záznamu o jednání vlády 18. května loňského roku a 31. ledna letošního roku, při kterých se o trestněprávních změnách jednalo. Grindeanu dal zároveň pokyn ministru spravedlnosti Florinu Iordacheovi, aby připravil hodnocení činnosti svého resortu. Premiér už dříve dal najevo, že právě Iordache má na svědomí špatnou komunikaci s veřejností v celé záležitosti.

Proti vládnímu nařízení poslední týden po celém Rumunsku demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci protestních akcí vyjadřovali nespokojenost s tím, že aktéři korupčního jednání mají být nepotrestáni, a projevovali obavu, že se na svobodu v některých případech dostanou již usvědčení a odsouzení pachatelé trestných činů.

Grindeanuova vláda sice v neděli nařízení přijaté ve zrychleném řízení zrušila, už v sobotu ale premiér uvedl, že kabinet vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.

V Bukurešti a v dalších rumunských měst se i v neděli sešly statitisíce demonstrantů. Do metropole přijela protestovat řada lidí z venkova, uvedla agentura DPA. Podle večerní informace rumunských médií do ulic hlavního města vyšlo 300 tisíc lidí, velká část z nich protestovala na Vítězném náměstí a v jeho okolí, kde je i sídlo rumunské vlády. Desetitisícové protivládní protesty se konaly například také ve městech Kluž, Temešvár, Jasy či Brašov.

Menší demonstrace na podporu protestujících v Rumunsku se v neděli konaly i před rumunskými ambasádami v sousedním Bulharsku a Moldavsku.

K odpůrcům nařízení se přidal prezident Klaus Iohannis, který již 2. února ve věci podal stížnost k ústavnímu soudu. Před jeho sídlem se v neděli konala jedna z menších demonstrací podporovatelů současné vlády, které se zúčastnilo několik stovek lidí.

V neděli odvolaný dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 tisíc lei (1,2 milionu korun). Vláda, která mimo jiné argumentovala potřebou reagovat na situaci v přeplněných věznicích, zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas zákonodárný sbor.