V pátek ráno byl v pařížské galerii Louvre mačetou napaden francouzský voják, útočníka vojáci na místě zneškodnili. Policie okolí incidentu uzavřela pro vyšetřování, podle premiéra Bernarda Cazeneuva šlo o teroristický útok.

Podle aktuálních informací je napadený voják lehce zraněn, zdravotní stav útočníka je vážný. Násilník podle policie útočil sám, další osobu sbor zadržel kvůli podezřelému chování.

"Potýkáme se s útokem jednotlivce, který byl agresivní a představoval přímou hrozbu. Jeho slova nás vedou k přesvědčení, že chtěl vykonat teroristický útok," řekl agentuře Reuters mluvčí policie Michel Cadot. Útočník dle slov mluvčího při útoku křičel "Allahu Akbar". Devětadvacetiletý Egypťan s trvalým pobytem ve Sjednocených arabských emirátech, který přiletěl do Francie na turistické vízum, byl vážně zraněn na břiše. 

Další zdroj z řad policie sdělil, že se muž snažil dostat do podzemního obchodu muzea s podezřelým zavazadlem. Jeho obsah zkoumali pyrotechnici, nenašli v něm však žádné výbušniny. Ministerstvo vnitra označilo dopolední incident za vážnou událost pro veřejnou bezpečnost, policejní složky začaly s otevřeným vyšetřováním.

Návštěvníci Louvru byli bezpečnostními složkami evakuováni, v sobotu se muzeum znovu otevřelo veřejnosti. Podle agentury AFP přišel stejně velký počet zájemců jako obvykle. 

Život útočníka již podle agentury AFP není ohrožen, stále ale nemůže být vyslýchán. K samotnému činu se dosud nikdo nepřihlásil. Káhira útok odsoudila, a egyptská policie také informovala, že pachatelem je Abdalláh Ridá Rifáí Hamamí. Podle deníku Le Parisien napsal před útokem na Twitter vzkaz: "Vyjednávání není možné. Nejsou možné žádné kompromisy, žádné přetvařování. Rozhodně není možné se vrátit. Ve válce není míru."

Svou účast vyjádřilo egyptské ministerstvo zahraničí i Spojené arabské emiráty. Egypt navíc vyzval mezinárodní společenství, aby zdvojnásobilo úsilí v boji proti terorismu.