Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil svou návštěvu USA, kde se měl příští týden sejít s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Státník to oznámil novinářům s tím, že o kroku již informoval Trumpa. Důvodem je spor kolem stavby zdi na hranici obou zemí, kterou ve středu šéf Bílého domu nařídil exekutivním příkazem.

Trumpův plán na stavbu zdi na hranici s Mexikem vyostřil vztahy obou zemí. Oba prezidenti si přes média vyměnili několik vzkazů.

Šéf Bílého domu Peňu Nieta nepřímo vyzval, aby zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu, pokud jeho země nehodlá za stavbu zdi zaplatit. Sám mexický lídr Trumpův plán na stavbu zdi ostře odsoudil.

"Pokud Mexiko nehodlá zaplatit za stavbu tolik potřebné zdi, pak bude lepší zrušit nadcházející schůzku," uvedl Trump na Twitteru.

Spojené státy mají se sousední zemí deficit obchodní bilance ve výši 60 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) a severoamerická obchodní dohoda NAFTA připravila Američany o mnoho pracovních míst, dodal.

Zdroje z okolí mexického prezidentského paláce již předtím agentuře AP řekly, že Peňa Nieto uvažuje o zrušení cesty, což se nakonec i stalo. Vyzvala jej k tomu také opozice.

Trump v úterý řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců.

Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale "stoprocentně" Mexiko. Proces to prý může být složitý.

Peňa Nieto v televizním projevu zopakoval, že Mexiko rozhodně zeď financovat nebude a její výstavbu znovu ostře odsoudil.

"Říkal jsem to v minulosti a říkám to znovu. Mexiko nebude platit za žádnou zeď. Lituji a odsuzuji rozhodnutí USA pokračovat v budování zdi, která nás po léta dělila, místo abychom se sjednocovali. Mexiko nevěří ve zdi," prohlásil mexický prezident.

Mexický prezident je domácími politiky a médii obviňován ze slabosti a v zemi panují obavy, zda dokáže záměrům velkého severního souseda čelit. Popularita hlavy státu se pohybuje kolem 12 procent, což je nejnižší hodnota od počátku průzkumů v Mexiku.

Schůzka by byla neplodná, řekl Trump

Schůzka s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem by byla "neplodná", pokud Mexiko nebude respektovat zájmy Američanů. Prohlásil to Donald Trump, podle něhož se oba lídři shodli na zrušení setkání plánovaného na příští úterý. Trump rovněž během projevu před republikánskými poslanci Kongresu zopakoval, že vyváže USA ze severoamerické obchodní dohody NAFTA, která podle něho poškozuje americké zájmy.

Podle Trumpa by schůzka s jeho mexickým protějškem neměla smysl, pokud Mexiko odmítá zaplatit za zeď na hranici obou zemí, jejíž stavbu nařídil exekutivním příkazem. "Dokud nebude Mexiko přistupovat ke Spojeným státům férově, s respektem, bude tato schůzka neplodná. A já se chci vydat jiným směrem," uvedl Trump během projevu ve Filadelfii.

Mexiko se podle nového šéfa Bílého domu těší přílišným ekonomickým výhodám díky zmíněné dohodě zahrnující vedle USA a Mexika i Kanadu. Trump proto zopakoval, že USA od této smlouvy odstoupí stejně jako od transpacifické dohody TTP a nahradí je řadou bilaterálních obchodních smluv.

"Věřte mi, budeme mít spoustu obchodních dohod. A jestli s námi nebude ta která země jednat férově, pošleme jí třicetidenní výpověď," prohlásil Trump.