Končící francouzský prezident François Hollande touží nahradit Donalda Tuska ve funkci stálého předsedy Evropské rady. S odvoláním na nejmenované zdroje to ve čtvrtek uvedl na svém webu francouzský deník Le Parisien. Podle listu má ale socialista Hollande, přes svou nespornou oddanost evropské integraci, jen malou naději na úspěch.

Mandát bývalého polského premiéra Tuska v čele této jedné z vrcholných institucí Evropské unie, jejímiž členy jsou nejvyšší představitelé členských zemí, končí koncem května. Hollande se neuchází o druhý prezidentský mandát a o jeho nástupci se rozhodne ve druhém kole prezidentských voleb 7. května.

Hollandovi stoupenci uvítali s nadšením jeho pondělní ostrou reakci na výroky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který kritizoval Evropskou unii, tvrdil, že EU je jen německým nástrojem a že Británie dělá dobře, že ji opouští. "Evropa nepotřebuje rady zvenčí, aby se jí říkalo, co má dělat," prohlásil Hollande.

"Svou reakcí se již vrhl do role (šéfa Evropské rady)," usmíval se podle deníku jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta. Jiný z nich ale připouští, že to bude těžké, protože za nového šéfa rady se musí postavit většina členských zemí, v nichž převažují pravicové vlády.

Navíc kandidáta by musel podpořit i nový francouzský prezident, kterým se podle průzkumů má stát zástupce nyní opoziční pravice.

Hollandovi naopak nahrává to, že nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i Tusk pocházejí ze stejného politického uskupení evropských lidovců.

To může podle komentářů levicovým silám nyní posloužit jako argument v boji o vliv v unijních institucích.

Odstranit Tuska by mohlo být nejjednodušší, protože jeho mandát skončí za pár měsíců.

Související