Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru pogratuloval svému syrskému protějšku Bašáru Asadovi k osvobození Aleppa od povstalců a zdůraznil, že je nezbytné uzavřít dohodu o komplexním vyřešení syrské krize. Oznámil to v pátek Kreml. Asad podle prohlášení Damašku Putinovi odpověděl, že dobytí Aleppa otevřelo dveře k politickým krokům.

"Tento úspěch v Aleppu umožnilo společné úsilí všech, kdo se spojili v boji proti mezinárodnímu terorismu v Sýrii. Teď hlavní úkol spočívá v soustředění úsilí na otázky týkající se pokroku v mírovém urovnání, a to zejména cestou uzavření dohody o komplexním vyřešení syrské krize," uvedl Putin.

Syrským vládním silám k ovládnutí povstalecké bašty ve východním Aleppu výrazně pomohlo ruské letectvo, které v Sýrii působí od loňského podzimu, a íránští spojenci. Asad v pátečním telefonátu ocenil, že k pádu Aleppa nejvíce napomohlo Rusko jako hlavní spojenec Damašku.

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti Asadově vládě. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si podle odhadů vyžádaly už přes 300 000 mrtvých.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist