Rada bezpečnosti OSN v pondělí jednomyslně schválila vyslání pozorovatelů do syrského města Aleppo, kde kvůli těžkým bojům a strachu z čistek probíhá evakuace. Rada zároveň vyzvala všechny strany konfliktu, aby pozorovatelům umožnily bezpečný přístup do města.
Jak následně uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric, přes 100 humanitárních pracovníků je již na místě připraveno začít monitorovat evakuace z města.
Rezoluce schválená všemi 15 členy rady vyzvala OSN i další instituce k okamžitému vyslání monitorovacích týmů, které by dohlížely na evakuace z východního Aleppa, jež po několikerém přerušení v pondělí opět pokračovaly.
Zároveň uložila generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, aby co nejdříve konzultoval se syrskou vládou, povstalci a dalšími zainteresovanými stranami bezpečné podmínky pro pozorovatele.
Pro návrh rezoluce hlasovaly mezi stálými členskými zeměmi rady i Francie a Rusko, které předtím předkládaly své konkurenční návrhy nemající jednoznačnou podporu. Na společném textu se jejich diplomaté shodli po několikahodinových jednáních v neděli.
Podle Dujarrice pochází většina pracovníků OSN, kteří jsou již na místě, ze Sýrie. OSN by chtěla do Aleppa přemístit i další pozorovatele z jiných částí země, například z Damašku. "Jsou připraveni se okamžitě přesunout, problémem ale stále zůstává otázka bezpečného přístupu do oblasti," dodal mluvčí OSN. V Aleppu podle něj budou i pozorovatelé z Červeného kříže a ze syrského Červeného půlměsíce.
Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová doufá, že přítomnost pozorovatelů zabrání zločinům proti civilistům, kteří město opouštějí, ale i proti těm, kteří se rozhodli zůstat. "Samozřejmě, že syrská vláda nechce další pozorovatele. Když děláte něco špatného, nechcete, aby se kolem pohybovali pozorovatelé a sledovali vás," uvedla.
Evakuace města začala minulý týden ve čtvrtek a po dvojím přerušení byla v neděli obnovena. Podle údajů zveřejněných tureckými úřady Aleppo od začátku evakuace opustilo 20 000 lidí. Paralelně se uskutečňuje evakuace obyvatel ze šíitských vesnic v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení opozice a jejichž evakuací syrský režim odchod povstalců z Aleppa podmínil.
Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v pondělí oznámil, že má v úmyslu 8. února v Ženevě obnovit mírové rozhovory mezi vládnoucím syrským režimem a opozicí.
"Zvláštní vyslanec bude téma podrobně konzultovat se stranami konfliktu, zeměmi regionu i širšího mezinárodního společenství, aby vyjednávání pečlivě připravil," uvedl de Misturův mluvčí.
V Ženevě se pod záštitou OSN konala první dvě kola rozhovorů o mírovém urovnání v Sýrii, kvůli obnoveným bojům byly přerušeny již před několika měsíci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist