Čína pravděpodobně rozmístila protiletadlové a protiraketové systémy na všech sedmi umělých ostrovech, které vybudovala v Jihočínském moři. Uvedlo to americké Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) s poukazem na nové satelitní snímky. Čína v reakci uvedla, že stavby na ostrovech jsou především pro civilní užití, podle Pekingu jsou ale i obranná opatření "legitimní a normální".

Čína vytvořila v posledních letech umělé ostrovy navršením písku u korálových útesů v Jihočínském moři a poté na nich začala budovat infrastrukturu - ranveje až o délce tří kilometrů vhodné i pro vojenské účely, přístavy, majáky, radarové stanice, ubytovací zařízení a další prvky.

Proti budování čínských umělých ostrovů protestovaly Spojené státy a také země ležící v oblasti, které si stejně jako Čína dělají na části Jihočínského moře nároky.

Středisko pro strategická a mezinárodní studia ve středu večer oznámilo, že ke zmíněným strukturám přibyly na ostrovech i prvky protiraketové a protiletadlové obrany. CSIS přitom vycházelo ze satelitních snímků pořízených v druhé polovině listopadu.

Čínské ministerstvo obrany ve své reakci zopakovalo tvrzení Pekingu, že stavby na ostrovech budou sloužit především civilním účelům. Zároveň ale dodalo, že podnikání kroků k jejich obraně "je legitimní a normální". "Kdyby vás někdo vojensky ohrožoval u vašich dveří, nepřipravili byste si na obranu alespoň prak?" uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na pravidelném setkání s novináři prohlásil, že o zmíněných obranných systémech nemá informace, ale že jejich rozmístění je svrchovaným právem Číny.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Spojené státy prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře a opakovaně vysílají do regionu své vojenské lodě a letouny. Peking Washington obviňuje, že oblast častými vojenskými hlídkami a cvičeními militarizuje.