Nastupující prezident Spojených států Donald Trump si jako ministra vnitřní bezpečnosti, americké obdoby silového ministerstva vnitra, vybral vysloužilého generála námořní pěchoty Johna Kellyho. V pondělí to v prohlášení oznámil Trumpův štáb, napsala agentura Reuters. Kelly již minulý týden potvrdil spekulace médií, že od Trumpa tuto nabídku dostal.

Zmíněné prohlášení uvádí, že 66letý Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Sám generál před týdnem řekl, že chránit americké území z titulu prestižní ministerské funkce, která vznikla po atentátech 11. září 2001, by považoval za čest. Společně s Trumpem patří ke kritikům přístupu dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy k ochraně pomezí s Mexikem, která je podle nich nedostatečná.

Kelly se účastnil války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Působil též jako velitel Jižního velitelství amerických ozbrojených sil, byl tak zodpovědný mimo jiné za oblast americké základny Guantánamo na Kubě.