Uprchlická situace z loňského léta se podle německé kancléřky Angely Merkelové nemůže a nesmí opakovat. Šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) to v úterý řekla v projevu na úvod stranického sjezdu v Essenu. Zdůraznila také význam dohody o migraci mezi Evropskou unií a Tureckem. Za bouřlivého potlesku delegátů se pak vyslovila pro zákaz úplného zahalování obličeje. Podle ní takové chování nepatří k německé kultuře.
"Situace z pozdního léta 2015 se nemůže, nemá a nesmí opakovat," nechala se slyšet německá kancléřka, která během posledních měsíců znatelně změnila svou uprchlickou politiku. Spolková republika chce podle ní dělat vše pro to, aby zastavila ilegální migraci a dala lidem lepší perspektivu v zemích jejich původu.
Za zásadní v těchto snahách Merkelová považuje některými zpochybňovanou dohodu osmadvacítky s Tureckem, která podle ní každý den zachraňuje životy. Merkelová také poděkovala všem spoluobčanům, kteří se angažovali a angažují v pomoci 890 tisícům běženců, kteří loni do Německa přišli. Ukázali podle ní Německo z té nejlepší stránky.
Předsedkyně CDU, která by v úterý měla být již podeváté zvolena do čela strany, se vyjádřila také k situaci v Sýrii. Je ostuda, že se stále nepodařilo zajistit humanitární koridory pro syrské město Aleppo, míní. Rusku a Íránu vyčetla podporu Asadova brutálního režimu.
Zároveň řekla, že úplné zahalování obličeje nepatří k Německu a mělo by být zakázané, kde jen to je možné. Německé právo má vždy přednost před rodinným právem nebo šaríou, zdůraznila.
"Tady v Německu platí zákony naší země a to pro všechny bez výjimky," nechala se slyšet Merkelová, která se postupně snaží měnit svou uprchlickou politiku. Všichni lidé, kteří již déle žijí ve spolkové republice nebo do ní teprve nedávno přišli, musí respektovat důstojnost ostatních, rovnoprávnost mužů i žen, svobodu náboženství nebo vyjadřování. "Nechceme žádné paralelní společnosti," podotkla také.
"V komunikaci mezi lidmi, která u nás hraje tak důležitou roli, ukazujeme obličej. Proto je u nás úplné zahalování nepatřičné. Mělo by být zakázané, kde jen to je právně možné. Nepatří k nám," řekla Merkelová za bouřlivého potlesku zhruba tisícovky delegátů v Essenu.
Británie si nemůže vybírat jen to, co se jí líbí
Merkelová zároveň řekla, že Británie nebude mít přístup na společný evropský trh, pokud se nezaváže dodržovat čtyři základní svobody pohybu uvnitř Evropské unie.
"Nedopustíme žádné vybírání si třešniček z dortu," prohlásila Merkelová za potlesku delegátů sjezdu. "Čtyři základní svobody musí být zajištěny - svoboda pohybu lidí, zboží, služeb a finančních produktů. Bez nich nebude přístup ke společnému trhu," poznamenala dále dvaašedesátiletá politička.
Británie se v červnovém referendu rozhodla osmadvacítku opustit. Někteří tamní politici vyjadřují přesvědčení, že bude možné zapojit se do společného evropského trhu i bez dodržování čtyř základních svobod pohybu. Jde jim přitom zejména o volný pohyb osob. Šéfka vlády nejsilnější evropské země to ale opakovaně odmítla.
Příští volby budou nejtěžší od sjednocení
Příští parlamentní volby budou i kvůli rozdělení společnosti nejtěžší od znovusjednocení Německa, míní kancléřka Angela Merkelová. Úkolem Křesťanskodemokratické unie (CDU) při nich bude zabránit vzniku levicové koalice.
Merkelová, která bude na kancléřku kandidovat už počtvrté, očekává, že kampaň před volbami na podzim příštího roku bude plná výpadů zleva i zprava vůči konzervativní unii CDU/CSU. Přesto podle ní sesterské strany musí udělat vše pro to, aby na spolkové úrovni nevznikla koalice sociální demokracie, Zelených a levice.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist