Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. Oznámil to v pátek americký server Politico. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí.

Podle Trumpových právních týmů neexistuje jediná známka toho, že by volební proces byl v kterémkoliv z těchto států zmanipulován. Protest proti přepočítání podle amerického serveru adresovala Federální volební komisi i wisconsinská odbočka Republikánské strany. Obvinila Steinovou, že se snaží vymoci výhody pro poraženou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan byl poměr hlasů odevzdaných Trumpovi a Clintonové velmi těsný; hlasy volitelů nicméně získal republikán Trump. V Michiganu byl v souladu se zákony státu přepočet hlasů zastaven, než se vyřeší republikánská stížnost. Místní volební komise na to má pět dní.

Ministr spravedlnosti amerického státu Michigan Bill Schuette se obrátil na soud s výzvou, aby v Michiganu žádost o přepočet hlasů zamítl. Republikán Schuette podle agentury Reuters tvrdí, že přepočet by byl drahý a znamenal by hrozbu umlčení všech michiganských hlasů pro prezidenta. 

Ve Wisconsinu přepočítávání pokračuje, skončí za deset dní.

Revizní procedura ale podle shodného názoru médií nebude mít na výsledek voleb žádný vliv. Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu neohrozí ani skutečnost, že Clintonová ve volbách získala o 2,5 milionu hlasů víc než její soupeř. Rozhodující pro konečný oficiální verdikt bude víceméně formální hlasování sboru volitelů 19. prosince. Trumpa tam bude zastupovat 306 volitelů, Clintonovou jen 232.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist