Čtvrteční debatu obou finalistů prezidentských primárek francouzské pravice vyhrál někdejší premiér a vítěz prvního kola stranického klání François Fillon. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Elabe.

Fillon během rozpravy svého soka a rovněž bývalého premiéra Alaina Juppého nařkl z toho, že chce jen vylepšit současný systém. "Můj projekt je mnohem radikálnější," prohlásil podle agentury Reuters Fillon.

Podle ankety Elabe považuje 71 procent dotázaných konzervativních a středopravicových voličů výkon Fillona za přesvědčivější než počínání Juppého. Pokud jde o průměr všech voličů nehledě na jejich politické preference, za vítěze debaty označilo Fillona 57 procent dotázaných.

Fillon a Juppé mají odlišné názory na řadu klíčových ekonomických a sociálních záležitostí. Fillon například navrhuje delší pracovní týden a radikální snížení počtu pracovních míst ve veřejném sektoru, což Juppé považuje za nerealistické.

"Reformy nesmí být trestem, naopak musí přinášet naději," řekl Juppé. Dodal, že chce upevnit francouzský sociální model.

Oba kandidáti o prezidentskou nominaci tradiční pravice se liší i v názorech na postoj k Rusku. Zatímco Juppé chce setrvat v nynějším nátlaku na Moskvu kvůli jejímu počínání na Ukrajině a v Sýrii, Fillon žádá ustoupit od protiruských sankcí a volá po spolupráci v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

První kolo primárek, které se konalo minulý týden v neděli, Fillon nečekaně vyhrál, o vítězi, a tedy také prezidentském kandidátovi hlavní pravicové strany Republikáni se proto rozhodne tuto neděli.

Vládní socialisty, tradiční levicovou sílu Francie, čekají primárky v lednu. Do poloviny prosince chce nynější socialistický prezident François Hollande oznámit, zda bude také kandidovat.

Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánována na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.