Neznámý muž u jihofrancouzského města Montpellier ve čtvrtek večer vtrhl do domova pro seniory a zabil nožem jednu zaměstnankyni. Obyvatelům domu se nic nestalo, úřady je ale preventivně evakuovaly. Po útočníkovi se stále pátrá. Motiv jeho činu není zatím znám, ale prokurátor v pátek potvrdil první domněnku vyšetřovatelů, že nic neukazuje na souvislost s islámským terorismem.

"Není naprosto žádná vazba na islámský terorismus," zdůraznil na tiskové konferenci montpellierský prokurátor Christophe Barret. Bez dalšího upřesnění sdělil, že policie na základě "místní stopy" již identifikovala podezřelého. Také našla u místa vraždy auto, v němž byla airsoftová zbraň, která vystřeluje plastové kuličky.

Incident se stal v obci Montferrier-sur-Lez a obětí je dlouholetá pomocná ošetřovatelka domova. Žijí v něm hlavně katoličtí misionáři v důchodu, kteří pracovali v Africe. Policii přivolala druhá zaměstnankyně, kterou maskovaný násilník spoutal a které se poté podařilo pout zbavit, upřesnila místní média.

Podle některých médií měl maskovaný muž u sebe nůž a brokovnici s krátkou hlavní. Žena byla zabita asi třemi ranami nožem. Na výsledek pitvy se ale ještě čeká.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Policie do pátrání nasadila vrtulník a provádí kontroly automobilů. Do akce bylo nasazeno sto policistů a strážníků i požárníků.

"V této fázi nic nenasvědčuje tomu, že by to byl teroristický čin," uvedla krátce po útoku agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Starosta asi čtyřtisícového Montferrier-sur-Lez dal pro evakuované misionáře k dispozici městský sál a policie třípatrovou budovu domova pro seniory prohledala. Podle všeho nic podezřelého nenašla. Objekt, který slouží asi 60 bývalým misionářům, šesti či sedmi laickým osobám a sedmi řádovým sestrám, se nachází na okraji obce. Montferrier-sur-Lez leží sedm kilometrů severně od přímořského města Montpellier.