Ruský prezident Vladimir Putin se telefonicky spojil s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, oznámil v pondělí Kreml. Vyslovili se pro aktivní společnou práci s cílem normalizovat vzájemné vztahy. Putin řekl, že chce s novou americkou vládou vést "partnerský dialog".

Jednání bylo věnováno i situaci v Sýrii. Státníci se shodli, že je nezbytné spojit síly v boji s extremismem a mezinárodním terorismem, citovala z prohlášení Kremlu agentura Tass.

Putin a Trump se dohodli, že budou v telefonických kontaktech pokračovat a v budoucnu uspořádají i osobní schůzku.

Ještě před oznámením telefonátu Tass citoval kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, podle něhož se Kreml s týmem nově zvoleného amerického prezidenta zatím nespojil, protože kontakt bude možný až po Trumpově lednové inauguraci.

"Ruský vůdce znovu svému partnerovi blahopřál k vítězství v prezidentských volbách, popřál mu úspěchy v realizaci volebního programu a zdůraznil připravenost navázat partnerský dialog s novou vládou na zásadách rovnoprávnosti, vzájemné úcty a nevměšování do vnitřních záležitostí," řekl podle Kremlu ruský prezident svému budoucímu americkému protějšku v prvním přímém kontaktu od prezidentských voleb v USA.

Trumpův tým zatím o konverzaci s Putinem neinformoval. Nový americký prezident byl během volební kampaně z demokratického tábora opakovaně obviňován ze sympatií k Putinovi, jejž označoval za schopného státníka převyšujícího ostatní.

Za neprokázané Trump označoval tvrzení amerických tajných služeb, že Moskva stojí za útoky hackerů na servery demokratů, jejichž cílem prý bylo ovlivnit volby.

"Putin a Trump se v besedě shodli nejen na hodnocení nynějšího krajně neuspokojivého stavu rusko-amerických vztahů, ale vyslovili se i pro společnou práci směřující k jejich normalizaci a ke konstruktivní spolupráci v co nejširším okruhu otázek. Zdůraznili zejména význam vytvoření nového základu dvoustranných styků cestou rozvoje jejich obchodní a hospodářské součásti," uvedl Kreml.

Za "nepřítele číslo jedna" podle ruské tiskové zprávy prezidenti označili mezinárodní terorismus a extremismus.