Nově zvolený americký prezident Donald Trump si vybral do funkce personálního šéfa Bílého domu předsedu Národního výboru Republikánské strany Reinceho Priebuse. Pro funkci hlavního poradce si pak zvolil šéfa své volební kampaně Steva Bannona označovaného kritiky za krajního nacionalistu. Podle agentury AP to v neděli oznámil Trumpův tým.

Priebus byl během volební kampaně Trumpovým věrným spojencem. Má úzké vztahy s vedoucími představiteli republikánů, především s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. Bannon byl před příchodem do Trumpova volebního týmu šéfem konzervativního webového portálu Breitbart News, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

Priebus i Bannon patřili podle spekulací médií k adeptům na významné posty v Trumpově administrativě. Personální šéf je druhým nejdůležitějším mužem Bílého domu. Řídí zaměstnance a rozhoduje, kdo získá přístup k prezidentovi.

"Steve a Reince jsou vysoce kvalifikovanými lídry, kteří dobře spolupracovali při naší kampani a dovedli nás k historickému vítězství. Nyní je oba budu mít v Bílém domě," uvedl Trump.

Podle komentářů amerických médií se nově zvolený prezident pokusil jmenováním ideově velmi odlišných figur uspokojit dvě křídla republikánů. Zatímco Priebus reprezentuje spíše konzervativní část strany, Bannon je rázným kritikem establishmentu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen tvrdících, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona.

Priebus v první reakci prohlásil, že je jmenováním poctěn, a dodal, že Trump bude "skvělým prezidentem pro všechny Američany".

V Nejvyšším soudu zastánce zbraní a odpůrce potratů

Donald Trump hodlá na uvolněné místo u Nejvyššího soudu jmenovat soudce, který je zastáncem volného držení zbraní a odpůrcem potratů. Řekl to ve svém vůbec prvním povolebním rozhovoru s televizí CBS. Republikánský miliardář známý svými ostrými a proměnlivými názory rovněž poznamenal, že nehodlá nijak zpochybňovat legálnost sňatků homosexuálů.

"Jsem zastáncem (nenarozeného) života a ti soudci budou také jeho zastánci… A budou velkými stoupenci druhého dodatku (ústavy)," řekl Trump v pořadu CBS 60 minut, když hovořil o svých potenciálních kandidátech na místo, které se u Nejvyššího soudu uvolnilo smrtí konzervativního soudce Antonina Scalii. Druhý dodatek ústavy zaručuje Američanům právo pořídit si zbraň.

Zatímco v těchto tématech výrazně rozdělujících americkou společnost se Trump vymezil jasně v souladu s tradiční republikánskou politikou, k další z citlivých otázek zaujal neutrálnější postoj. Manželství osob stejného pohlaví v úřadě prý nehodlá řešit, neboť to podle něho je "již rozhodnutá" otázka. Nejvyšší soud loni svým verdiktem fakticky povolil sňatky homosexuálů ve všech 50 státech USA, ačkoliv někde úředníci odmítají gaye či lesby oddávat s odkazem na své náboženské přesvědčení.