Republikán Donald Trump ve středečních volbách získal potřebných 270 volitelů, a stane se tak navzdory řadě průzkumů příštím prezidentem Spojených států. Jeho protikandidátka Hillary Clintonová už uznala porážku.
V celkovém počtu voličů, kteří ji podpořili, přitom podle dosavadních údajů bývalá ministryně zahraničí vede o téměř 200 000 hlasů.
Volby hlavy státu jsou ve Spojených státech nepřímé, i když fakticky se rovnají přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele a ti v prosinci formálně zvolí šéfa Bílého domu.
Vedle obsazení prezidentského úřadu ve středu Američané rozhodovali také o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o 12 guvernérech. Uskutečnily se také různé lokální volby a referenda.
Současný stav*:
* V District of Columbia (Washingtonu) zvítězila Hillary Clintonová s 92,8 procenta hlasů a získala tři volitele.
Fanoušci prezidentských kandidátů při sčítání hlasů



On-line reportáž
Americké volby se podle středoevropského času přehouply do středy 9. listopadu. První státy už zavřely své volební místnosti, celoamerické výsledky ale očekávejte nad ránem.
První státy USA o půlnoci středoevropského času zavřely volební místnosti - konkrétně Kentucky a Indiana.
Po sečtení jednoho procenta hlasů v Kentucky vítězí Donald Trump.
Volební místnost v kalifornské Azuse byla uzavřena. Poblíž se střílelo a na místě jsou dvě oběti, hlásí CNN.
Critical Incident: Please stay out of the area of Fourth St & Orange Ave. All residents in the area shelter in place.
— Azusa Police (@AzusaPD) 8. listopadu 2016
Pekny... Na CNN pouzivaji dron. Ukazuje zive zabery dlouhe fronty pred volební místností v Pennsylvanii (pravy horni roh). pic.twitter.com/u4hI2rpYQl
— Filip Horký (@FilipHorky) 8. listopadu 2016
První výsledky: Trump 72,7%, Clinton 24,6%. Bude líp, je to Kentucky, sečteno 1% hlasů. :-)
— Jiří Sobota (@sobota_jiri) 8. listopadu 2016
Podle zpravodajského serveru Live News Chat je 18 procent voličů mladších 30 let. Z nich většina volila Hillary Clintonovou - hlas jí dalo 64 procent mladých lidí, pro Donalda Trumpa hlasovalo 35 procent z nich.
Republikánský kandidát naopak bodoval u voličů starších 65 let. Získal u nich podporu 52 procent, zatímco demokratická kandidátka 45 procent. Stejně tak si Trump vedl lépe u voličů bez vysokoškolského vzdělání. Hillary Clintonová od nich získala 44 procent hlasů, Donald Trump rovných padesát.
Hlasování bude zřejmě prodlouženo v klíčovém okrese Durham ve státě Severní Karolína. Jsou tam problémy s hlasovacími přístroji. Štáb Hillary Clintonové s prodloužením souhlasí. Severní Karolína patří ke státům, které rozhodnou o celkovém vítězství.
Podle zpravodaje CNN 1 mrtvý a 3 zranění před volební místností v Kalifornii. https://t.co/K0G6PWx4lF
— Filip Horký (@FilipHorky) 8. listopadu 2016
Redaktor Hospodářských novin Martin Biben se účastní volebního programu v Americkém centru v Praze: Kdyby výsledek voleb závisel jen na politickém marketingu a kvalitě kampaně, vítězkou by měla být Clintonová. Alespoň podle jednoho z hostů Amerického centra, politické konzultantky Alžběty Králové. "Hillary více poslouchala své poradce, Trump byl neřízenou střelou, začal se řídit pokyny až v poslední době, kdy například přestal tweetovat. Konečně také začal vést kampaň nejen celostátně, ale i přes jednotlivé státy. Což je jediná cesta, jak v těchto regionech, takzvaných battle ground states, uspět. Zanedbával i budování sítě kanceláří, dobrovolníků, což je nervový systém kampaně. Například v sprnu měl jen 88 kanceláří, zatímco Hillary 291 a většinu z nich v pro sebe klíčových státech," řekla Králová.
Mnoho voličů hlasovalo "proti" jednomu z kandidátů. Podle dat z předběžných exit polls, na které se odkazuje server The Guardian, volil každý pátý volič Hillary Clintonové právě ji proto, že silně nesouhlasí s druhým kandidátem. U Donalda Trumpa to samé řeklo dokonce 27 procent voličů.
Sanitation trucks lining the periphery around Trump Tower. pic.twitter.com/OFhDUbQ2ZG
— Matt Taibbi (@mtaibbi) 8. listopadu 2016
Místnosti se zavřely na Floridě, ve Virginii, Georgii, Jižní Karolíně a Vermontu. Pro Donalda Trumpa je životně důležitá Florida, kde se hraje o 29 volitelů. Pokud ji nezíská, jeho šance na celkové vítězství budou rovny takřka nule.
La nuit des élections américaines #ElectionNight : le direct @RFI ! C'est par ici ▶ https://t.co/GIX0gOFJTH pic.twitter.com/WjFIR28Kvk
— RFI (@RFI) 8. listopadu 2016
Většina Američanů je přesvědčená o tom, že výsledky prezidentských voleb budou sečteny spravedlivě. Vyplývá to z průzkumu agentury AP mezi lidmi, kteří odvolili. Důvěra voličů ve férové volby ale není bezmezná, zhruba třetina voličů věří jen v určitou míru spravedlnosti.
Donald Trump podle prvních odhadů AP získal Kentucky a Indianu, Clintonové připadl Vermont. Počet volitelů je 19 pro Trumpa, 3 pro Clintonovou. Ke vstupu do Bílého domu je nutné získat 270 z celkových 538 volitelů.
Zpravodaj Hospodářských novin Ondřej Houska z New Yorku: "Když Trump prohraje Floridu, jdeme domů. Když ji vyhraje, čeká nás dlouhá noc," komentuje volby česko-americká společnost, která se sešla v newyorskem baru Wxou.
V Georgii odvoleno, hlavní americké televize říkají, že výsledky jsou těsné na to, aby vyhlásily vítěze. První špatná zpráva noci pro Trumpa
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Další špatná zpráva pro Donalda Trumpa. Výsledky v Jižní Karolině jsou zatím překvapivě těsné. Republikán tam podle průzkumů měl ale jasně vyhrát.
Objevují se první výsledky z klíčového státu Florida. Zatím zde vítězí Donald Trump.
Florida hlásí 15% sečtených. pic.twitter.com/a7FPVZAqEB
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Barva Floridy se neustále mění. Po 30 procentech sečtených hlasů vede na Floridě těsně Clintonová. V okrese Vigo v Indianě, kde od roku 1956 vždy vyhrával vítěz voleb, však zvítězil Trump.
Senátor Patrick Leahy obhájí podle televize Fox News svůj post v americkém Senátu. To by samo o sobě nebyla nijak extra vzrušující zpráva, kdyby ovšem Leahy neseděl v Kongresu od roku 1975. Takže pokud se odhad konzervativní stanice potvrdí, šestasedmdesátiletý politik vyhraje osmé volby v řadě. Už teď mu patří titul nejdéle sloužícího demokratického senátora. Leahy zastupuje stát Vermont, z nějž pochází také Bernie Sanders, který zle zatopil Hillary Clintonové v demokratických primárkách. Později při jejím střetu s Donaldem Trumpem se za ni ale celkem jasně postavil.
Volby mezitím skončily v Ohiu, Severní Karolíně a Západní Virginii. V těchto třech státech je ve hře dohromady 38 volitelských hlasů. Pro zajímavost: Ohio v posledních desetiletích určovalo, kdo bude příštím prezidentem. Letos to ale pravděpodobně nebude platit.
Podle exit polls agentury AP zvítězí Donald Trump i v Západní Virginii.
CNN: “Trump by k vítězství potřeboval zázrak.” Tvrdí anonymní poradce z jeho nejužšího kruhu. pic.twitter.com/LkFNJVaDAl
— Jiří Sobota (@sobota_jiri) 9. listopadu 2016
Podle výsledků exit polls 54% voličů vidí nepříznivě Clintonovou, 61% říká to samé o Trumpovi. Čísla z roku 2012: Obama 46%, Romney 50%
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Do patnácti minut se uzavřou volební místnosti v dalších 16 státech.
Polls in 16 more states close in about 15 minutes. #Election2016 pic.twitter.com/wQw3xslQSF
— AP Politics (@AP_Politics) 9. listopadu 2016
Jak se průběžně sčítají výsledky hlasování v okrscích na Floridě, Clintonová se s Trumpem předhánějí, kdo vede. Po 70 procentech sečtených hlasů má ale bývalá první dáma náskok přes tři procenta. Uznávaný analytik Nate Silver to okomentoval slovy, že pokud Clintonová získá Floridu, její šance na vítězství stoupnou na 93procentní pravděpodobnost. Před otevřením volebních místností měla v jeho modelu šanci 71 procent.
První sečtené výsledky v Severní Karolíně a Ohiu: Hillary Clintonová jasně vede. V Ohiu sečteno 13 procent, v Severní Karolíně 37 procent.
Ve státech jako Florida, Ohio nebo Georgia se výsledky hlasování střídají z červené na modrou a zpět. Jak však upozorňuje Washington Post, v těchto státech bude klíčové, až dorazí hlasy z větších měst.
The fact that big urban votes will come in and smash the early rural Trump leads will be good for voter fraud conspiracies.
— Dave Weigel (@daveweigel) 9. listopadu 2016
Podle předběžného průzkumu stanice CNN zvítězila Hillary Clintonová ve státě New Jersey. To je zajímavý paradox - guvernérem tohoto státu na východním pobřeží je Chris Christie, kterého Donald Trump pověřil sestavením svého vládního týmu pro případ vítězství ve volbách. Jenže Christie, který se sám ucházel o kandidaturu v republikánských primárkách, není poslední dobou moc populární. Hodně ho poškodil skandál, kdy se svými spolupracovníky nechal cíleně zavřít most do New Yorku, aby se tvořily kolony a on tím mohl škodit svým politickým oponentům.
Volby jsou u konce v dalších státech. Clintonová získá Delaware, District of Columbia, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey a Rhode Island. Trump si připíše Oklahomu, Mississippi a Tennessee.
Redaktor Hospodářských novin Martin Biben se účastní volebního programu v Americkém centru v Praze: Napětí v obou televizních místnostech centra stoupá. Chodby se vylidnily, všichni sledují, výsledky z každého státu mají značný ohlas. Čeká se zejména na Floridu, kde je sečteno přes 80 procent a Hillary těsně vede.
Zpravodaj Hospodářských novin Ondřej Houska z New Yorku: Empire State Building je u příležitosti voleb nasvícen americkými národními barvami.
Po sečtení 88% je na Floridě rozdíl v jednotkách hlasů. pic.twitter.com/3dBJ9VxPP5
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Donald Trump podle očekávání vyhrál v Tennessee.
Podle NYT je pravděpodobnější výhra Trumpa na Floridě.
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Další data zde: https://t.co/OJOdyHjClx pic.twitter.com/okwz1RIsVm
Trump vyhrál také v Alabamě, píše AP.
V Texasu byl zadržen muž, který hlasoval dvakrát. Podle serveru Mediaite tvrdil, že pracuje pro Donalda Trumpa.
Zatímco probíhá těsný boj o Floridu mezi kandidáty na prezidenta, favorit na senátora tohoto státu je podle CNN jasnější. Měl by jím dál být Marco Rubio, který s Trumpem soupeřil (a neuspěl) o nominaci za republikány do boje o prezidentské křeslo.
Ve Virginii, státě na východním pobřeží, který zastává mimořádné místo v americké demokratické tradici, vede po více než třetině sečtených volebních lístků Donald Trump. Pokud by v tomto trendu pokračoval, bylo by to velké překvapení, protože v minulých volbách tu obvykle vítězili demokraté, Barack Obama tu vyhrál v letech 2008 i 2012. Virginie a hlavně její historický trojúhelník měst Williamsburg, Jamestown a Yorktown, je oblíbeným turistickým místem, kam si Američané jezdí připomínat počátky své moderní historie. Je to mimo jiné stát, kde se narodil Thomas Jefferson, třetí americký prezident a autor prohlášení nezávislosti z roku 1776.
Ve Sněmovně reprezentantů budou mít podle NBC dál většinu republikáni. Pro případnou prezidentku Clintonovou zaděláno na pěknou noční můru
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Pozornost si zaslouží i dosavadní výsledek Clintonové v Texasu. Tam je del CNN sečtena už necelá polovina hlasů. pic.twitter.com/nZGHnLutSO
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Demokratka Clintonová má na účtu další vítězství, tentokrát je to Rhode Island.
Redaktor Hospodářských novin Martin Biben se účastní volebního programu v Americkém centru v Praze: Výsledky z Floridy jsou zatím tak těsné, a zřejmě zůstanou, že to podle amerikanisty z Asociace pro mezinárodní otázky a vyučujícího na na Fakultě sociálních věd UK Jakuba El- Ahmadieha může vyvolat podobnou situaci jako v roce 2000 při souboji Bush - Al Gore, kdy nakonec volby rozhodl až soud. "Teď už se čekají hlasy spíš ze západu Floridy, kde má silnější pozici Trump. Jestli vyhraje, bude to pro něj možná zlom. Ale vzhledem k tomu, že rozdíl bude nanejvýš pár tisíc, může se vítěz snažit výsledek zpochybnit podobně jako v roce 2000, " uvedl.
Poté, co GOP dál povládne Sněmovně, Nate Silver jí fakticky přisuzuje i Senát. Pokud se to potvrdí, republikáni nebudou poraženými této noci https://t.co/zIDY1tAqld
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Další výsledky: Mississippi získal Trump.
Velmi vyrovnaný moment a zajímavý souboj se vede v #Ohio. Tam se očekává výhra #Trump. Podívejte se na výsledky průzkumů a průb. výsledky: pic.twitter.com/JLQVmT34gO
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro sleduje vývoj prezidentských voleb i přes noc. "Myslím, že hodně Američanů se už těší na den po volbách, až bude jasné, jakým směrem se naše země vydá. Po té vyhrocené, nezvykle vyhrocené kampani se už těší, až bude konec," řekl reportérce HN.
Trump nakonec podle AP vyhrál v Texasu, také v Kansasu, Wyomingu a Severní i Jižní Dakotě. Clintonová získala Illinois a New York. Sčítat se začíná také v Arizoně, Idahu, Montaně, Nevadě, Utahu a Iowě.
Stoupenci Hillary působí trochu méně sebejistě. Věty, které začínají “Zatím žádná panika…” mluví za vše.
— Jiří Sobota (@sobota_jiri) 9. listopadu 2016
Také v Arkansasu podle AP vyhrál Trump.
Podle NBC News dva ze tří bělošských voličů na Floridě volili Trumpa.
Klíčový, byť velmi brzký údaj z exit polls: U bílých vysokoškoláků je poměr sil vyrovnaný. Čekalo se, že Clintonová u nich vyhraje
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
U Afroameričanů vítězí Clintonová nad Trumpem 87:8 %. Srovnání s 2012: Obama - Romney: 93:6 %. Každé procento u této skupiny se letos počítá
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Clintonová podle AP vyhrála v Connecticutu.
Warren Buffet, třetí nejbohatší muž planety, strávil volební úterý částečně v historickém autobusu, který svážel obyvatele Omahy ve státě Nebraska k volebním urnám a přístrojům. Už v létě totiž slíbil Hillary Clintonové, že k volbám přivede aspoň 10 lidí. Nakonec se spojil s provozovateli historického autobusu známého jako Ollie the Trolley, takže lidí k volbám mohl dovést podstatně víc, poznamenal web CNN Money. Každý, kdo měl zájem o odvoz k volbám a pak odvoz domů, se jen musel zaregistrovat na webu. Buffett byl na palubě autobusu, ale neřídil ho. Ředitel a spolumajitel finanční skupiny Berkshire Hathaway se v minulosti opakovaně vyjádřil na podporu Hillary Clintonové. S Donaldem Trumpem se nedlouho před volbami dostal dokonce do křížku - udělal si z něj legraci kvůli tomu, že newyorský magnát mnoho let neplatil žádné daně.
Voliči v Louisianě si podle AP vybrali Trumpa.
Ve 3:30 středoevropského času upravují NYT své předpovědi. Nyní favorizují Trumpa. pic.twitter.com/CWRukWqyAy
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Pokud Clintonová prohraje na Floridě, v Ohiu a Severní Karolíně, musí uspět v Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu a New Hampshire nebo Nevadě.
Na průběžné výsledky voleb reaguje mexická měna. Její hodnota spolu s úspěchem Trumpa spadla o 5%. To je nejvíce za více než 20 let. Mexická ekonomika by totiž v případě vítězství Donalda Trumpa mohla být negativně zasažena jeho případnou ochranářskou obchodní politikou. Prudce padají i futures (termínové kontrakty) na americké akciové indexy.
#BREAKING Mexican peso down more than 5% on Trump vote showing
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Z Capitol Hillu se nebude muset stěhovat ani republikán Paul Ryan, dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů. Uspěl ve volbách ve Wisconsinu.
Z Amerického centra v Praze: Trumpovo dosavadní úspěšné tažení sčítáním hlasů připisuje jeden z hostů centra, Karel Komínek z Institutu politického marketingu, posledním dvěma týdnům před volbami. "Ještě před třemi týdny by šlo říci s velkou jistotou, že Hillary zvítězí. Ale oznámení o nalezení dalších mailů bylo pro Trumpa doslova živou vodou, jeho kampaň akcelerovala," řekl Komínek.
Investoři začínají být nervozní z toho, jak se zatím volební výsledky v USA vyvíjejí. Jelikož Donald Trump si stojí lépe, než se čekalo a především na Floridě má momentálně lepší šance na výhru než Hillary Clintonová, jdou nahoru ceny zlata a finančních jistot, jako je japonský jen či americké vládní dluhopisy, poznamenává list Wall Street Journal. Jinými slovy investoři hledají místa, kam uložit peníze, až nastane chaos po Trumpově výhře.
Stock futures plunging as race tighter than expected#Elections2016 pic.twitter.com/3gXM5MKyr2
— Steven Rattner (@SteveRattner) 9. listopadu 2016
Pro demokraty se zatím nevyvíjejí volby tak, jak si představovali.
Clinton's path relies on winning traditionally Democratic states. But some thought to be leaning blue are toss-ups. https://t.co/tFf3MCQDVI
— NPR Politics (@nprpolitics) 9. listopadu 2016
Podle AP Trump vyhrál také v Montaně.
A další výsledky: Nové Mexiko pro Hillary Clintonovou, Missouri pro Donalda Trumpa.
Hillary Clintonová zvítězila ve Virginii, oznamuje televize Fox News. Získala tak 13 volitelů Trump vyhrává v Ohiu 18 volitelů.
The New York Times odhadují, že šance Donalda Trumpa na vítězství jsou momentálně na 79 %. List mu předpovídá zisk 284 volitelů. Své predikce výrazně upravuje i Nate Silver. Pravděpodobnost, že vyhraje Hillary Clintonová, podle něj klesla z 93 % na 60. Kdo by to před pár hodinami řekl?
S rostoucími šancemi Trumpa na vítězství investoři přehodnocují i svá očekávání ohledně předpokládaného prosincového zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (FED). Podle propočtů agentury Reuters momentálně dávají tomuto kroku zhruba 50 procentní šanci, ještě před pár hodinami to bylo 85 procent. Zvolení Trumpa by zvýšilo nejistotu ohledně dalšího ekonomického vývoje, na což by FED musel reagovat.
Colorado nakonec podle nových odhadů připadne Hillary Clintonové.
Pro mě zatím největší šok: 27% hispánců volilo Trumpa. To je na vlas stejně jako Romneyho. Letošní kampaň Trumpa jako by se nekonala...
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
V senátu zůstane rovněž další známá tvář americké politiky. Někdejší prezidentský kandidát John McCain z Arizony. Další z republikánů, kteří se odvrátili od Donalda Trumpa.
Vypadá to, že Hillary Clintonová musí vyhrát v Michiganu a Wisconsinu, má-li se stát prezidentkou. V roce 2012 v obou státech zvítězil Barack Obama.
Americký sen, jak vidno, pořád funguje. Prezidentem může být úplně každý...
— petr fischer (@petrfischer3) 9. listopadu 2016
AP přisuzuje Floridu Trumpovi.
Předpověď NY Times ve 4:50 SEČ. pic.twitter.com/r6KauRBioy
— Filip Rožánek (@rozanek) 9. listopadu 2016
Podle CNN v Kalifornii a na Havaji zvítězila Hillary Clintonová. Idaho případlo Trumpovi.
S Floridou americká televizní stanice stále vyčkává, byť tento důležitý stát už Trumpovi přisoudily agentura AP nebo televize FOX News.
Trump po Ohiu vyhrál i na Floridě. Stačí přidat Pensylvánii a může chystat stěhování z Trump Tower do Bílého domu https://t.co/AKZ4ixdNWP
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Podle AP vyhrála v Oregonu Clintonová.
Pro Hillary Clintonovou se během kampaně vyslovila řada celebrit ze světa showbusinessu. Pomáhala jí mimo jiné Beyoncé, Jay Z, Bruce Springsteen nebo Katy Perry. Právě ta na svůj twitterový účet, kde má přes 90 milionů followerů, dnes večer napsala, že si asi vybrečí své umělé řasy. Vzhledem k tomu, jak se klání o Bílý dům vyvíjí, je to velmi pravděpodobné. Jen to nebude pláč z radosti…
Gonna cry my false eye lashes off tonight. ❤🙏🏼🇺🇸
— KATY PERRY (@katyperry) 9. listopadu 2016
Šest volitelů z Utahu získá Donald Trump, oznámila televize FOX News. Vítězství televize oznámila i na Floridě.
V Americkém centrum v Praze přituhuje. Mapa Spojených státu se pomalu zaplňuje samolepkami v barvách vítězného kandidáta Donalda Trumpa. Diplomatický úsměv velvyslance USA v Česku Andrewa Schapira se s blížícím se vyhlášením změnil ve výraz soustředění a napětí. Volební klání vedle něj sleduje i jeho syn Alex.
Akciový index tokijské burzy Topix padá o více než čtyři procenta. Podobný je i vývoj u indexu Nikkei 225. Výprodeji jsou zasaženy mimo jiné akcie automobilek Nissan (-6 %), Honda (-7 %) a Mazda (-8,8 %). Ty v posledních letech investovaly do továren v Mexiku a výhra Trumpa jim může zkomplikovat přístup na americký trh.
US election impact so far #gold #oil $USDMXN $VIX #ES_F pic.twitter.com/omeauc2o6F
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) 9. listopadu 2016
Donald Trump zvítězil i ve Wisconsinu, tvrdí AP. Pokud by se to potvrdilo, šance Hillary Clintonové na úspěch by klesly na minimum, i když podle AP získala Washington.
Nejenže Trump zvítězil v Georgii, ale podle televizních stanic FOX News a NBC News ovládl hlasování i v Iowě.
Pokud vyhraje americké volby Trump, zaradují se z toho Václav Klaus a jeho věrní. Dlouholetý exprezidentův kancléř Jiří Weigl publikoval na stránkách Klausova instutu těsně před volebním úterým stať o tom, proč má Trump vyhrát. Newyorského magnáta přirovnává k hlavnímu hrdinovi slavného filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, který narušuje zatuchlý, nedůvěryhodný systém. "A nejednou se objeví někdo – v románu se jmenuje McMurphy, v americké volební kampani Trump – kdo na "vrchní sestry" a jejich pravidla kašle. Otevřeně je na veřejnosti porušuje, vysmívá se jim, kašle na pokrytecká politicko-korektní tabu a dovoluje si nahlas říkat to, co chce a co si myslí. Nejde o to, jestli má vždy v konkrétní věci pravdu. Jde o svobodu. O tu svobodu, kvůli které kdysi lidé do Ameriky odcházeli," zamyslel se Weigl s tím, že Trump stejně filmový hrdina McMurphy je vlastně neprávem napadán tu jako xenofob, tu jako populista, jindy jako sexistický sprosťák. Přitom ve skutečnosti jen bojuje proti regulacím, upjatosti, falešné korektnosti… K tomu snad jen tolik, že Jack Nicholson, který za postavu Randla McMurphyho dostal v roce 1976 Oscara, je velkým fanouškem Hillary Clintonové.
U Republikánů v Arizoně začíná být hodně veselo. pic.twitter.com/0Rjcu8mdDO
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
Americko-česká společnost v baru na Manhattanu začíná propadat pesimismu: většinou jde o demokraty. "Možná že Trump bude náš první diktátor," říká Brian.
Podle CNN jsou finanční trhy na cestě k nejhlubšímu propadu od teror útoků 9/11 2001.
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 9. listopadu 2016
Byznys Donalda Trumpa stál v posledních letech především na tom, že pronajímal za desítky milionů své jméno. Po celém světě tak vznikaly, nebo spíše měly vznikat, hotely či golfová hřiště s jeho jménem v názvu. V Česku nic takového sice nebylo v plánu, ale Trumpova stopa se tu najde. Šéfem pražského hotelu Corinthia, dříve známého jako Forum, je od loňského října jistý Eric Pere. Absolvent hotelového managementu z Paříže předtím, než přišel do Prahy, působil bezmála rok v ázerbájdžánském Baku, kde měl na přípravu tamního Trumpova hotelu a mrakodrapu. Tento magnátův projekt byl ovšem pozastaven.
Trumpovu vedení odpovídá i nálada v jeho štábu, kde to podle televize NBC News připomíná spíše večírek než napjaté čekání na výsledek. Naopak v centrále demokratů panuje očividné rozčarování z nečekaného vývoje.
Hillary Clinton supporters stunned as Donald Trump leads in final stages of #ElectionNighthttps://t.co/Gk4hZS3M4M pic.twitter.com/kKT1lR7ewW
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 9. listopadu 2016
Hillary Clintonová podle agentury AP zvítězila v Nevadě.
"Upřímně, nečekal jsem, že to bude tak napínavá noc, že výsledek bude tak těsný," komentuje prezidentský boj těsně před koncem americký velvyslanec Andrew Schapiro pro ČRo. "Ať to dopadne jakkoliv, věřím, že vztahy mezi USA a ČR zůstanou nadále velmi silné. Pochybuji, že by se něco změnilo na vztazích USA a Evropské unie, pokud by do Bílého domu usedl Donald Trump. USA potřebují silnou a prosperující Evropu a na tom se nic nezmění."
Clintonovou volilo méně žen než Baracka Obamu v roce 2012: 54:57%. Exit polls skýtají mnoho šokujících informací o tom, co skrývají výsledky
— Pavel Tomasek (@Pavel_Tomasek) 9. listopadu 2016
Hlavní kanadský imigrační server dnes zkolaboval. Výpadek nastal v době, kdy se na základě prvních odhadů výsledků do vedení v amerických prezidentských volbách dostal republikánský kandidát Donald Trump.
Jestli stránky kanadského úřadu zkolabovaly skutečně pod návalem zájmu Američanů zklamaných z předpokládaného vítězství realitního magnáta, není jasné.
Řada Američanů před volbami vážně i nevážně prohlašovala, že vyhraje-li Trump, emigrují. Například kanadský ostrov Cape Breton těchto výroků využil a založil na nich svou kampaň na přilákání turistů z USA.
BREAKING: Canada's immigration and citizenship site has crashed.
— AJ+ (@ajplus) 9. listopadu 2016
V boji o Bílý dům zbývají čtyři státy: Pensylvánie, Michigan, Wisconsin a New Hampshire. Hillary Clintonová k vítězství potřebuje alespoň první tři. Nicméně bylo by možné, aby ztratila ve Wisconsinu a vyhrála v ostatních státech, a navíc ještě v Nebrasce.
All eyes are on:
— POLITICO (@politico) 9. listopadu 2016
WISCONSIN: https://t.co/Dt2gRoQbZd
PENNSYLVANIA: https://t.co/X9mAuy12SX
MICHIGAN: https://t.co/gMVPlv6shE
"Mladí pod 30, další součást vítězné Obamovy koalice: Obama 2012: 60%. Clintonová 2016: 55%. Důvody porážky se rýsují: Obamova koalice padla," komentuje na Twitteru dění Pavel Tomášek.
V Japonsku jsou znepokojeni vývojem na finančních trzích. Podle Financial Times je v plánu mimořádná schůzka mezi zástupci ministerstva financí, Bank of Japan a úřadu pro finanční služby. Zda se bude jednat i o možné intervenci proti posilování kurzu jenu, však Masatsugu Asakawa z misterstva financí odmítl komentovat.
Panika zasáhla i Mexiko, kde po prvních zveřejněných výsledcích voleb zamířil ministr zahraničí Claudia Ruiz Massieu na neplánované jednání do prezidentského paláce. Mexická ekonomika může být ohrožena protekcionistickými záměry Donalda Trumpa.
Volby komentuje i bývalý velvyslanec Velké Británie, nyní ředitel Knihovny Václava Havla, Michael Žantovský.
Svět, jak ho známe, skončil
— Michael Zantovsky (@zantov) 9. listopadu 2016
Donald Trump získal 6 volitelů v Utahu, informuje CNN.
Češi chtěli Hillary
Z výsledků amerických voleb - pokud se tedy skutečně Trump stane prezidentem - by měly být smutné aspoň dvě pětiny Čechů. Podle průzkumu CVVM, který proběhl v říjnu a jenž sociologická agentura zveřejnila v den voleb, si Hillary Clintovou přálo za prezidentku USA 43 procent Čechů a Češek, Trumpa jich chtělo jen 13 procent. Zbylých 44 procent nevědělo. Co se týče politických preferencí, Hillary bodovala u příznivců TOP 09 či zelených, Trump u těch, co fandí Tomio Okamurovi či hnutí ANO. Vzhledem k tomu, že newyorský magnát podobně jako Andrej Babiš hovoří o potřebě řídit stát jako firmu, žádný div. V září byla tato česká protrumpovská koalice ještě doplněná o sympatizanty komunistů. Na druhou stranu, věřte po tom, co se v noci stalo za oceánem, průzkumům veřejného mínění.
Američané nevolí jen příštího prezidenta. Rozhodují také o minimální mzdě, marihuaně, držení zbraní nebo trestu smrti, který by ve dvou státech mohli eliminovat.
Americká volební snídaně začíná již za půl hodiny.
V 8:00 začínáme. Donald Trump je velmi blízko vítězství a už podle amerických médií chystá vítězný projev.
— DVTV (@DVTVcz) 9. listopadu 2016
TRUMP 244 - CLINTONOVÁ 215 #volby pic.twitter.com/UUuBtK1kwy
Republikánská strana si podle očekávání udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Uvedly to dnes na základě svých propočtů televizní stanice NBC a ABC. Demokratické straně se podle odhadů nepodaří převzít kontrolu ani nad Senátem, a republikáni tak zřejmě budou v následujících letech ovládat obě komory parlamentu. Na jejich složení bude záviset, jak bude moci nová hlava státu prosazovat své představy.
"Upřímně, nečekal jsem, že to bude tak napínavá noc, že výsledek bude tak těsný," opět komentoval průběh voleb Andrew Schapiro. "Výsledek ukázal, že většina Američanů touží po velké, a nikoliv malé změně. Pochybuji o tom, že by se něco změnilo na vztazích USA a Evropské unie, pokud by do Bílého domu usedl Donald Trump. USA potřebují silnou a prosperující Evropu a na tom se nic nezmění. Je ale pravda, že změnu možná čekají vzájemné obchodní vztahy USA se světem. Není tajemstvím, že každý z kandidátů se na tuto otázku dívá jinak, jeden je pro zachování co nejvíce volného obchodu, druhý naopak prosazuje jistou ochranu a podporu tuzemské ekonomiky. To je zkrátka zjevné," dodává.
Dollar tumbles against yen, euro on strong Trump showing https://t.co/7TncAjL8Xp pic.twitter.com/MSnoUS3gs4
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Trumpův štáb už se připravuje na vítězství...
A Donald Trump cake is wheeled through New York... #Election2016 pic.twitter.com/BkAfWyfhSf
— The Telegraph (@Telegraph) 9. listopadu 2016
Šéfka francouzské Národní fronty již popřála Donaldu Trumpovi k vítězství. "Gratuluji novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a svobodným americkým občanům," napsala na Twitteru.
Félicitations au nouveau président des Etats-Unis Donald Trump et au peuple américain, libre ! MLP
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) 9. listopadu 2016
"Meteorologové říkají, že jim kvůli klimatické změně přestávají fungovat předpovědní modely. Zdá se, že volební výzkumníci mají podobný problém," glosuje komentátor HN Petr Honzejk průběh voleb.
Donald Trump vyhrál v klíčovém státě: Pensylvánii a na Aljašce. Podle agentury AP v Pensylvánii získal 20 hlasů a míří tak přímo do Bílého domu. Nyní má 264 hlasů, zbývá sečíst Wisconsin, Michigan a Arizonu. K úplnému vítězství mu stačí vyhrát v jednom z nich.
Cena zlata stoupla téměř o pět procent na šestitýdenní maximum. Investoři přesunují peníze do žlutého kovu kvůli obavám ohledně vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Zlato je všeobecně považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty.
Cena zlata vzrostla až o 4,9 procenta na 1337,40 dolaru za troyskou unci. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od 27. září. Vzhůru zamířily rovněž ceny stříbra a platiny.
Even oil is falling on the prospect of a Trump victory https://t.co/iwUVEZEf3c #Election2016 pic.twitter.com/EnVreJi7Z9
— Bloomberg (@business) 9. listopadu 2016
Šéfka kampaně Hillary Clintonové opustila podle zpravodajky CNN HRC hotel sama. Clintonová do Javits centra, ve kterém se koná povolební party, nejde.
Wow. Pooler @danmericaCNN reports that Clinton campaign chair John Podesta just left HRC hotel to come to Javits solo. She is not coming.
— Monica Alba (@albamonica) 9. listopadu 2016
Co můžeme čekat od prezidenta Trumpa? https://t.co/FXZSszYMK3
— Denní menu Respektu (@dennimenu) 9. listopadu 2016
Trump získal jeden hlas i ve státě Maine. Na svém kontě má nyní celkem 268 hlasů.
Podle šéfa volební kampaně dnes Hillary Clintonová nevystoupí s projevem.
#BREAKING Clinton will not speak tonight: campaign chair #ElectionNight
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Před deseti minutami odstartovala Volební snídaně Aktuálně.cz a DVTV.cz.
"Obamova vítězná koalice, která dvakrát dostala Baracka Obamu do Bílého domu, se rozpadla. Hillary Clintonová dostala méně hlasů od žen než Obama před čtyřmi lety, hlasovalo také méně mladých," komentuje volby Pavel Tomášek. "Hillary Clintonová nebyla kandidátkou, která by byla schopna vzbudit nadšení v demokratických voličích."
"V sídle Trumpových fanoušků to připomíná atmosféru fotbalového kotle," komentuje dění Filip Horký z Phoenixu.
Donald Trump podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) přináší do politiky nové pohledy. Začíná s ním nová etapa česko-amerických vztahů. Šéf české diplomacie ČTK napsal, že Trumpovi blahopřeje. "O jeho vítězství v demokratických volbách není pochyb," uvedl.
"Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," napsal z jihokorejského Soulu k výsledkům amerických prezidentských voleb.
Americké prezidentské volby ukázaly, že je možné porazit média a pseudoelity, uvedl na Facebooku mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Výzvou k témuž v Česku v roce 2018 naznačil, že Zeman bude obhajovat funkci. Někteří čeští europoslanci uvedli, že po očekávaném vítězství Donalda Trumpa v USA musí větší díl odpovědnosti převzít Evropa.
"Normální Američané nám ukázali, že lze porazit mocenský konglomerát prolhaných médií a nabubřelých pseudoelit," napsal Ovčáček. "Dokažme i my v roce 2018, že umíme porazit souručenství médií a tzv. elit," dodal.
New York tradičně podporuje Demokratickou stranu a čekalo se, že tady vyhraje Hillary Clintonová, což se také stalo. Na náměstí Times Square jsou tisíce lidí, jsou zklamaní, mají hlavy v dlaních. Jeden mladík prohlásil, že si koupí jednosměrnou letenku do Španělska.
O kus dál stojí Trump Tower, kde bydlí Donald Trump. Před ní stojí řada Trumpových podporovatelů, kteří skandují "Zavřete Hillary Clintonovou".
Na překvapivý vývoj sčítání výsledků amerických prezidentských voleb jako jedna z prvních zareagovala japonská vláda.
Zástupce japonského ministra financí Masatsugu Asakawa prohlásil, že jeho úřad sleduje vývoj kurzu s velkým zájmem, na otázku ohledně možné intervence však odmítl odpovědět. Financial Times však uvedly, že se má uskutečnit mimořádná schůzka mezi zástupci ministerstva financí, Bank of Japan a úřadu pro finanční služby.
Informace o sérii mimořádných schůzek dorazily i z Jižní Koreje. Klíčoví poslanci a ministři, včetně ministrů zahraničí a obrany, hodlají diskutovat o možných scénářích dalšího vývoje, pokud skutečně zvítězí Donald Trump.
Neplánované meziresortní jednání uskuteční i ministr financí. A o situaci na finančních trzích budou jednat zástupci Komise pro finanční služby, regulátora finančních trhů, burzy a dalších institucí.
Tři americké státy - Kalifornie, Massachusetts a Nevada - schválily v referendu užívání marihuany pro rekreační účely.
Další tři státy - Florida, Severní Dakota a Arkansas - souhlasily s jejím užitím pro lékařské účely.
Trump vítězí i ve Wisconsinu, překročil tak hranici 270 hlasů.
BREAKING: Donald Trump is elected president of the United States. pic.twitter.com/OIJcRFNOGY
— AP Politics (@AP_Politics) 9. listopadu 2016
"Možná se dočkáme summitu Putina a Trumpa organizovaného v Praze. Náš prezident jasně vyjádřil své preference směrem k Donaldu Trumpovi.
Amerika začala v poslední době ztrácet své tradiční spojence. A obávám se, že Donald Trump tento trend nezastaví," uvedl Kolář ve Volební snídani.
Donaldu Trumpovi už k vítězství pogratulovali evropští nacionalističtí politici. "Lidé si vzali svou zemi zpět, to samé uděláme i my," napsal na Twitter lídr nizozemské pravice Greet Wilders. Ke gratulacím se připojil i předseda britské euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. "Vypadá to, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí. A vítězství Donalda Trumpa by mohlo být důležitější než brexit," myslí si. Přidala se i vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová.
Český prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pokud by byl Američanem, volil by Trumpa. Dnes prostřednictvím svého mluvčího na Facebooku uvedl, že "lež a nenávist lze porazit". Normální Američané nám podle něj ukázali, že lze porazit mocenský konglomerát prolhaných médií a nabubřelé pseudoelity.
Na Twitteru se objevily první, zatím většinou nesouhlasné reakce amerických byznysmenů na vítězství Donalda Trumpa. Například miliardář Marc Cuban, majitel fotbalového klubu z Dallasu a člen poroty americké verze pořadu Den D, napsal, že zůstává americkým občanem, ať se děje cokoliv. Během kampaně se hodně zasazoval o podporu Hillary. To platí i pro investora Chrise Saccu, který v minulosti pomáhal financovat rozjezd firem jako Uber, Instagram nebo Kickstarter - ten si zase rýpnul do šéfa FBI, zda už si zašel do bankomatu pro peníze od republikánů. Narážel tím na to, že James Comey krátce před volbami znovu rozvířil skandál s e-maily Hillary Clintonové. Silně protitrumpovské zprávy přeposílala celý večer také zakladatelka portálu Huffington Post Adriana Huffingtonová nebo zakladatel Twitteru Jack Dorsey.
Hillary Clintonová volala vítězi Donaldu Trumpovi, aby mu pogratulovala k vítězství.
BREAKING: Hillary Clinton has called Donald Trump to concede, CBS News can confirm.
— CBS News (@CBSNews) 9. listopadu 2016
"Už nyní můžeme říct, že Trump boduje díky tomu, že pro lidi představuje změnu. Podle tohoto kritéria se rozhodovalo 39 procent Američanů," řekl Pavel Tomášek v živém vysílání Americké snídaně.
Donald Trump vstoupil na pódium. Svůj projev začal gratulací Hillary Clintonové k účasti ve volební kampani. "Bojovala tvrdě," ocenil ji.
"Strávil jsem celý život v byznysu. Nyní chci pro lidi pracovat v politice," pokračuje budoucí prezident. "Každý jeden Američan bude mít příležitost naplnit svůj potenciál."
Výsledek amerických voleb potvrdil hluboké rozdělení společnosti. Trump ovládl i ty státy, kde měli mít jasně navrch demokraté, například Pensylvánii. Republikánský kandidát v kampani lhal a urážel - dokáže teď Ameriku sjednotit?
Část Republikánů už ze štábu odešla spát. Zbývající poslouchají Trumpovi. pic.twitter.com/9Du1d1i3QE
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
"Zlepšíme život v našich městech, postavíme dálnice, letiště," vypočítává Trump. "Máme skvělý ekonomický plán. Budeme spolupracovat se všemi zeměmi, které o to stojí. S každým budeme jednat spravedlivě."
Žádný sen podle něj není příliš velký, aby nešel splnit. A pro Spojené státy nebude chtít nic menšího než to nejlepší.
"Myslím si, že Trump nepřijde s dramatickou novinkou, ale asi posílí zájem země o oceán na druhé straně. Tam, kde se svět nyní nejvíce vyvíjí, je na té druhé straně, to je nepochybně v Asii," řekl Ladislav Jakl v živém vyslílání Aktuálně.cz a DVTV.
"Myslím si, že Donald Trump nebude pokračovat v dobrodružstvích, že by posílal mladé americké chlapce do kdejaké pouště střílet tamní domorodce, řešit tamní problémy, které se celého světa dotýkají jen velmi málo. To je dnes jádrem americké zahraniční politiky."
Podle Pavla Tomáška řekl Donald Trump projev, který se od amerického prezidenta čeká. "Zvolil velkorysost. Ujistil svět o něčem, co v kampani předtím nezaznělo - že je si Amerika vědoma svých závazků a hodlá se chovat zodpovědně. Donald Trump čte svůj projev ze čtecího zařízení. V posledních dvou týdnech kampaně byl velmi disciplinovaný, podobně jako nyní."
Zní to neevropsky pateticky, ale něco na tom je: Den, kdy se #Angela Merkel stala vůdkyní svobodného světa. https://t.co/Jc4mtN9DCS
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 9. listopadu 2016
"Na náměstí Times Square je výrazně více lidí, kteří jsou zklamaní a rozhořčení z výsledku, než kolik je Trumpových podporovatelů před Trump Tower, kde žije."
"Když jsem se zeptal na Times Square, zda si lidé myslí, že dokáže být Trump prezidentem všech, jak řekl v projevu, nenarazil jsem na člověka, který by tomu věřil."
Vysílání sledujte živě zde.
"Volil jsem Hillary Clintonovou, očekával jsem, že s ním může přijít menší nejistota. Trump se v projevu zachoval státnicky, doufejme, že bude umírněnější než v kampani. Mnoho lidí z nižších a středních tříd volá po změně, a hledá tak lídry nebo lidi, kteří se tváří jako lídři."
Share markets collapsed Wednesday and the dollar tumbled against the yen and the euro as Donald Trump won the US presidency #Elections2016 pic.twitter.com/YVnspO1BHd
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Přeliv peněz do aktiv odolnějších vůči riziku vyhnal vzhůru i cenu zlata. Mezi jednou hodinou v noci a pátou hodinou ranní (středoevropského času), kde Trumpovy šance na Bílý dům dál a dál rostly, jedna unce zlata zdražila o 67 dolarů. Ranní obchodování je pak ve znamení částečného uklidnění.
"Donald Trump udělal z médií svého protikandidáta, zároveň jich ale velmi šikovně využíval. Zvedal sledovanost amerických televizí. V jedné fázi kampaně říkal – nepotřebuji noviny, oslovuji dva miliony fanoušků na sociálních sítích. Trump je mistr v marketingu. Rozezná, co si lidé žádají, a nabídne jim to."
"Pro Clintonovou se nejspíš uzavírá politická kariéra," dodává Pavel Tomášek.
"V hotelu se sledovala televize Fox News, nyní už jsou ulice prázdné a je vyklizený i republikánský štáb, protože jsou tady dvě hodiny v noci.
Nebyly tu billboardy, kampaň probíhala v médiích."
Španělský premiér Mariano Rajoy pogratuloval Trumpovi: "Gratuluji Donaldu Trumpovi k vítězství. Budeme pokračovat v posilování vztahu s USA jako nepostradatelným partnerem," napsal Rajoy na Twitter.
Mi enhorabuena a Donald Trump por su victoria. Seguiremos trabajando para reforzar la relación que nos une a EEUU, socio indispensable. MR
— Mariano Rajoy Brey (@marianorajoy) 9. listopadu 2016
Ne všichni Španělé však jeho pohled sdílí. Například El Periodico, katalánský deník, má na titulní straně jednoduché "Bůh odpusť Americe".
Futures kontrakty na index S&P 500 ztrácí v porovnání se včerejškem už jen přibližně dvě procenta. Jednu chvíli byl propad pětiprocentní. Menší je i pokles mexického pesa či ropy. Směrem dolů pak zkorigovala cena zlata. To během rána posilovalo až o 60 dolarů, aktuálně se vrací k úrovni 1300 dolarů za unci a už je jen plus přibližně 30 dolarů.
Výrazný není propad na evropských akciových trzích, které otevřely v devět hodin. Německý index DAX je zhruba o dvě procenta níž oproti včerejšku, francouzský CAC 40 je minus 1,7 procenta. Pod dvěma procenty je i ztráta indexu Euro Stoxx 50, který zahrnuje největší evropské podniky a banky.
Ruský prezident Vladimir Putin zaslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram k vítězství v amerických prezidentských volbách. Vyjádřil přitom naději ve zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Podle ruských médií o tom informovala tisková služba Kremlu.
Putin "doufá ve spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a také na řešení aktuálních mezinárodních problémů a na hledání účinných odpovědí na výzvy globální bezpečnosti", citovala agentura Tass ze sdělení tiskové služby Kremlu.
A jak na výsledky voleb reagují celebrity? Podívejte se zde.
Sázkař, který na konci října u Fortuny postupně podal tři tikety celkem za 320 tisíc korun na vítězství Trumpa, si připíše výhru 1,445 milionu. Naopak Fortuna, která přijala sázky na volby zhruba za 18 milionů korun, kvůli Trumpovi přijde přibližně o devět milionů. Sázky na Trumpa a Clintonovou byly podle mluvčího sázkové kanceláře Pavla Šraina poměrně vyrovnané (52 procent pro Clintonovou), přesto se kurz na výhru Trumpa pohyboval od 1 : 3,5 do 1 : 4,5.
Na některých místech ve Spojených státech propukly protesty proti Donaldu Trumpovi a výsledku voleb. Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles se údajně sešly stovky studentů.
Small police presence right now. One SUV trailing. #UCLA pic.twitter.com/4LU0d9MwVS
— Tanner Walters (@tannerbwalters) 9. listopadu 2016
Our front page for Wednesday:
— New York Daily News (@NYDailyNews) 9. listopadu 2016
HOUSE OF HORRORS: Trump seizes Divided States of America https://t.co/KKePm7uBhV #ElectionNight pic.twitter.com/HcuYeizg3j
Příznivci Trumpa před jeho sídlem Trump Tower. Požadují, aby poslal Clintonovou do vězení.
Kdo rozhodl o vítězství Donalda Trumpa? Odemykáme skvělý text @sobota_jiri a doporučuji ke čtení. https://t.co/GyAFwI8ema
— Erik Tabery (@etabery) 9. listopadu 2016
Občané v USA demokraticky zvolili změnu. Respektujme to a berme pragmaticky. Trump,na rozdíl od některých předchůdců alespoň ví,kde leží ČR.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 9. listopadu 2016
K volbám se vyjádřil i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
My statement on the result of the US presidential elections #USElections pic.twitter.com/yrbUXOehQz
— EP President (@EP_President) 9. listopadu 2016
#BREAKING Iran foreign minister urges Trump to stick to international accords
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Republikánská strana je ale kvůli Trumpovi hluboce rozdělená. Dokážou spolu vládnout? Podle prvních reakcí snad ano.
"Chci pogratulovat Donaldu Trumpovi k jeho neuvěřitelnému vítězství. Je to jasné odmítnutí statu quo neúspěšné liberální politiky. Jsme připraveni spolupracovat s novou administrativou, abychom zlepšili životy Američanů. Byla to pro naši stranu skvělá noc a nyní musíme obrátit naši pozornost k tomu, abychom opět sjednotili naši zemi," uvedl předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.
Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell Trumpovi také pogratuloval. "Věřím, že budeme v následujících letech úspěšně pracovat společně i s kolegy z opozice, abychom posílili národní bezpečnost a ekonomickou stabilitu," uvedl McConnell.
"Jsem moc rád, jak to dopadlo. Donald Trump tuhle zemi opět postaví na nohy. Nikdo jiný to nedokáže jako on."
Evropská unie zve nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na společný summit EU a USA při nejbližší možné příležitosti. Ve společném dopise, kterým mu poblahopřáli k úspěchu ve volbách, to dnes napsali předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker. Prohlubování transatlantických vztahů je podle nich nyní důležitější než kdy dříve.
Jen těsná spolupráce EU a Spojených států může podle Tuska s Junckerem zajistit zvládnutí výzev, jako jsou Islámský stát, hrozby ukrajinské suverenitě a územní celistvosti, klimatické změny nebo migrace.
The Post’s A1, as it was developed. pic.twitter.com/AXND2pawJ8
— Philip Bump (@pbump) 9. listopadu 2016
Nejnápadnějším rysem právě skončené americké volební kampaně byla těžko uvěřitelná míra vzájemné nesnášenlivosti, až nenávisti obou soupeřících táborů. Nebyl to rys nápadný na povrchu, ale odrážel hlubokou rozpolcenost společnosti, kterou dlouho sdružovala představa o americkém snu. Mnoho voličů, ať demokratických, nebo republikánských, má dnes nepříjemný pocit, že výrok komika George Carlina, že americkému snu můžete věřit, jen když spíte, není vtip, ale realita. Přečtěte si celý komentář Adama Černého zde.
"Byli jsme v posledních měsících svědky velmi zajímavé a neobvyklé kampaně," řekl po setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. "Jak je to v našem systému obvyklé, dojde k mírumilovnému předání moci. Mohu vás ujistit, že síla našich vzájemných vztahů s Českou republikou je větší než kdy jindy. Ty vazby sahají až do doby T. G. Masaryka, jsou staré skoro sto let a nic se na nich měnit nebude."
Britská premiérka Theresa Mayová pogratulovala Trumpovi k vítězství. Slíbila přitom upevnění vztahů.
#BREAKING Britain's May congratulates Trump, promising 'strong' ties
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Ačkoli byl Donald Trump kandidátem republikánů, jejichž doménou vždy byla bezpečnostní politika a ekonomika, právě tyto oblasti mohou být jeho zvolením ohroženy. Komise pro zodpovědný rozpočet spočítala, že jeho návrhy by zvýšily dluh USA o 5,3 bilionu dolarů. Jeho slovní útoky na muslimy a otevřené sympatie k ruskému prezidentovi Putinovi děsí tradiční spojence USA. Přečtěte si celý profil nového amerického prezidenta zde.
DT věděl, proč říká v kampani "I love the poorly educated!". Získal bělochy bez VŠ obrovským rozdílem 67% k 28% a vyhrál tím klíčové státy.
— David Klimeš (@david_klimes) 9. listopadu 2016
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) gratuloval Donaldu Trumpovi ke zvolení americkým prezidentem, zároveň ale kritizoval agresivní populismus, který republikánskému kandidátovi pomohl posbírat protestní hlasy. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) míní, že Trumpovo zvolení vztahy s Českem nenaruší, a vkládá do něj naděje i s vyřešením evropské migrační krize.
Peso collapses and US stock futures drop https://t.co/FDYnTwJcXE
— Financial Times (@FinancialTimes) 9. listopadu 2016
Spolupracovníci Donalda Trumpa se podle serveru Politico snaží uklidnit obavy spojenců USA v Pobaltí. Podle republikánského kongresmana Petera Kinga dodrží nový prezident spojenecké závazky vůči tumoto regionu.
"Amerika tam bude přítomná. Donald Trump tam bude přítomný," zdůraznil King. "Lidé by neměli mít obavy. Tyhle mediální hysterie jsou jen mediální hysterie," dodala Trumpova mluvčí Katrina Piersonová.
Prezident Miloš Zeman se vyjádří k výsledkům amerických voleb o půl druhé na tiskové konferenci.
Dnes ve 13.30 hod. se na Hradě uskuteční tiskový brífink pana prezidenta k výsledku prezidentských voleb v USA: https://t.co/CWPwS4oQud
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 9. listopadu 2016
Německá asociace významných výrobců aut se obává, že výsledkem Trumpova zvolení může být zhoršení podmínek pro obchod a pohyb zboží. Podle sdružení Verband der Automobilindustrie (VDA), jehož členy jsou například BMW, Volkswagen a Daimler, volební kampaň v USA ukázala, že soupeření mezi průmyslovými státy se vyostří. "Objevují se obavy, že s novým prezidentem se Spojené státy, stejně jako Čína, soustředí zejména na domácí ekonomiku na úkor mezinárodních obchodních toků a vztahů," stojí v prohlášení VDA.
Probudili jste se, zapnuli televizi nebo počítač, sledujete záběry Trumpova triumfu? Vzadu ve stínech můžete při troše fantazie vidět zlověstnou siluetu spokojeného Vladimira Putina. Donald Trump se stal pětačtyřicátým prezidentem Spojených států. Bude mít proti sobě Kongres, v němž si i po středeční noci většinu zachovali republikáni, kteří jsou oficiálně jeho stranou. Přečtěte si celý komentář Teodora Marjanoviče zde.
Podezření, že Rusko zasáhlo do amerických voleb, je absurdní, cituje agentura Reuters mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Vztahy Ruska se Spojenými státy je podle něj třeba zlepšit. Moskva prý zároveň doufá, že se s novým prezidentem zlepší dialog o Sýrii.
I v kalifornském městě Oakland propukly první pouliční protesty proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Do ulic vyrazili hlavně mladí lidé.
.@Uber new HQ in background. Anti-Trump protest in #Oakland. pic.twitter.com/IikYcuTgyY
— David DeBolt (@daviddebolt) 9. listopadu 2016
Už naše trapné volby nejsou tak trapné? I Amerika se představila jako zmatená a nejistá země, komentuje @mareksvehla https://t.co/wlbhbv9U41
— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) 9. listopadu 2016
Zajímavé, teď se o české politice hodně dozvíme. Jsem zvědavý, jestli takhle bude znít komentář k vítězství českého miliardáře. https://t.co/Hc5FzloJe1
— Erik Tabery (@etabery) 9. listopadu 2016
Volební vítězství Donalda Trumpa zahajuje období nejistoty a ukazuje, že Francie musí být silnější a Evropa jednotná. Uvedl dnes francouzský socialistický prezident François Hollande.
Francie bude při jednáních se Spojenými státy o mezinárodních otázkách "obezřetná a upřímná", řekl nejvyšší francouzský představitel. Své prohlášení předem konzultoval telefonicky s kancléřkou Angelou Merkelovou, poznamenala podle agentury Reuters jeho kancelář.
V srpnu Hollande odsoudil "výstřednosti" amerického miliardáře, z nichž se podle něj člověku "dělá špatně".
Donald Trump has just updated his Twitter bio https://t.co/JaKaHXAZzQ pic.twitter.com/BxeL747OhJ
— Mashable (@mashable) 9. listopadu 2016
- Donald Trump zvolil velmi smířlivý tón vůči své hlavní rivalce Hillary Clintonové. Pochválil ji za "houževnatou kampaň" a řekl, že jí USA "vděčí za mnohé při její službě zemi". "Myslím to naprosto upřímně," dodal Trump a řekl, že Spojené státy teď potřebují sjednocení a zakopání příkopů. "Všem demokratům, republikánům a nezávislým říkám, že je načase, aby spojili své síly jako jeden lid," prohlásil.
- Americké spojence v Evropě Donald Trump ujistil, že Washington i pod jeho taktovkou splní své mezinárodní závazky. "Chci vzkázat světu, že zatímco budeme vždy stavět zájmy Ameriky na první místo, budeme se všemi jednat spravedlivě. Budeme vyhledávat společné zájmy, a nikoli nepřátelství. Partnerství, a ne konflikty. Budeme vycházet se všemi zeměmi, které budou ochotné vycházet s námi."
- Na domácí scéně slíbil Trump Američanům nastartování ekonomiky, masivní investice do infrastruktury i lepší péči o válečné veterány. "Moc se těším na to, že budu vaším prezidentem... Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná," uzavřel své vystoupení Trump.
Kancléřka Angela Merkelová reaguje na zvolení Donalda Trumpa. Německo i USA podle ní spojují hodnoty svobody a demokracie. Na jejich základě nabízí Trumpovi "úzkou spolupráci".
Angela Merkel: Germany, US linked by values of democracy & freedom, offers #Trump "close cooperation" on this basis https://t.co/4NH0UrHW8V pic.twitter.com/6zPHSagpm7
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 9. listopadu 2016
Okamžitou reakcí na Trumpovo zvolení byl rychlý pokles finančních trhů. Republikánský kandidát se během kampaně definoval jako chaotický "šílenec". Jeho ekonomický program je podle odborníků populistický. Jeho sliby, že se pokusí o změnu nadnárodních obchodních smluv, že zajistí Američanům práci, která je dokonce i uživí, a že Amerika bude "velká", což může znamenat třeba i silný dolar, musí obchodníkům, expertům, finančním trhům a vůbec všem, kterým současný propojený svět mnoha příležitostí a levných peněz vyhovuje a nese zisky, znít jako předpověď armagedonu. Více čtěte v komentáři Julie Hrstkové.
Před celkovým sečtením má podle serveru CNN Hillary Clintonová více voličů než Donald Trump. Demokratická kandidátka jich má v prozatímních výsledcích 59 040 900, zatímco republikánský vítěz 58 935 231. To Trumpovi v nastaveném systému nebrání vyhrát. Obdobná situace nastala i při první volbě George Bushe mladšího.
"Chtěl bych srdečně popřát panu prezidentovi Trumpovi. Byl jsem jedním z mála evropských politiků, kteří Donalda Trumpa v jeho kampani podpořili, a to zejména proto, že s ním v mnoha věcech souhlasím," uvedl na tiskové konferenci prezident Miloš Zeman.
"Vážím si i způsobu vystupování pana prezidenta Donalda Trumpa. Vyhýbá se tomu, čemu se někdy říká politická korektnost, která je mnohdy jen sbírkou prázdných frází."
Dodal také, že to, že ho někteří novináři nazývají českým Donaldem Trumpem, mu lichotí.
Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) očekává po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem politické zemětřesení ve světě. V kampani podle něj Trump přeháněl, ale byla v tom i část jeho přesvědčení. "Samozřejmě že ne všichni kandidáti uskutečnili vše, co (v kampani) říkali, ale obyčejně část přesvědčení naplnili," řekl. Čeká, že se tak stane i v případě Trumpa. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska nelze než doufat, že nedojde ke změně dlouhodobého směřování USA.
#BREAKING Obama called Trump to congratulate him: White House
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Je načase, aby někdo bouchnul pěstí do stolu a vrátil normálního člověka ke slovu. To si od Donalda Trumpa slibuji, řekl bývalý tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl v rozhovoru s Martinem Veselovským v dnešní Americké snídani DVTV a Aktuálně.cz. Podívejte se na záznam.
#BREAKING EU foreign ministers to meet Sunday after Trump election: Germany
— AFP news agency (@AFP) 9. listopadu 2016
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách potěšilo srbského prezidenta Tomislava Nikoliče, který doufá ve větší porozumění pro "srbskou věc". Na druhé straně albánský premiér Edi Rama trochu zalitoval, že nevyhrála "přítelkyně všech Albánců" Hillary Clintonová.
"Vítězství Trumpa ve volbách neočekával jen ten, kdo žije se zavřenýma očima. Svět se mění, padají elity, už nejsou ti, o nichž se předem ví, že pro ně někdo bude pracovat, ani ti, kteří věčně pracují pro někoho jiného," zdůraznil Nikolić.
Here is the full text of the speech Donald Trump delivered when he became the President-elect of the United States https://t.co/rgd2YgnU7Z pic.twitter.com/sx0K7HgFOs
— CNN (@CNN) 9. listopadu 2016
Ke gratulantům k vítězství Donalda Trumpa ve volbách prezidenta Spojených států se dnes přidal i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle sdělení na oficiálním webu hlavy státu přitom vyjádřil naději, že USA budou Ukrajinu i nadále podporovat v konfliktu s Ruskem.
Titulek agentury Bloomberg říká, že "Vítězný Trump je čert, kterého Wall Street nezná". New York Times si zase všímají totálního selhání mainstreamových médií, která nedokázala včas postřehnout míru frustrace velké části voličů "ze selektivního ekonomického oživení, z pocitu zrady z obchodních dohod, které ohrozily jejich pracovní místa…". K tomu se podle Timesů také přidalo "pohrdání washingtonským politickým establishmentem".
Pan prezident blahopřál novému prezidentu USA Donaldu Trumpovi/ President of the Czech Republic sent congratulations to new US President. pic.twitter.com/FmlIvCwYLS
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 9. listopadu 2016
Americký deník New York Times varuje, že Trumpovo zvolení ohrožuje mezinárodní řád, ve kterém svět fungoval po několik dekád. Jeho vítězství také vznáší otázky nad prestiží Ameriky v demokratickém světě. "Poprvé v dějinách si Američané vybrali prezidenta, který slibuje odvrácení od internacionalismu a který navrhuje stavět zdi, jak fyzické, tak metaforické." Podle New York Times Trumpa k moci dostala "revoluce outsiderů". Jeho vzestup pomůže populistickým a nacionalistickým myšlenkám v Evropě a v dalších částech světa.
Ke zvolení Donaldu Trumpovi pogratuloval i britský ministr zahraničí Boris Johnson:
"Gratuluji Donaldu Trumpovi a těším se na spolupráci s jeho administrativou na poli globální stability a prosperity. Věřím v důležitost vztahu Spojených států a Spojeného království a jsem si jist, že to společně dotáhneme kupředu."
Foreign Secretary @BorisJohnson congratulates @realDonaldTrump on his #USElection2016 win to be the next President of the United States pic.twitter.com/SZX7udRcyi
— Foreign Office (FCO) (@foreignoffice) 9. listopadu 2016
Jen k tomu drtivému vítězství, o kterém se mluví. Nyní má Hillary Clinton: 59,182,281 votes (47.6%), Donald Trump: 59,044,562 votes (47.5%)
— Erik Tabery (@etabery) November 9, 2016
Mexický prezident Enrique Peña Nieto poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství. Mexiko podle jeho slov hodlá s USA spolupracovat. "Mexiko a USA jsou partneři, přátelé a spojenci, kteří musí i nadále spolupracovat na rozvoji Severní Ameriky," uvedl například.
Svou gratulaci zaslal Donaldu Trumpovi i kanadský premiér Justin Trudeau.
"Kanada nemá bližšího partnera, přítele a spojence než Spojené státy. Vztah mezi našimi zeměmi slouží světu jako vzor. Těšíme se na blízkou spolupráci - zahrnující otázky, jako je obchod, investice nebo mezinárodní bezpečnost - s prezidentem Trumpem či Kongresem v nadcházejících letech," napsal mimo jiné.
Best wishes for our duly elected president: May his victory speech be his guide and preserving the Republic his aim.
— Mitt Romney (@MittRomney) November 9, 2016
Karibský ostrov Kuba zahajuje pětidenní vojenské cvičení, které má připravit armádu, aby byla schopna čelit "různým nepřátelským akcím". Uvedla to dnes vláda v Havaně. Oznámení bylo vydáno téměř současně se zprávou, že v amerických prezidentských volbách zvítězil kandidát republikánů Donald Trump. Havana ale cvičení s Trumpovým vítězstvím nespojuje.
Americký deník @nytimes varuje, že Trumpovo zvolení ohrožuje mezinárodní řád, v němž svět fungoval po několik dekád. https://t.co/zPZiAfhOr0
— Hospodářské noviny (@Hospodarky) November 9, 2016
Jediné poselství voleb je, že by měli v Americe číst Respekt. pic.twitter.com/X4lyqjrXhb
— Erik Tabery (@etabery) November 9, 2016
Kdo vyhrál americké volby? Překvapivou odpověď nabízí Institut Václava Klause.
Klausův institut se prohlásil za vítěze voleb. https://t.co/dzWqkTeCni
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 9, 2016
Finále voleb amerického prezidenta zvýšilo v noci z úterý na dnešek návštěvnost tuzemských zpravodajských webů až na trojnásobek.
Americké akcie se po mohutných propadech na termínových trzích zklidnily a dnešní obchodování zahájily mírným růstem. Trhy tak překvapivě reagovaly na volební vítězství republikána Donalda Trumpa.
Hlavní americké indexy tak neztratily nic ze zisků, které zaznamenaly počátkem týdne, kdy investoři všeobecně sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.
Dow Jonesův index zahájil obchodování kolísáním kolem úterních závěrečných hodnot; v jednu chvíli získával asi 0,4 procenta, později ale přešel do mírně záporných čísel. V prvních dvou dnech týdne v nadějích na výhru Clintonové indexy prudce oživily z devítidenní série ztrát a Dow Jones získal zhruba 2,5 procenta.
Šéfka mexické diplomacie Claudia Ruizová označila vztahy s USA za strategické. Mexiko podle ní ale bude nadále prosazovat volný obchod a nechystá se platit ani budovat mezi oběma zeměmi zeď, kterou Trump navrhoval ve své předvolební kampani.
"Zaplatit za postavení zdi je mimo naše uvažovaní, jedinou naší vizí je integrace," zdůraznila mexická ministryně zahraničí. K možnému vyhoštění Mexičanů, kteří nyní žijí v USA, uvedla, že její úřad v současnosti pracuje na změně konzulárního systému. "Transformujeme naši konzulární síť v USA, abychom chránili a podpořili Mexičany," řekla bez dalších podrobností Ruizová. Dodala jen, že změna by měla být hotova do roka.
.@LKrec: Čistě pro forma: Trump s tátou vydělali na dojení eráru a mizerném bydlení pro chudé, kam schválně nepouštěli černochy. pic.twitter.com/imhjszgYj4
— Hospodářské noviny (@Hospodarky) November 9, 2016
Michala Prokopa, který po revoluci v roce 1989 vyměnil hudbu za politiku, dnes však již politické ambice nemá a opět žije muzikou, výsledek voleb v USA nepřekvapil. Volby jsou reakcí na politickou korektnost a tendence, kterých má západní společnost dost, řekl.
"Čekal jsem, že vyhraje Trump. Ukazuje se, že společnost, nejen americká, už má plné zuby některých tendencí, ke kterým se naše západní společnost v posledních deseti až 15 letech sune - bez ohledu na to, že Donald Trump sám je obskurní osoba," uvedl.
Podotýká, že nového prezidenta jako většina lidí zná především z jeho vystoupení během kampaně, která jistě často byla vyhrocená. "Ale zdá se, že lidem ani tohle už nevadí a dávají mu hlasy proto, že chtějí, aby to bylo jinak," dodal.
"Jestli to jinak bude, to nevím. Jsem konzervativní člověk, některé věci, ke kterým směřuje současná politika, mi vadí. To je přehnaná politická korektnost, pozitivní diskriminace a všechny ty akce, které vyměňují svobodu jednotlivce za výhodu pro menšinové skupiny… Ty se bezpochyby musí chránit, ale nelze zaměňovat jedno za druhé. To jsou věci, které mně vadí strašně a o kterých Trump na rozdíl od Clintonové mluvil," uzavřel polistopadový poslanec a v 90. letech člen strany ODA.
Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického pokusem o návrat nadvlády bílého muže. Hrozí, že se jeho éra bude vyznačovat nárůstem nerovností, nesnášenlivosti a silovými řešeními. Může zavést svět na pokraj světového konfliktu, varoval dnes Stropnický v prohlášení.
"Vítězství Trumpa je zoufalý pokus o návrat nadvlády bílého muže ve světě, který již bílým mužům nepatří. Trump svůj svět včerejška, s jehož hluboce minulým programem kandidoval, nedokáže vrátit. Jeho politický program obnovené nadvlády řešení nepředstavuje," uvedl mimo jiné Stropnický.
Zeleným na Trumpovi vadila jeho podpora restriktivních migračních opatření či kritika omezování držení zbraní. Za zvláště nebezpečné označili zelení Trumpovo dlouhodobé zpochybňování klimatických změn či oznámení o tom, že USA vypoví pařížskou klimatickou dohodu a ukončí její finanční podporu.
I zelení poukázali na dřívější Trumpova slova o omezení financí pro NATO. "V ekonomických otázkách Donald Trump sice kritizuje bilaterální dohody o volném obchodu, které by však místo multilateralismu nahradil protekcionistickou zahraničně-obchodní politikou," dodala strana v reakci na budoucího prezidenta USA.
Německá kancléřka Angela Merkelová nabídla budoucímu prezidentovi Spojených států spolupráci, ve své řeči ovšem zdůrazňovala sdílené hodnoty - demokracii, svobodu, respekt k právu či lidské důstojnosti (s ohledem na barvu pleti, gender, náboženské vyznání, politické přesvědčení či sexuální orientaci).
"Partnerství se Spojenými státy je a zůstane základem německé zahraniční politiky," uvedla.
V půl páté středoevropského času má promluvit Hillary Clintonová.
Ve čtvrt na sedm středoevropského času má promluvit Barack Obama.
Barbara and I congratulate @realDonaldTrump, wish him well as he guides America forward as our next President. His family is in our prayers.
— George Bush (@GeorgeHWBush) November 9, 2016
Projev Hillary Clintonové má zpoždění, ještě neopustila svůj hotel.
Hillary Clintonová je na cestě k místu, kde má pronést svou napjatě očekávanou řeč.
COMING UP: Clinton is on way to address supporters after defeat to Donald Trump. WATCH: https://t.co/tSj97Emk48 https://t.co/MOgrf5dPAa
— Reuters Live (@ReutersLive) 9. listopadu 2016
Hillary Clintonová zvítězila v Minnesotě. Získala 10 volitelů, celkově jich tedy má 228.
Na Manhattanu začalo vystoupení Hillary Clintonové a Tima Kaina, poražených letošních amerických voleb.
Jako první hovoří Tim Kaine. "Jsem hrdý na Hillary Clintonovou... Vyhrála co do počtu hlasů," připomíná Kaine. "Je to skvělý úspěch."
"Doufám, že Trump bude úspěšným prezidentem pro všechny Američany," uvedla Clintonová v úvodu svého projevu.
"Není to výsledek, který jsme si přáli. Vím, jak zklamaní jste... protože já jsem také. A stejně tak spousta Američanů," pokračovala Clintonová.
"Výsledek musíme uznat a dívat se do budoucna," řekla Clintonová.
"Včera večer jsem pogratulovala Donaldu Trumpovi a nabídla mu spolupráci. Pro mě byla velká čest být vaší kandidátkou," zaznělo dále v projevu Clintonové, kterou doprovází i její manžel.
"Cítím pýchu a vděčnost... Ztělesňujete to nejlepší z Ameriky," řekla Clintonová týmu, který jí pomáhal s kampaní.
"Barackovi a Michelle Obamovým chci říci: naše země je vám velmi zavázaná," děkovala Clintonová.
Hillary Clintonová ve svém projevu poděkovala i své rodině a dobrovolníkům, kteří pracovali na její kampani.
"Jsem nesmírně vděčná za všechny talentované a odhodlané muže a ženy, kteří pracovali v našem týmu v Brooklynu i jinde. Zorganizovali jste nejlepší prezidentskou kampaň, jakou si kdo mohl přát. Chci, aby všichni z vás, kdo se angažovali, byli slyšet i dál."
"Ještě chci dodat: naše ústavní demokracie vyžaduje naše zapojení a to nejen jednou za čtyři roky. Pracujme na tom, abychom mohli dál podporovat hodnoty, které jsou pro nás důležité. Musíme odstranit všechny překážky, které Američanům brání v tom, aby uskutečnili své sny," řekla Clintonová.
Clintonová hovořila i o tom, že před zákonem jsou si všichni ve všem rovni - v právech i důstojnosti. A že to je třeba ctít.
"Celý dospělý život jsem strávila bojem za to, v co věřím. Občas to byly bolestivé bitvy. I vy znáte bolestivé bitvy. Nepřestaňte ale nikdy věřit v to, za co bojujete. Je to důležité. Je to velmi důležité," uvedla Clintonová a dodala: "Jsem velmi hrdá na to, že jste si zvolili zrovna mě za svoji hrdinku."
"Říkám zejména mladým ženám a dívkám: Nikdy nepochybujte o tom, že máte cenu, sílu a že si zasloužíte veškeré příležitosti k tomu, abyste realizovaly své sny," uvedla Hillary Clintonová. "Nejlepší dny jsou stále ještě před námi."
"Jistě víte, že věřím, že společně jsme silnější. Budeme pokračovat v naší práci. Nesmíme v ní polevit ani v neklidné době. Uspějeme v budoucnu. Je před námi ještě hodně práce. Ještě přijde náš čas. Já v Ameriku stále věřím," prohlásila Clintonová.
Dosavadní republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan řekl před novináři, že Donald Trump "uslyšel v této zemi hlasy, které nikdo jiný neslyšel".
Ryan, který obhájil svoji pozici v domovském státě Wisconsin, je zároveň přesvědčený, že z Trumpa se stane "lídr jednotné republikánské vlády".
Paul Ryan se přitom v předvolební kampani od Trumpa distancoval, hlavně po zveřejnění nahrávek s obscénními slovy o ženách.
Promluvit by měl za chvíli i Barack Obama. https://t.co/JL9MlrPVKe
— Filip Horký (@FilipHorky) 9. listopadu 2016
"Je zásadní, aby moc byla předána klidně. Je to jeden ze základních znaků naší demokracie. To během následujících měsíců ukážeme světu," uvedl ve svém projevu Barack Obama.
"Nejsme demokraty, nebo republikány, ale v první řadě patrioty. Všichni chceme to nejlepší pro naši zemi. To jsem slyšel i od samotného Donalda Trumpa, což mě uklidňuje," pokračoval Obama.
"Není tajemstvím, že mezi nově zvoleným prezidentem a mnou jsou značné rozdíly. Ale pamatujete, před osmi lety byly značné rozdíly i mezi mnou a prezidentem Bushem," dodal Obama.
"Jsem hrdý na Hillary Clintonovou a spousta Američanů je na ni hrdá také," podotkl Obama.
"Řekl jsem svému týmu, aby odcházel se vztyčenou hlavu... Naše skvělá společná práce zanechává zemi v lepším stavu než před osmi lety... Každý z našeho týmu může být mimořádně pyšný na to, co jsme udělali," řekl Obama.
"Co země potřebuje, je smysl pro jednotu..., respektování našich institucí, života, vlády zákona a každého z nás." Obama doplnil, že doufá, že to všechno bude respektovat i nově zvolený prezident.
#Obama: Tahle země nešla přímo, často kličkovala. Z prohry je třeba se poučit a jít dál. V zájmu nás všech je úspěch příštího prezidenta.
— zA HraNici (@za_hranici) November 9, 2016
Donald Trump telefonicky hovořil s izraelským premiérem, aby ho pozval na návštěvu Spojených států.
#USElection2016 BREAKING: Phone call between Trump and Israel's Netanyahu: 'Good phone call. President Trump invited the PM to the US' pic.twitter.com/ltQWpBu6Cd
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) November 9, 2016
Britská premiérka Theresa Mayová pogratulovala Donaldu Trumpovi. "Velká Británie a USA zůstanou partnery v obchodních, bezpečnostních a obranných otázkách," doufá Mayová.
.@hospodarky zítra na 12 stranách pohled do budoucna: svět Donalda Trumpa https://t.co/2taQde1t62
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) November 9, 2016
Jak těžké bude pro Donalda Trumpa sjednotit Ameriku, může prozradit výzkum, podle kterého se před volbami jen 56 procent jeho potenciálních voličů vyjádřilo, že by dokázali respektovat příznivce Hillary Clintonové.
Na druhou stranu jen 40 procent voličů Clintonové tvrdilo to samé o nich.
Can #Trump unite America? Prior to election, 56% of Trump supporters said they could respect #Clinton backers https://t.co/MCgX4hTbws pic.twitter.com/wtYyH9ijTz
— James Bell (@james_e_bell) 9. listopadu 2016
Rusko, DNR a LNR gratulují Trumpovi k vítězství. Teda to bych pít fakt nechtěl. pic.twitter.com/GAFZQtuJNC
— Ondrej Soukup (@ondrasoukup) November 9, 2016
Bývalý prezident Václav Klaus uvedl, že zvolení Donalda Trumpa je dobré pro Ameriku, Evropu i Česko. Poražen byl podle něj svět přetvářky a potlačování svobody projevu.
Trumpovo vítězství je podle Klause "krutým zúčtováním" s prezidentem Barackem Obamou a jeho politikou. Věří tomu, že nedávný brexit a revoluční vítězství Trumpa vyvolá řetězovou reakci v evropských zemích.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) míní, že Trumpův triumf by mohl pozitivně zvýšit tlak na evropské členy NATO, aby zvedli své výdaje na obranu.
Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že výsledky amerických voleb jsou ukázkou toho, že lidé chtějí změnu. Může to být podle něj varování nebo inspirace.
Kandidát na českého prezidenta Michal Horáček označil zvolení Trumpa za suverénní rozhodnutí svobodně se rozhodujících občanů a odmítl označování Trumpových voličů za hlupáky. Fandil přitom Trumpově soupeřce.
Historička umění a pravnučka T. G. Masaryka Charlotta Kotíková z New Yorku měla do posledních chvil pochybnosti o vítězství Hillary Clintonové. Měla pocit, že voliči v malých městech nebyli dobře osloveni. Trumpovo vítězství ale nese nelibě. "To není jen Trump - žluté vlasy v Bílém domě, ale také představa, že Melania Trumpová je první dáma tam, kde byla první dáma Eleanor Rooseveltová. To je pro mě úplně nepochopitelné. To je morální úpadek," uvedla.
Chemik Josef Michl, žijící v USA, řekl, že z výsledku voleb radost nemá. "Pan Trump během kampaně v ten či onen okamžik na cokoliv vyjádřil skoro všechny možné názory, takže je těžko říci, co se doopravdy pokusí udělat," konstatoval. Obává se toho, že učiní krok zpět v tom, co je dlouhodobě nejdůležitější - snahy snížit přidávání dalšího oxidu uhličitého do ovzduší. Trump totiž prohlásil, že by chtěl znovu vyjednat podmínky Pařížské klimatické dohody.
Zda a nakolik promění Ameriku, je podle Michla nejasné. Určitě o mnoho méně, než slibuje, protože bude potřebovat souhlas Kongresu, míní Michl. "Tam, kde souhlas už existuje, mu to půjde, takže například desítky milionů lidí přijdou o zdravotní pojištění, které zařídil Obama," uvedl. Z desítek a stovek lidí v akademické obci, s nimiž se vědec setkává, nezná prý jediného, kdo by Trumpa volil. Půjde teď hlavně o to, jak nadcházející období triumfujícího populismu přežít, a to bohužel nejen v USA, míní.
Operní pěvci a manželé Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka v noci na dnešek čekali do poslední chvíle na sčítání hlasů. "Bohužel jsme nemohli věřit vlastním očím. Blízcí přátelé nám napsali, že to je zlý sen. Bohužel, americký prezident má mnoho pravomocí. Pro nás je to rozčarování," reagovala Kněžíková.
Plachetka má ve čtvrtek poslední představení v Metropolitní opeře v New Yorku, odkud se přesune do Lyrické opery v Chicagu. Jeho žena a dcera jsou v Americe s ním.
"Je to šok, potvrdily se moje nejhorší obavy z toho, jak to dopadne. Nechápu, jak lidé mohou být tak naivní, že si mohou myslet, že se něco změní," řekla Irena Kovářová, zástupkyně České filmové komise v New Yorku. V USA žije mnoho let. Trump je podle ní nepředvídatelný. I když se třeba v některých svých názorech umírní, republikáni ovládají i Kongres, připomněla.
Jediný důvod, proč lidé Trumpa volili, je podle ní ten, že hlavně nechtěli volit demokratického kandidáta.
Ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Milena Kalinovská, která v USA žila 30 let, poznamenala, že Američané jsou frustrovaní, zejména ti z nižších středních vrstev. Ubývá možností zaměstnání a špatně snášejí globalizaci.
"USA byly málokdy tak polarizované, jako je to teď. Myslím, že spousta lidí, kteří jsou demokraté a volili Hillary, si neuvědomili, že je tu obrovské schizma v národě, že pohled z New Yorku je něco úplně jiného než pohled z malého městečka, kde zkrachovala továrna a všichni jsou nezaměstnaní," dodala Kotíková.
Takovej zalesackej 😁 pic.twitter.com/OjxwbZam7B
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) November 9, 2016
Pro Varšavu je po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nejdůležitější realizace závěrů červencového summitu Severoatlantické aliance. Řekl to dnes mluvčí polského prezidenta Andrzeje Dudy.
Závěry summitu počítají s vojenským posílením východního křídla NATO, včetně rozmístění čtyř aliančních praporů v Pobaltí a v Polsku a americké tankové brigády v Polsku. Jde také o dokončení protiraketové základny v Polsku.
Sám Duda v blahopřání Trumpovi zdůraznil, že svazky mezi Polskem a USA jsou vynikajícím příkladem strategického partnerství založeného na společných hodnotách. Na Twitteru napsal, že si je jist, že polsko-americké vztahy zůstanou blízké a silné.
"Jsem přesvědčen, že vláda nového prezidenta si dokonale uvědomuje, že jisté věci jsou i pro Ameriku klíčové a jsou prioritní ve vztazích USA s Evropou, s evropskými spojenci v NATO. Jsem hluboce přesvědčen, že tady nenastanou žádné otřesy a nebudou žádná nepříjemná překvapení," tlumočil názor polského prezidenta jeho mluvčí Marek Magierowski. Trumpův úspěch podle něj znamená nejen porážku Hillary Clintonové, ale i porážku Baracka Obamy.
Právě Obama během červencového summitu NATO ve Varšavě káral polskou vládu za spor s ústavním soudem.
"Po osmi letech Obamova prezidentování, s kterým hodně Američanů spojovalo velké naděje, se ukázalo, že Američané jsou vzteklí, nejen nespokojení. Je to přímo červená karta pro působení Baracka Obamy v Bílém domě," usoudil mluvčí v televizi TVN 24.
Mluvčí připustil, že Trumpovy výroky během volební kampaně mohly z hlediska polských zájmů budit znepokojení, ale "něco jiného se říká v kampani a něco jiného se dělá potom, až se sedí v Oválné pracovně Bílého domu". Řídit Spojené státy je jako kormidlovat obrovskou letadlovou loď, a tak ani Trump nebude s to náhle a prudce změnit kurz americké zahraniční politiky. A v Trumpově okolí je několik lidí, kteří zaručují "špetku úsudku v reálné politice" ve vztazích s Evropou a Ruskem.
Bývalý polský prezident a někdejší vůdce protikomunistického hnutí Solidarita Lech Walesa žádnou "velkou mezinárodní změnu" nečeká. Trumpovo vítězství podle něj svědčí o tom, že svět, kapitalismus a demokracie vyžadují mnoho oprav. "Máme dost starých systémů, máme dost starých politiků. To bylo hlasování proti starému systému, ne pro Trumpa. Dokázal to ale soustředit. Nebezpečí tkví v tom, že je opravdu nepřipraven. Má dobrou vůli. Vidí, že lidé jsou nespokojeni. Ale podle mě nemá řešení. Ledaže má snad za sebou dobré lidi, moudré a vzdělané, kteří to zařídí," řekl Walesa.
K vítězství v amerických prezidentských volbách dnes Donaldu Trumpovi poblahopřál generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Zároveň vyzval USA, aby pokračovaly v mezinárodní spolupráci, včetně boje proti klimatickým změnám a proti porušování lidských práv.
"OSN spoléhá na novou americkou administrativu, že posílí mezinárodní spolupráci ve chvíli, kdy dohromady pracujeme na podpoře společných hodnot, v boji proti klimatickým změnám a na podpoře lidských práv," uvedl Pan Ki-mun podle agentury AFP v tiskovém prohlášení.
"Lidé všude na světě hledí na Spojené státy s nadějí, že použijí svou mimořádnou moc k pozvednutí lidstva a k práci pro společné dobro," dodal dosluhující šéf OSN podle agentury Reuters.
Pan Ki-mun ocenil i poraženou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. "Je mocným symbolem rovnoprávnosti žen a nepochybuji, že nadále bude k naší práci přispívat," řekl podle agentury DPA.
Akcioví spekulanti na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách měli lepší úsudek než bookmakeři sázkových kanceláří. Dnešní a úterní vývoj na globálních akciových trzích napovídá, že velcí akcioví hráči na Trumpovi vydělali, řekl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.
Od úterního odpoledne bylo podle něj na derivátovém trhu patrné, že roste počet sázek na pokles trhů, spojovaný s vítězstvím Trumpa. Sázkové kanceláře přitom kurz na Trumpa tou dobou stanovily kolem 4:1 a na Hillary Clintonovou 1,25:1.
"Kdo v úterý vsadil na index VIX nebo na těžaře zlata, vydělal víc než ti, kteří vsázeli na Clintonovou. Spekulace na výsledek voleb, a tedy na reakci kapitálových trhů, mohla přinést zajímavé zisky, ale ten, kdo neuzavřel pozice v brzkých ranních hodinách, už tolik štěstí neměl," uvedl analytik záložny Creditas Roman Koděra.
Index VIX, neboli index strachu, vyjadřuje ochotu investorů zajistit se proti případnému poklesu. Čím je jeho hodnota nižší, tím se trh obecně bojí méně. VIX byl dnes ráno nad hranicí 21 bodů a aktuálně se pohybuje blízko 17 bodů. Jeho nejnižší dnešní hodnota krátce před 16:00 byla 15 bodů, upozornil Koděra.
Nárůst indexů dnes dopoledne přisoudil Bostl zavírání spekulativních pozic na pokles trhu. Po otevření amerického trhu očekává pozvolné výprodeje, které mohou trvat i několik týdnů, a to při nadprůměrných objemech. "Alespoň takto se prozatím tváří burzovní zákulisí. Trhu nepomůže ani zhoršující se globální situace a obecně zpomalující ekonomika," podotkl.
Druhá největší americká automobilka Ford Motor dnes slíbila, že bude spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem, a pogratulovala mu k vítězství v úterních volbách. Trump firmu během předvolební kampaně ostře kritizoval za plán přemístit významnou část produkce do Mexika.
"Donald Trump na podzim vyhraje." Režisér Michael Moore to předpověděl správně, místy s mrazivě výstižnými postřehy https://t.co/0QBtz7yWFS
— Jan Lipold (@jan_lipold) November 9, 2016
"Svět je špatně," říká Norman Eisen v češtině hned na začátek. Bývalý americký velvyslanec v Praze se přesto naděje na "světlé zítřky" nevzdává. "Od Trumpa musíme očekávat to nejhorší, ale doufat, že nakonec převáží to lepší, co v něm je," uvedl v rozhovoru.
Hudebník a producent Ian Kelosky, žijící v USA, je přesvědčen o tom, že výsledek voleb ještě více rozdělil Ameriku. "Ještě nikdy jsem nebyl svědkem takových emocí a hněvu týkajících se voleb," tvrdí Kelosky. Trumpovo vítězství neočekával. "Ale bohužel politika populistického stylu zcela převládla," dodal Kelosky.
Co přinese Trump Česku? Levnější dolar a benzin, ale i hrozbu pro exportní firmy. https://t.co/fWo6uAwYbi
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 9, 2016
Trumpův desetiletý syn Barron se na veřejnosti objevoval jen zřídka. Jméno Barron ale newyorského magnáta fascinuje a provází už od začátku kariéry. Pseudonym John Barron po celá osmdesátá léta Donald Trump využíval, když se vyjadřoval do médií a nepřál si, aby bylo jasné, že se jedná o něj. Více čtěte ZDE.
Kandidáti, kteří se spolu s Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou rovněž účastnili amerických prezidentských voleb, pomohli v klíčových státech odlivem voličských hlasů k vítězství republikánského kandidáta nad jeho demokratickou soupeřkou.
V řadě amerických států šli do voleb kandidát libertariánů Gary Johnson a zástupkyně Zelených Jill Steinová, kteří posbírali desítky až stovky tisíc hlasů voličů, kteří si nemohli vybrat mezi Trumpem a Clintonovou. Podle pozorovatelů by ale tito hlasující inklinovali spíše k demokratům, pokud by neměli na výběr a pokud by se vůbec k volebním urnám odhodlali přijít.
Výrazná je tato skutečnost ve státech, v nichž vedli kandidáti hlavních stran velmi těsné souboje.
Například konečné výsledky z klíčové Floridy ukazují, že Trump zde porazil Clintonovou rozdílem zhruba 120 000 hlasů a zajistil si tak všech 29 floridských volitelů a zároveň cestu k celkovému vítězství. Johnson přitom na Floridě dostal přes 200 000 hlasů a Steinová téměř 65 000.
Dlouho se při sčítání hlasů čekalo na výsledky z Pensylvánie, která zajistila vítězi 20 volitelů. V případě úspěchu v tomto státu by Clintonová ještě měla šanci na prezidentskou funkci - Trump ji ale porazil rozdílem zhruba 70 000 hlasů. Johnson přitom v Pensylvánii získal podporu přes 140 000 voličů a Steinová přibližně 50 000.
V dalším klíčovém státě Wisconsin vyhrál Trump nad demokratickou kandidátkou rozdílem 17 000 hlasů. Pro Johnsona zde hlasovalo 106 000 a pro Steinovou 31 000 voličů.
Není možné z rozčílení měnit vztahy se Spojenými státy, řekl dnes večer v Berlíně šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Bez ohledu na to, kdo stojí v čele USA, zůstáváme partnery, podotkl. Svět potřebuje úzké spojenectví USA a Evropy, míní.
"Ať je prezidentem ten, nebo ten, existuje tolik věcí, které Spojené státy a Evropskou unii spojují, že není možné tento vztah z rozčílení - a proč se vlastně rozčilujeme, když hlasuje lid - začít nově uspořádávat," prohlásil Juncker v projevu k výročí pádu berlínské zdi.
"Ne, zůstaneme partnery, protože svět potřebuje úzkou soudržnost mezi Spojenými státy americkými a evropským kontinentem," poznamenal dále.
K pobavení sálu také uvedl, že v projevu, který měl původně připravený, se chystal blahopřát demokratce Hillary Clintonové, která ale nakonec republikánskému kandidátovi poměrně jasně podlehla.
Nově zvoleného prezidenta Spojených států dnes Juncker ve společném dopise s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem pozval, aby při nejbližší možné příležitosti přijel na společný summit EU-USA. Dvojice politiků také Trumpovi blahopřála k jeho úspěchu.
"Vazby mezi EU a USA jsou hlubší než jakékoli změny v politice. Budeme pokračovat ve spolupráci a znovuobjevovat sílu Evropy," uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
"Cher, která hrozila, že kvůli Trumpovi emigruje na Jupiter, zatím stěhování z USA neoznámila." https://t.co/INnqquVDvj
— Filip Rožánek (@rozanek) November 9, 2016
Obyvatelé několika evropských zemí volby teprve vyhlížejí. Nového prezidenta budou v prosinci vybírat Rakušané a pár měsíců po nich i Francouzi. Příští rok se konají také parlamentní volby v Německu nebo v Nizozemsku.
A ve všech těchto hlasováních mohou zabodovat právě evropští populisté, kteří se nijak netají svým obdivem k Donaldu Trumpovi. Více čtěte ZDE.
Spojené státy jsou nyní zdrojem strachu, píše britský The Guardian.
"Domnívali jsme se, že se Spojené státy z té hrozby dostanou, věřili jsme, a průzkumy nás utvrzovaly, že Američané nesvěří nejmocnější úřad světa labilnímu nesnášenlivci. Po hrůzách kampaně lidé na celém světě věřili, že se zlý sen jménem Trump nakonec rozplyne. Avšak země, která se od svého zrození považuje za inspirující světlo, za společnost představující největší naději na zemi, se ocitla v hrozné situaci," napsal v komentáři k americkým prezidentským volbám Jonathan Freedland z britského listu The Guardian.
Brazilský ministr zahraničí Jose Serra v souvislosti s výsledky amerických prezidentských voleb vyjádřil obavy z toho, že se Spojené státy s Donaldem Trumpem v čele uchýlí k obchodnímu protekcionismu.
Agentura Reuters připomíná, že USA jsou pro Brazílii druhým největším obchodním partnerem hned po Číně. Brazílie se oživením obchodu snaží vymanit z ekonomické krize.
Jak Američané volili - tentokrát znázorněno na základě náboženství.
How members of U.S. religious groups voted in #Election2016: an analysis of the exit polls https://t.co/Ew2XWTCJWT pic.twitter.com/a3eR6liL3q
— Pew Research Center (@pewresearch) 9. listopadu 2016
Ne všechno dopadlo v těchto volbách špatně, ozývá se ze sociálních sítí. V Oregonu byla zvolena první otevřeně LGBT senátorka Kate Brownová.
"Pokud mohu být vzorem pro jediného mladého člověka, který se rozhodne, že jeho život stojí za to žít, protože je tady někdo stejný jako on, stojí to za to," reagovala na své zvolení pro list Washington Blade.
A la une de Libé demain : American Psycho https://t.co/lrnuoCHq7b pic.twitter.com/4jExZuqqRr
— Libération (@libe) November 9, 2016
V New Yorku se chystá shromáždění odpůrců Donalda Trumpa. Na Facebooku vznikla událost, na kterou se přihlásilo už na 17 tisíc účastníků. Pořádá ji organizace, která si říká Socialistická alternativa, NYC.
Newyorčané pro Aktuálně.cz: někdo volbu zanedbal, někdo má radost z nového lídra. https://t.co/ImbMiVHLRX pic.twitter.com/x9MVRQnL8O
— Aktuálně.TV (@AktualneTV) November 9, 2016
Z Trumpa udělal prezidenta systém, Američané chtěli Hillary https://t.co/0s6N64bSY0 pic.twitter.com/bGqBVje30Z
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 9, 2016
Austrálie se probudila do Trumpovy éry...
Today's Newcastle Herald front page #USElection2016 #USElectionResults pic.twitter.com/7pvhMRBvrJ
— Newcastle Herald (@newcastleherald) November 9, 2016
Statistiky vyhledávání uživatelů Googlu pocházejících odjinud než z USA - v souvislosti s Donaldem Trumpem je zajímá například, kdo to je, kolik je mu let nebo jak zvítězil.
"How did Donald Trump win?" Top questions on Google outside the US today#USElection2016 pic.twitter.com/JgkYcfGBkZ
— GoogleTrends (@GoogleTrends) November 9, 2016
Propásli jste projev Hillary Clintonové? Díky záznamu CNN to můžete napravit.
On-line reportáž pro dnešek končí, děkujeme za pozornost! Informace týkající se nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa přineseme zase zítra.
Fanoušci prezidentských kandidátů při sčítání hlasů



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist