Ve Španělsku byl v pátek po 320 dnech působení vlády v demisi jmenován nový kabinet vzešlý z červnových voleb. V menšinové vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye je pět žen a devět mužů. Oproti předchozímu kabinetu vyměnil Rajoy, který je premiérem od prosince 2011, šest ministrů. Informovala o tom agentura EFE.
Druhou nejmocnější postavou ve španělské vládě je podle místních médií vicepremiérka Soraya Sáenzová, pod kterou spadá mimo jiné tajná služba. Ta přitom do roku 2011 spadala pod ministerstvo obrany. Pětačtyřicetiletá právnička Sáenzová, která je místopředsedkyní vlády už od prosince 2011, bude mít nově v náplni i jednání s autonomními oblastmi Španělska.
Deník El País nazval Sáenzovou rovnou "ministryní pro Katalánsko", neboť s ním bude dohoda nejobtížnější. Ve hře je jednání o novém modelu financování autonomních regionů a možná i změna ústavy v tomto smyslu, napsal deník El Periódico. Katalánsko ale navíc chystá referendum o nezávislosti, které Madrid odmítá s tím, že odporuje španělské ústavě.
Další změnou v nové vládě je rozšíření působnosti ministra hospodářství a konkurenceschopnosti také na průmysl.
V jeho čele zůstává šestapadesátiletý ekonom Luis de Guindos, který mu šéfuje již od prosince 2011. Jeho hlavním úkolem budou jednání s Bruselem o španělském rozpočtovém schodku, jehož výší Madrid porušuje rozpočtová pravidla eurozóny.
Novou tváří ve vládě je jedenašedesátiletý Alfonso Dastis, který byl v předchozích pěti letech stálým zástupcem Španělska při EU a který nyní bude šéfovat ministerstvu zahraničí. Novým ministrem vnitra se stal Juan Ignacio Zoido (59), politik z jihošpanělské autonomní oblasti Andalusie.
Rajoy vyměnil i vedení ministerstva obrany, do jehož čela se postavila padesátiletá právnička a generální tajemnice Lidové strany (PP) María Dolores de Cospedalová. Nejmladší ministryní se stala třiačtyřicetiletá Katalánka Dolors Montserratová, která povede ministerstvo zdravotnictví, sociálních věcí a rovnosti.
Španělské deníky rovněž polemizují o tom, zda nová vláda dokončí celý čtyřletý mandát. Rajoy totiž dostal důvěru poslanců až díky tomu, že se většina socialistických poslanců, kteří jsou druhou nejsilnější stranou v parlamentu, zdržela hlasování.
Vládu vzešlou z voleb nemělo Španělsko od loňského prosince, kdy v parlamentních volbách žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Poprvé v historii země se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat. I tyto volby vyhráli lidovci. Rajoy však nejprve začátkem září důvěru poslanců nezískal. Dostal ji až minulý týden díky tomu, že Pedro Sánchez rezignoval na vedení socialistů a ti poté umožnili vznik vlády. Neslíbili však, že ji budou podporovat při hlasování o zákonech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist