Jeden člověk zemřel a sedm lidí bylo zraněno při pondělním výbuchu ropovodu v americkém státě Alabama. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli explozi, která způsobila dva požáry v okolí, byli evakuováni lidé žijící v okruhu téměř pěti kilometrů. Výbuch podle provozovatelské firmy způsobili pracovníci, kteří potrubí opravovali.

K explozi zařízení společnosti Colonial Pipeline došlo ve venkovské oblasti státu na jihovýchodě USA, kde z problematického potrubí unikla ropa už v září, což způsobilo nedostatek cenné suroviny v jižní části USA. Podle agentury Bloomberg jde o největší americký ropovod. 

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Podle prohlášení firmy začalo hořet ropné palivo ve chvíli, kdy dělníci narazili do potrubí rypadlem. "Je tu mohutný sloup dýmu, rozsáhlý požár," uvedl podle agentury AP Jeff Hartley z úřadu šerifa místního okresu Shelby. Podle něho není jisté, kdy se budou moci evakuovaní lidé vrátit domů.

Jeden člověk zemřel přímo na místě a dva vážně zraněné vrtulníky dopravily do nemocnic. Poraněno bylo i dalších pět lidí.

Potrubí podle webových stránek firmy přepraví přes tři miliony hektolitrů ropných produktů denně na trase mezi Houstonem a New Yorkem a zásobuje palivem přes 50 milionů lidí. Dotčený úsek byl do odvolání odstaven z provozu.

Firma Colonial Pipeline nicméně dnes odhadla, že ropovod, klíčový pro zásobování východního pobřeží Spojených států, by mohla znovu uvést do provozu již v sobotu. Momentálně však na místě výbuchu stále zuří požár a experti firmy předpokládají, že do oprav se budou moci pustit za den či dva. Také vyšetřování smrtelného úrazu by mohlo podle Reuters zkomplikovat opětovné uvedení ropovodu do provozu.