Francouzské úřady nechaly v pondělí odpoledne zbourat poslední provizorní obydlí pro migranty, která tvořila v Calais na severu Francie největší nouzovou kolonii v zemi. Informovala o tom agentura AFP.

Demolice pomocí těžké techniky začala ve čtvrtek poté, co se z tábora zvaného Džungle evakuovalo na šest tisíc imigrantů do ubytoven na různých místech země.

Podobný problém jako v Calais nyní nově nastal v Paříži.

V místě rozlehlého tábora v Calais zůstala vedle provizorního střediska úřadů, kde nyní bydlí osamocení nezletilí běženci, ještě desítka karavanů, kostelík a dvě malé mešity. Zůstalo tam až 1500 dětí, které se dožadují cesty do Británie a tvrdí, že tam mají příbuzné.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který pro účely dohledu nad evakuací a likvidací tábora mobilizoval asi 1250 policistů, místním úřadům slíbil, že v oblasti zůstanou dostatečné bezpečnostní síly. Tímto způsobem se má zabránit, aby vznikl nový improvizovaný přistěhovalecký tábor.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Oblast Calais je už léta cílem běženců například ze Súdánu, Eritreje či Afghánistánu, kteří sní o cestě do nedaleké Británie. Věří, že je tam lepší materiální a sociální zajištění migrantů než ve Francii.

Francouzské úřady se v posledních dnech musely začít zabývat dalším podobným problémem na severu Paříže.

Tam se rychle vytvořil improvizovaný tábor asi dvou tisíc přistěhovalců.

Pomocí bagru tak úřady nechaly odklidit část matrací a dek. Police tam v pondělí začala kontrolovat identitu lidí. Vláda slíbila obyvatelům, že místo u stanice metra Stalingrad bude evakuováno do konce týdne. Podobné situace zažila Paříž od loňského vypuknutí migrační krize v Evropě již několikrát.

Související