Panama ve čtvrtek učiní velký krok k ukončení svého postavení daňového ráje. Podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů o zahraničních daňových poplatnících s dalšími vládami. Agentuře Reuters to řekl ředitel oddělení daňové politiky a správy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pascal Saint-Amans.

Panama se jako významný daňový ráj dostala do centra pozornosti veřejnosti na počátku letošního roku kvůli úniku dokumentů, které ukázaly, jak panamská advokátní kancelář pomáhala bohatým a mocným po celém světě vyhýbat se placení daní.

Negativní publicita a hrozba, že se ocitne mezinárodně na černé listině jako nespolupracující daňový ráj, přiměly Panamu jednat, uvedl Saint-Amans.

Minulý týden země schválila zákony, které OECD přezkoumala, díky kterým je Panama v pozici, že může podepsat Úmluvu o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Díky této úmluvě si bude muset Panama bez podmínek vyměňovat informace s více než stovkou zemí," dodal. Podle dohody může Panama také zvolit, že kromě poskytování daňových informací na žádost začne sdílet daňové informace automaticky.

V současnosti má Panama jen hrstku bilaterálních daňových smluv, avšak ještě před únikem dokumentů již některé z těchto zemí ztrácely trpělivost s Panamou, protože adekvátně nereagovala na jejich žádosti o informace.

"Doufáme, že Panama již skutečně obrátila stránku," řekl Saint-Amans. To, co vše kryje úmluva, je podle něj "radikální změnou" v daňovém přístupu Panamy.