Irácké vládní jednotky podporované Kurdy i zahraničními spojenci v úterý pokračují v ofenzivě, která má za cíl dobýt Mosul ovládaný extremistickým Islámským státem (IS).

Za posledních 24 hodin zabily letouny z koalice vedené Spojenými státy 20 bojovníků IS. Uvedla to podle Reuters turecká armáda. Samo turecké letectvo se podle posledních informací AFP také účastní vojenské operace.

Podle iráckého ministra financí jsou v Mosulu i vůdce IS Abú Bakr al-Bagdádí a expert islamistů na výbušniny Fawzi Ali Nouimehi.

Irácká armáda postupuje od jihu a od severu směřují k městu kurdští pešmergové. Ti v úterý oznámili, že po pondělním dobytí několika vesnic východně od města nebudou zatím usilovat o další postup. Jeden z velitelů takzvaných pešmergů agentuře AP řekl, že jeho jednotky dosáhly svého cíle a nyní budou jen "držet své pozice".

Istanbul zároveň oznámil, že bojů se zúčastní také tisíce Iráčanů, které vycvičili turečtí vojáci. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se nechal slyšet, že jeho země chce být součástí koalice a bojovat v Mosulu. "Jestliže nás nebudou chtít, nastane plán B. Jestliže není v bezpečí Turecko, není v bezpečí nikdo v regionu," dodal. Jakou jinou strategii má v plánu, ale již neupřesnil, poznamenala agentura Reuters.

Operace, jejíž přípravy trvaly několik měsíců, začala v pondělí a trvat bude zřejmě několik týdnů. Předpokládá se, že postup budou zpomalovat četné nástrahy v podobě výbušnin. Islamisté se také brání nasazením sebevražedných atentátníků.

Dobývání Mosulu podle vojenských analytiků znamená začátek definitivního konce teroristické organizace Islámský stát.

Kdo urve více z trosek: Začala bitva o Mosul, hlavní město džihádistů - čtěte ZDE

Irácký Mosul je největší město, které džihádisté Islámského státu dobyli, a také hlavní zdroj jejich financí. Bez něj islamisté nebudou moci platit dostatek bojovníků a dodávky zbraní a zmizí značná část jejich prestiže. Nikdo nepochybuje, že pozemní jednotky, které se probíjejí k městu za podpory náletů strojů Američany vedené protiteroristické koalice, Mosul dobudou. Obavy jsou z toho, co nastane pak.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Dobytí Mosulu, v němž žije 1,5 milionu civilistů, může totiž zahájit další kolo občanské války v Iráku. Navíc se odhaduje, že z Mosulu může jen v prvních dnech uprchnout zhruba 60 až 200 tisíc civilistů, a není jisté, že se o ně dokážou úřady v Iráku postarat, a tak může následovat další útěk do Evropy.

Podle OSN může dojít k největší humanitární krizi letošního roku. "Bojíme se, že ze svých domovů bude donuceno uprchnout až milion lidí," citoval list The New York Times Lisu Grandeovou, humanitární koordinátorku OSN pro Irák. Už nyní se zřejmě z města pokouší utéct tisíce lidí. Minimálně sto tisíc lidí se zřejmě přesune do Sýrie a Turecka, uvádí Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky OSN. Proto nyní žádá dárce o dalších 61 milionů dolarů, tedy asi 1,5 miliardy korun, na pomoc uprchlíkům v Iráku, Sýrii a Turecku.

Nad operací bdí mezinárodní koalice pod vedením Spojených států, která poskytuje iráckým pozemním silám leteckou, logistickou a zpravodajskou podporu. Významnou pomoc zajišťují také vojenští poradci a zvláštní jednotky několika západních států.

Po dobytí Mosulu se do Evropy mohou vrátit bojovníci IS

Podle komisaře EU pro bezpečnost Juliana Kinga hrozí, že by se po dobytí Mosulu do Evropy přesunuli bojovníci Islámského státu. "V tuto chvíli se v oblasti bojů nachází asi 2500 bojovníků IS ze zemí Evropské unie," řekl v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist