Írán hodlá výrazně zvýšit svůj podíl na světovém a zejména evropském trhu se zemním plynem. Náměstek íránského ministra ropného průmyslu v sobotu uvedl, že produkce zemního plynu v zemi by měla během příštích čtyř let stoupnout na miliardu krychlových metrů denně ze současných 600 milionů.

Rusko se s Minskem shodly na dodávkách ropy. Vítěz Lukašenko potvrdil své postavení cenného spojence - čtěte ZDE

Země bude poté podle náměstka schopna dodávat do Evropy 30 miliard krychlových metrů zemního plynu ročně. Dlouhodobým cílem Teheránu pak je zvýšit podíl země na světovém trhu s plynem z jednoho na deset procent, napsala agentura DPA.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Írán se snaží zvyšovat těžbu ropy a zemního plynu poté, co se v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie.

Největším dodavatelem plynu do Evropy je nyní se zhruba 40procentním podílem na trhu Rusko. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o osm procent na 159,4 miliardy krychlových metrů. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.

Související