Francie do konce roku zcela zruší velký uprchlický tábor v Calais na severu země a tamní migranty přemístí do různých středisek nebo je deportuje. Řekl to v pondělí francouzský prezident François Hollande při své návštěvě Calais. Očekává přitom, že Británie, kam se mnozí z imigrantů chtějí dostat, se do tohoto úsilí zapojí. V táboře je nyní zhruba 9000 běženců. Londýn se podle Reuters vzápětí ohradil, že to je záležitost jen Paříže.

"Přijel jsem do Calais, abych potvrdil rozhodnutí, které jsem přijal s vládou, s konečnou platností, úplně a rychle, tedy do konce roku, zrušit tento tábor, zvaný džungle," řekl v projevu prezident.

Hollande uvedl, že Francie se postará o žadatele o azyl. "Poskytneme lidské a důstojné uvítání lidem, kteří budou chtít uplatnit právo na azyl," prohlásil podle stanice BBC prezident.

Poznamenal zároveň, že všichni, kteří francouzský azyl neobdrží, budou ze země vykázáni.

Velká část obyvatel tábora, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, nechce zůstat ve Francii, ale dostat se do Británie a tam požádat o azyl. "Chci vyjádřit své odhodlání dosáhnout toho, aby se britské úřady podílely na současném i budoucím humanitárním úsilí Francie," zdůraznil podle agentury AFP nejvyšší francouzský představitel.

"Co se děje v džungli je konec konců záležitostí francouzských úřadů, které rozhodují, jak situaci vyřeší. Náš postoj je velmi jasný: jsme i nadále odhodláni chránit společnou hranici, kterou máme v Calais," řekl v pondělí agentuře Reuters mluvčí britské vlády. Agentura poznamenala, že pokud Francie přestane účinně bránit migrantům v útěku do Británie, Spojené království se tím stejně bude muset zabývat.

Britská vláda odmítá přistěhovalce z Calais s odůvodněním, že o azyl musejí podle pravidel EU žádat v členské zemi, do které vstoupili jako první.

Británie již Francii pomáhá vypořádat se s uprchlíky finančně a nyní také financuje novou zeď, která má v Calais ztížit imigrantům nelegální přechod na britské ostrovy. Stavba má hlavně zabránit pokusům uprchlíků naskakovat na kamiony mířící za kanál. Kilometrová zeď, která naváže na již dříve vybudovaný zátaras podél trasy mířící k ústí Eurotunelu a ke calaiskému přístavu, se začala stavět minulý týden a má být hotova do konce roku. Podle BBC britská vláda dala na její výstavbu zhruba 1,9 milionu liber (59 milionů korun).

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Otázka migrace patří k ústředním tématům v kampani před prezidentskými a parlamentními volbami ve Francii na jaře 2017. Před socialistou Hollandem navštívil tábor v Calais nedávno i bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy.

Hollandova vláda čelí delší dobu kritice, že není s to vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách.

Hollande v sobotu připustil, že podmínky v táboře v Calais jsou "velice těžké" a "nepřijatelné", a to zvlášť pro ty, kteří se sem uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je "důstojná, lidská a odpovědná".

Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale jeho populace od té doby vzrostla na dvojnásobek. Plány na uzavření tábora vyvolaly silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.

Související