Slovensko do roku 2021 poskytne 550 uprchlíkům studijní stipendia. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák to oznámil na schůzce věnované uprchlíkům, kterou svolal americký prezident Barack Obama se zástupci dalších zemí.

"V rámci naší země to je bezprecedentní množství a v kontextu migrační krize je to zase velmi užitečná investice, protože uprchlíci, kteří u nás dostanou vzdělání, se v konečném důsledku budou moci vrátit a pomáhat při obnově svých zemí," uvedl Lajčák podle tiskové zprávy slovenského ministerstva zahraničí.

Podle veřejnoprávního Slovenského rozhlasu by měla Bratislava poskytnout vládní stipendia zejména občanům Sýrie, Iráku či Libye. Příchod prvních studentů se očekává v příštím roce. Zatím není známo, které odbory by uprchlíci mohli na Slovensku studovat.

Slovensko dlouhodobě odmítá povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU. Místo toho prosazuje myšlenku národních příspěvků k řešení migrační vlny, a to v závislosti na možnostech jednotlivých zemí.

Loni Slovensko poskytlo útočiště 149 asyrským křesťanům z Iráku, z nichž skupina 21 lidí se letos rozhodla vrátit do vlasti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist