Nová pravidla provozní doby barů v centru Bratislavy, proti kterým protestovali podnikatelé, zatím platit nebudou. Starosta bratislavské městské části Staré Město Radoslav Števčík ve středu oznámil, že nařízení nepodepíše, protože je podle něj v rozporu se zákony.

Zastupitelé v úterý rozhodli, že podniky v centru slovenské metropole budou muset zavírat již dvě hodiny před půlnoci. Výjimky by dostaly pouze v případě, že budou vybaveny například neotevíratelnými okny či vzduchotechnikou.

Števčík navzdory ohlášenému vetu ocenil snahu poslanců, kteří podle něj chtěli regulací provozní doby barů chránit obyvatele bratislavského centra před hlukem.

"Jen stanovením doby prodeje se problém, který přetrvává především v historickém jádru (města), nepodaří vyřešit. Bez spolupráce se státní a městskou policií a živnostenským úřadem není možné vyřešit neustálé narušování veřejného pořádku a rušení nočního
klidu," řekl Števčík.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Nová pravidla otevírací doby barů a podobných podniků v centru slovenské metropole, které je hojně navštěvováno i zahraničními turisty, měla vstoupit v platnost v říjnu.

Zastupitelé by podle Števčíka měli připravit nové nařízení. Zákon sice zastupitelstvu umožňuje přehlasovat starostovo veto, na to by ale byl potřebný souhlas většího počtu poslanců, než hlasoval za zmiňované nařízení.

Potřebu schválit nová pravidla otevírací doby samospráva odůvodnila tím, že dosavadní nařízení soud označil za nezákonné. Radnice podle soudního verdiktu nemá pravomoc rozhodovat o individuálních žádostech podnikatelů na prodloužení obecné provozní doby barů, jak tomu bylo dosud, a provozní doba má být pevně stanovena v nařízení. V minulosti provozovatelé barů výjimky získali a řada podniků ve městě je tak otevřena dlouho do noci.

Související