V předvečer uvedení filmu amerického režiséra Olivera Stona o spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi přinesl deník Financial Times ojedinělý rozhovor se Snowdenem, který se skrývá v Moskvě. Dnes třiatřicetiletý americký analytik se proslavil v roce 2013, kdy vynesl a nechal v několika světových médiích zveřejnit způsoby práce americké tajné služby NSA, která sleduje a odposlouchává nejen americké nepřátele, ale i spojence.
V USA mu za vlastizradu hrozí soud, před třemi lety dramaticky utekl přes Hongkong a skončil v Rusku. Tím jako by potvrzoval spekulace svých odpůrců, kteří tvrdí, že byl jen nástrojem v rukou ruských tajných služeb, které se stále agresivněji snaží podkopat jednotu západního světa.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Snowdena proto v rozhovoru nepřekvapilo, že – jak tvrdí Američané – ruské tajné služby pod rouškou hackerských skupin ukradly data Demokratické strany a snaží se ovlivnit americké prezidentské volby. "Že se něco z Demokratické strany ztratilo, mě nepřekvapuje a nezajímá. My (Američané) takto sbíráme informace o politických stranách po celém světě. Co je na tom zajímavé, je, že informace byly následně zveřejněny. To je novinka," řekl Snowden.
A co je na tom podle něj tak nové? "Že se to udělalo kvůli politickému efektu," řekl. Podobných akcí bude podle něho přibývat, protože digitálních útoků bude přibývat, budou nepředvídatelnější a ochrana před nimi bude stále složitější. Určitým řešením by podle něho byla jistá právní odpovědnost tvůrců bezpečnostního softwaru za nedbalost či chyby tohoto softwaru. "Něco jako je nyní v potravinářském průmyslu. Lidé z mého oboru se ze mě kvůli tomu zblázní, když něco takového navrhnu," řekl Snowden.
Ojedinělý rozhovor poskytl v moskevském hotelu v pokoji, kde se ubytoval bývalý šéfredaktor deníku Guardian Alan Rusbridger. Forma byla společný oběd, který si objednali na pokoj. Reportéři deníku Guardian v roce 2013 se Snowdenem spolupracovali na zveřejňování informací, které ex-agent ukradl z centrály NSA, jak tvrdí film, pomocí tajné schránky ve své oblíbené Rubikově kostce. Bylo to opravdu tak? Přímé odpovědi se Snowden vyhnul, podobně jako na většinu otázek, které mu Rusbridger v hotelovém pokoji při obědě kladl. "Je pravda, že jsem Rubikovy kostky rozdával kolegům," řekl Snowden.
Snowden je s největší pravděpodobností ruský agent, prohlásil šéf německé kontrarozvědky - čtěte ZDE
Z filmu podle svých slov nemá ani dolar, živí se přednáškami a pracuje prý na programech, které mají pomoci lidem se zájmem o svobodu slova jako on. "Pořád pracuji pro Spojené státy, i když to neuznávají," tvrdí Snowden s tím, že se ani pořádně nenaučil rusky. "V Rusku sice fyzicky spím, ale žiji v angličtině a v časovém pásmu východního pobřeží USA," tvrdil Snowden, který chce údajně jednou z Ruska odejít. Jeho právník v USA podal žádost o milost prezidentu Baracku Obamovi.
Nemá prý těžké spaní z toho, že informace, které poskytl, mohly pomoci například teroristům z Islámského státu při plánování útoků v Evropě. "Usáma bin Ládin přestal používat mobil už v roce 1998... Mnohem dřív, než jsme o metodách sledování a odposlechu věděli my jako veřejnost, tak oni je znali. Kdyby ne, byli by mrtví," tvrdí Snowden.
Celý přepis rozhovoru deník Financial Times zveřejní v pondělí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist