Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) předá médiím dokumenty z vyšetřování demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové kvůli její aféře s využíváním soukromé e-mailové adresy při vykonávání funkce ministryně zahraničí.

V úterý o tom informovala agentura Reuters, podle níž by se materiály mohly dočkat zveřejnění už ve středu. Mezi dokumenty by měl být i záznam rozhovoru vyšetřovatelů s Clintonovou.

Kampaň Clintonové rozhodnutí o zveřejnění záznamů z vyšetřování uvítala.

Podle spolupracovníků kandidátky na prezidentku je takový vývoj vhodnější než dosavadní úniky z vyšetřovacích spisů, které vždy ukazovaly pouze na část případu.

Skandál s e-maily se táhne od jara 2015. Tehdy vyšlo najevo, že Clintonová jako šéfka americké diplomacie v letech 2009 až 2013 komunikovala přes soukromou schránku elektronické pošty. Přišlo se na to, když ministerstvo zahraničí požádalo bývalé ministry o zaslání služební elektronické komunikace kvůli archivaci.

Clintonová prý předala úřadu 55 tisíc stránek úředních emailů, které však byly uloženy v její soukromé schránce.

Případem se zabýval i FBI, kauzu s elektronickou poštou však odložil, přestože Clintonovou za "krajně nedbalé" využívání soukromého serveru kritizoval. Vyšetřovatelé ale nakonec dospěli k názoru, že nespáchala žádný zločin.