Ve francouzském středomořském letovisku Cannes, které je dějištěm věhlasného filmového festivalu, mohou muslimky opět chodit na pláž v koupacím oděvu zahalujícím tělo včetně vlasů zvaném burkiny.

Rozhodl o tom v úterý správní soud v Nice. Portál deníku Libération poznamenal, že je to symbolické vítězství odpůrců nařízení, neboť zákaz v Cannes původně platil do konce srpna, tedy do středy.

Starosta Cannes David Lisnard řekl, že město se nehodlá proti verdiktu ohradit. Již minulý týden v pátek nejvyšší správní soud pozastavil platnost zákazu burkin ve městě Villeneuve-Loubet. Komentátoři tehdy uváděli, že rozhodnutí považují za precedens pro budoucí podobné soudní pře.

Cannes patřilo k prvním městům ve Francii, které burkiny na plážích zapovědělo.

Zákazy plavek nošených muslimskými ženami se ve Francii začaly objevovat od konce července, od poloviny srpna pak městské úřady za jejich porušování vybíraly pokuty.

Krok vesměs zdůvodňovaly tím, že burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje laickým zásadám republiky a může narušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty.