Spojené státy nadále hodlají dosáhnout dohody o volném obchodu s Evropskou unií (TTIP) do konce letošního roku. Uvedl to podle agentury Reuters Bílý dům. Státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí  Matthias Fekl naopak v úterý prohlásil, že Paříž Evropskou komisi požádá o zastavení jednání o TTIP. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda rozhovory váznou a šance na dosažení dohody ještě v tomto roce je malá.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Zástupci Evropské komise již dříve odmítli nedělní prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, podle kterého jednání o dohodě v podstatě zkrachovala.

"Bude zapotřebí vyřešit některá dost ožehavá jednání, ale prezident a jeho tým jsou odhodláni to udělat," citovala agentura Reuters mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta.

Mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana německému listu Der Spiegel řekl, že jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují a že "vyjednání v podstatě zaznamenávají stálý pokrok".

Italský ministr hospodářského rozvoje Carlo Calenda v úterý řekl, že EU a USA chystané dohody o volném obchodu nakonec dosáhnou, jednání ale potrvá déle, než se zpočátku čekalo.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v úterý prohlásil, že tempo jednání o volném obchodu mezi EU a USA je po třech letech rozhovorů nadále nejasné a oběma stranám zbývá práce při dojednávání standardů a postupů.

Mluvčí Evropské komise v pondělí novinářům řekl, že vyjednávání nyní vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy. Komise podle něj nadále předpokládá ukončení rozhovorů ještě letos.

Mluvčí také zopakoval dřívější slova šéfa komise Jeana-Clauda Junckera o tom, že při sjednání TTIP nehodlá Evropa obětovat své standardy v oblastech, jako je bezpečnost a ochrana spotřebitelů, zdraví, ochrana dat či kulturní diverzita nebo sociální problematika.

Francie chce jednání zastavit

Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby jednání o TTIP zastavila. V úterý to prohlásil státní tajemník francouzského ministerstva zahraničního obchodu Matthias Fekl. Vyjednávání podle něj už nemá politickou podporu Francie.

"Politická podpora Francie k těmto jednáním již neexistuje" a "Francie požaduje zastavení těchto jednání," řekl podle agentury AFP Fekl rozhlasové stanici RMC.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Prezident Hollande později prohlásil, že Francie nechce "živit iluzi", že dohodu s Američany se podaří najít do konce mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy, který bude ve funkci do ledna příštího roku. Jednání váznou, strany nedodržovaly svůj postoj, "je to jasně nevyvážené", řekl podle Reuters šéf Elysejského paláce v projevu k velvyslancům.

Zastánci TTIP tvrdí, že tato smlouva oběma stranám přinese mimo jiné rychlejší hospodářský růst. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin – podle nich i kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí. Evropská komise obvinění z malé transparentnosti odmítá, neboť zpřístupnila řadu svých materiálů k jednáním.

Zatím poslední vyjednávací kolo se uskutečnilo v polovině července v Bruselu. Členské státy EU se s dosavadními výsledky budou moci seznámit na neformální ministerské schůzce věnované zahraničnímu obchodu v Bratislavě 22. září.