Při velkém požáru skladu v tiskárně v sobotu v Moskvě zemřelo nejméně 17 lidí. Oznámilo to ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Oběťmi jsou kyrgyzské dělnice ve věku od 20 do 25 let. Požár je uvěznil v šatně, kde se převlékaly do pracovního oděvu před ranní směnou. 

"Při hašení byla objevena místnost zablokovaná ohněm. Hasiči prorazili jednu ze stěn a uvnitř našli 16 mrtvých," sdělila tisková služba ministerstva. O něco později úřady oznámily, že v nemocnici zemřela jedna z osob, které se podařilo z budovy evakuovat.

"Byly to samé mladé ženy," řekl podle agentury DPA mluvčí Společenství Kyrgyzů v Moskvě Abdygan Išakirov. Podle dalšího ze zástupců společenství bylo jedné z obětí jen 16 let, údajně ale nemohla jako nezletilá pracovat a neměla pracovní smlouvu.

Agentura Tass s odvoláním na nejmenovaného policejního činitele uvedla, že oběti v tiskárně pracovaly legálně. Jedna jejich směna trvala 12 hodin a pracovalo se šest dní v týdnu. Moskva je pro mnoho příchozích z bývalých sovětských republik místem, kde si lze vydělat peníze.

Agentura Tass s odvoláním na nejmenovaného policejního činitele upřesnila, že všechny oběti i zachránění pocházejí z Kyrgyzstánu. V tiskárně na severovýchodě ruské metropole pracovali legálně.

Zdroj uvedl na pravou míru také předchozí informaci, že tito lidé v objektu i žili. "Požár vypukl, když se ve skladu typografie střídaly směny. Ti dělníci, kteří zemřeli, v podniku nežili. Nastoupili na ranní směnu," řekl.

Požár vypukl v ranních hodinách, hasiči byli přivoláni kolem 06:00 místního času (05:00 SELČ). Zhruba po dvou hodinách byly plameny uhašeny.

Oheň se podle náměstka ministra pro mimořádné situace Leonida Běljajeva vznítil od lampy v přízemí v překladové místnosti. Výtahovou šachtou se pak rozšířil do čtvrtého podlaží, kde se pracovalo. Některé ze zaměstnanců se nepodařilo zachránit, protože se před dýmem uchýlili do prostor, z nichž pak nebylo úniku. "Udusili se kouřem," dodal Běljajev.

"V okamžiku vypuknutí požáru se v budově nacházelo celkem 32 lidí. Z nich bylo 12 zachráněno," upřesnil policejní zdroj agentury Tass. Tyto osoby jsou v péči lékařů, čtyři jsou v nemocnici.

Dvanáct osob bylo zachráněno a jsou v péči lékařů, tři zůstávají v nemocnici, přičemž jedna je v ohrožení života. Do likvidace požáru bylo nasazeno 140 hasičů.